Wszyscy zachwycają się stolicą Węgier, że taka ładna, że niepowtarzalna. Jest ładna ale o ładne miasta trzeba dbać, a Budapeszt ?

Czy Budapeszt jest ładny ?

A Budapeszt jest zaniedbany. Tuż obok przepięknych kamienic straszą rudery. Przy nowoczesnych hotelach śpią bezdomni okupując też okolice wszystkich stacji metra. Po 2 dniach włóczenia, przy wieczornej szklaneczce wina, stwierdziłem, że bardziej jednak podobało mi się chyba w Pradze.

>> O węgierskich przysmakach i o tym gdzie dostaliśmy kanapkę z mózgiem w informacjach praktycznych

Co nie znaczy, że Budapeszt jest brzydki. Jest tu mnóstwo pięknych i niepowtarzalnych miejsc, z Budy rozciąga się niezwykłą panorama na całe miasto, a w dzielnicy żydowskiej znaleźliśmy kilka bardzo klimatycznych knajpek.

archiwum-narodowe-budapeszt

Jeśli jednak planujecie zwiedzanie Budapesztu i dokładniejsze poznanie jego zakamarków to koniecznie trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 3-4 dni. Tak, wiem, że są wycieczki, które w 3 dni pozwalają odwiedzić i Budapeszt, i Pragę, i Wiedeń. Tylko co to za wizyta, podczas, której nie można spróbować węgierskiego gulaszu (nic specjalnego), lawasza (bardzo dobra przekąska) czy wyśmienitych tutejszych win. Gdy brakuje czasu na wizyty w lokalnych kawiarenkach, odwiedzenie genialnych pubów w ruinach kamienic czy też zajrzenie do jednego z wielu tutejszych muzeów (jeśli ktoś lubi ;)

Panorama Budapesztu

Dlatego mając w Budapeszcie  tylko dwa dni przerwy nie planowaliśmy, że zobaczymy wszystko. Chcieliśmy posmakować kuchni węgierskiej, powłóczyć się bez celu po uliczkach miasta i poszukać ciekawych miejsc. Przewędrowaliśmy sporo mniej i bardziej turystycznych tras, sprawdziliśmy kilka polecanych lokali (*) oraz zrobiliśmy parę sympatycznych zdjęć. Poniżej subiektywna lista miejsc, które zrobiły na nas wrażenie i które naszym zdaniem warto zobaczyć w Budapeszcie. Sporo innych czeka jeszcze na odkrycie ale Budapeszt nie zając. Poczeka. Nam spieszy się do Azji :-)

budapeszt (3)

>> więcej zdjęć z Budapesztu w: Dramatyczna sesja w stolicy Węgier

 

Co warto zobaczyć w Budapeszcie ?

Największy (podobno) diabelski młyn w Europie. Robi jeszcze większe wrażenie niż ten w Londynie, szczególnie jak podejdzie się pod niego bliżej …

 

Belvarosi Templom najładniej wygląda chyba od strony mostu, szczególnie przed zachodem słońca. Naszą uwagę przykuł głównie ze względu na doskonałe oświetlenie, a zapamiętaliśmy go z bardziej przyziemnego powodu. Niedaleko znajduje się knajpka z doskonałym, domowym winem ;-)

DSC_0073
Baszta Rybacka – pełna ludzi (to jak zawsze na minus) ale z przepięknym widokiem na całe miasto. Sama budowla przypomina mi trochę bajkowe zamki w portugalskiej Sintrze i zdecydowanie warta jest odwiedzenia. Przynajmniej dla panoramy miasta.

Baszta Rybacka

 

Kościół Macieja w Budapeszcie – to podobno jeden z najbardziej znanych kościołów na Węgrzech. Położony w Budzie, tuż obok Baszty Rybackiej

Kościół Macieja w Budapeszcie

 

Szimpla – jednak to nie zabytki Budapesztu tylko Szimpla najbardziej zapadła nam w pamięć. Miejsca, widoki i zabytkowe kościoły widzieliśmy już wcześniej w różnych miastach. Czegoś takiego jak Szimpla nie widzieliśmy nigdzie wcześniej – zobacz zdjęcia i filmik

Szimpla w Budapeszcie

 

Budapeszt zdjęcia: