Posiadanie własnego środka transportu bardzo ułatwia podróżowanie po Maderze.  Tylko co znaczą te wszystkie skróty stosowane w wypożyczalniach ? CDW, ST, TP ? Gdzie i jakie auto wypożyczyć, żeby na wakacjach nie przejmować się zakresem ubezpieczeń … A może lepiej skorzystać z gotowych wycieczek, środków komunikacji publicznej lub form niestandardowych jak np. rower lub własne nogi.. ? Madera samochodem w praktyce 

Madera samochodem

W zdecydowanej większości przypadków  wynajęcie auta jest najlepszym rozwiązaniem by dokładnie poznać Maderę. Pozwoli nam to na dojechanie do wszystkich ciekawych zakamarków w dogodnej porze np. przed zjechaniem się autokarów wycieczkowych oraz swobodne i nieskrępowane przemieszczanie się po wyspie.

Tylko dla tych zdeterminowanych na poznanie większości z ponad tysiąca szlaków pieszych auto będzie niepotrzebne. Do większości levad dojeżdżają miejscowe autokary, a szlak kończy się po kilkunastu kilometrach w zupełnie innym miejscu. Dojeżdżając samochodem pozostaje nam przemaszerowanie tej samej trasy w drugą stronę. Przy niezbyt długich wycieczkach np. w Risco czy Ribeiro Frio nie stanowi to problemu. Podjeżdżaliśmy z samego rana jak najbliżej startu i po południu wracaliśmy do naszego pojazdu. Przy tych 20 km chyba by nam się już nie chciało wracać tą samą drogą.

przewodnik po maderze

 

Madera – wypożyczalnie samochodów

Auto wypożyczyć można już przed wyjazdem. Warto poszperać trochę po sieci w poszukiwaniu specjalnych okazji. Zazwyczaj standardowy koszt wynajęcia najmniejszego samochodu waha się w granicach 30-35 euro za dzień. Ja zawsze zaglądam w 1 kolejności na stronę skyscanner.pl gdzie w jednym miejscu porównywane są ceny wielu wypożyczalni. Niestety dla zainteresowanych przy każdej ofercie różne są zakresy ubezpieczeń wliczonych w cenę takiej usługi. Mimo ponad miesięcznego śledzenia różnych ofert, artykułów i tłumaczenia wszystkich stosowanych skrótów nadal nie do końca wiedziałem za co mogą mnie obciążyć, a co mam w cenie ubezpieczenia.

Gdzie jest CDW (*), a gdzie SCDW (*). Czy w cenie jest ubezpieczenie TP (*) i dlaczego mimo doliczenia wszystkich możliwych wariantów nadal straszą mnie, że pierwszy tysiąc euro i tak będę musiał zapłacić ?

O tym, że nie jest to wcale takie mało istotne świadczy przykład znajomych. Wypożyczyli samochód w jednej z wiodących wypożyczalni. Z pełnym pakietem ubezpieczeń, bez żadnych szkód po drodze. Oddanie auta nastąpiło sprawnie tyle, że po kilku tygodniach z karty kredytowej zeszła pewna, nie mała suma pieniędzy. Okazało się, że pracownicy dopatrzyli się jakiejś szkody, której nie zauważyli na miejscu i powołując się na jeden z paragrafów napisanych drobnym druczkiem zarządzili wypłatę części kosztów. Nikt tylko za bardzo nie mógł wytłumaczyć znajomym jak po kilku tygodniach można ustalić kiedy taka szkoda powstała. Oczywiście może i sprawa jest do wygrania, odkręcenia i odzyskania pieniędzy. Tylko o tym jak ciężko negocjuje się na odległość kilku tysięcy kilometrów, gdy należność została już pobrana nie muszę chyba nikogo przekonywać ?

Levady na Maderze

Nasza Madera samochodem. Po wyspie jeździliśmy aby dojechać do głównych atrakcji, dalej przemieszczaliśmy się na piechotę na przykład takimi levadami.

 

All inclusive Rent a Car …

Dlatego gdy już w pełni zdesperowany miałem rezerwować najtańszą opcję tylko z podstawowym ubezpieczeniem, wychodząc z założenia, że jak i tak będę musiał zapłacić to niech przynajmniej będzie tanio znalazłem ciekawą ofertę. Wypożyczalnia All Inclusive. Wszystkie ubezpieczenia w cenie. Żadnych kart. Żadnych depozytów. Do tego cena za samochód z 1 grupy na poziomie 25 euro za dzień. Super. Tylko gdzie tkwi haczyk ? Po krótkim namyśle rezerwacja została złożona. W końcu co miałem do stracenia? Numeru karty ani żadnych danych nie podawałem. Ostatecznie jak coś będzie nie tak wypożyczę auto na miejscu. To też jest alternatywa dla wszystkich niezdecydowanych. W każdej miejscowości, przy każdym hotelu można znaleźć od kilku do kilkudziesięciu (w Funchal) różnych wypożyczalni. Sprawdzaliśmy ceny na miejscu w wypożyczalniach w Canico de Baixo. 29-30 euro za Matiza dumnie nazywanego tam Chevroletem :) z podstawowym ubezpieczeniem.

 

Matiz zamiast Pandy czyli Madera samochodem na 3 biegu…

Koniec końców zamiast zamówionej Pandy dostaliśmy … właśnie Matiza. Cała akcja odbyła się na chodniku, bo wśród uliczek nie mogliśmy znaleźć tej właściwej z adresem odbioru i Pan znalazł nas. Szybko pokazał co i gdzie jest. Zaznaczył na umowie wszystkie możliwe ubezpieczenia i z uśmiechem powiedział, że nie potrzebnie jechaliśmy do Funchal, bo bezpłatnie mógł nam podstawić auto do hotelu. Umówiliśmy się, że ostatniego dnia zostawimy kluczyki w recepcji, a on sobie przyjedzie i odbierze auto jak mu będzie wygodnie. No problem mister. Full insurace (Bez problemu, masz pełne ubezpieczenie) powtarzał jak mantrę.

Fakt, że Matiz swoje 100 000 km miał już przejechane. Przez pierwszy dzień słuchałem wszystkich nowych odgłosów próbując je zlokalizować lub czekając z niepokojem kiedy coś się odkręci lub przestanie działać. Koło zapasowe nie było w żaden sposób przykręcone więc na każdym wyboju podskakiwało jak głupie, coś piszczało, coś potrzaskiwało. Ale o dziwo wszystko co powinno działać, działało. Samochód dzielnie pokonywał wszelkie wzniesienia i nie sprawiał najmniejszych trudności przez wszystkie dni użytkowania. Co prawda słabiutki silnik powodował, że najczęściej wybieranym na skrzyni biegów przełożeniem była dwójka, a rozpędzenie naszego diabła wymagało trochę czasu.

 

Wypożyczenie auta na Maderze bez karty kredytowej

Co było w nim najważniejsze ?? 25 euro za dzień i żadnych kart kredytowych, żadnych depozytów, żadnych problemów.

Ofertę znalazłem na stronie www.funchalcarhire.net W żaden sposób nie reklamuje, ani nie gwarantuje, że to jakaś super firma. Każdy musi sam stwierdzić czego oczekuje i czego szuka. W naszym wypadku wszystko zagrało rewelacyjnie :)

I jeszcze jedno. Nie dajcie się nabrać pojawiającym się często w sieci opiniom, że na Maderze w zupełności wystarczy wypożyczyć samochód na jeden, góra dwa dni. Oczywiście w tym czasie można przejechać całą wyspę lub nawet na upartego objechać, ale chyba bez wysiadania z samochodu. Jest tu tyle do zobaczenia i tyle tras do przejścia, że i miesiąca będzie mało. My w ciągu tygodnia, zwiedzając od zazwyczaj 8:00 do 18:00-19:00 nie zobaczyliśmy nawet połowy tego co chcielibyśmy zobaczyć i nie przeszliśmy nawet ułamka tego co przejść powinniśmy. Z tego przez 4 dni mieliśmy samochód, a 2 dni poruszaliśmy się miejscowymi środkami lokomocji …

Madera samochodem po Maderze

Madera samochodem – dzięki posiadaniu włąsnego środka transportu mogliśmy łatwo dotrzeć do malowniczych, rybackich wiosek.

 

Madera samochodem – skróty ubezpieczeń stosowanych w wypożyczalniach:

  • – CDW (Collision Damage Waiver)  – od uszkodzenia samochodu
  • – TP (Theft Protection) – od kradzieży
  • – PAI (Personal Accident Insurance) – ubezpiecza wszystkie osoby podróżujące samochodem od skutków wypadku, do określonej kwoty
  • – Super CDW (SCDW) – redukuje odpowiedzialność klienta do minimum. Ubezpieczenie to jest do nabycia w chwili wynajmu samochodu
  • – Super PAI (SPAI) – ubezpieczenie dodatkowe do kwoty wyższej niż PAI
  • – Super TPW (STPW) – redukuje lub znosi całkowicie udział własny w przypadku kradzieży samochodu lub jego części
  • – WUG – ubezpieczenie obejmuje koła, podwozie i szyby. Przeważnie jest wliczone w koszt ubezpieczenia podstawowego
  • – VRF – opłata rejestracyjna

Są jeszcze udziały własne w szkodzie i masa pojęć, które zasługują na osobny artykuł napisany przez specjalistę w zakresie ubezpieczeń.