43 regaty tradycyjnych łodzi filipińskich Paraw Regatta Festival  w Iloilo to podobno największa impreza żeglarska na Filipinach. Takiej okazji nie możemy przepuścić. Jedziemy, tym bardziej, że to praktycznie po drodze do naszej rajskiej zatoki …

Paraw Regatta 205 – Festival w Iloilo

Z pobliskiego Iloilo do Arevalo Beach, na której odbywa się Paraw Regatta Festival jest raptem kilka kilometrów ale nasza taksówka, lawirując między motorkami, rikszami i tricyklami przebija się przez korki dobrych 20 minut.

>> Zlot tradycyjnych łodzi Proa w Polsce

W końcu jest plaża i jest impreza. Z ogromnych głośników ustawionych przed restauracją leci puszczone na pełny regulator … łup, łup, łupłupłup … płosząc skutecznie wszystkie ptaki w okolicy. Władze miasteczka chcą wykorzystać Paraw Festival do promocji regionu stąd szereg imprez towarzyszących regatom odbywa się tu już od tygodnia.

Paraw Festival w Iloilo

 

Na szczęście na plaży nie słychać już prawie łupanki. Przy drewnianych, skleconych w naprędce stolikach, ustawionych pod prowizorycznymi zadaszeniami słychać tylko reggea i jakieś europejskie czy filipińskie standardy, a na plaży stoją główni bohaterowie imprezy.

paraw-festival-2015

 

Tradycyjne łodzie Paraw. Dziesiątki łodzi. Jak wzrokiem sięgnąć, w lewo i w prawo, wszędzie widać ogromne, kolorowe żagle. Na tle bambusowych domków stojących na plaży wyglądają bajecznie ;-)

paraw (11)

 

– Cześć, skąd jesteś ? – zagadał mnie nagle gość stojący przy jednej z łodzi, której przyglądałem się uważnie od dobrych kilku minut

– Z Polski, piękna ta Twoja Paraw. Też pływam na podobnej, tylko dużo mniejszej – odpowiedziałem, pokazując mu zdjęcia Wiki Wiki

I tak od słowa, do słowa dowiedziałem się jak wyglądać mają regaty, że będzie prawie 100 łodzi pogrupowanych w 3 klasy, a na pożegnanie dostałem jeszcze firmową koszulkę uczestnika regat.

– Jak będziesz jechał na Boracay to zadzwoń – usłyszałem na odchodne. Załatwię ci tanie domki, pokażę wyspę i popłyniemy sobie na Paraw…

paraw (3)

 

 

Łodzie Paraw

Przypominają nieco tradycyjne łodzie polinezyjskie >> zobacz pływałem na Proa ale w przeciwieństwie do Proa, łodzie Paraw mają stateczniki po obu stronach głównego kadłuba. Wąski i długi kadłub główny w połączeniu z olbrzymimi żaglami pozwala łodziom bez problemu osiągać prędkości rzędu 17 węzłów.

paraw (4)

paraw (14)

 

Główny kadłub (bangka) jest bardzo wąski dzięki czemu Paraw tnie wodę jak przecinak ale załoga nie ma dużo miejsca. Na tych bardziej nowoczesnych, pomiędzy głównym pływakiem, a podporami rozwieszone były siatki, podobne do tych spotykanych we współczesnych katamaranach. W większości łodzi jednak, załodze musiała wystarczyć skromna powierzchnia pokładu ;-)

lodz-paraw

 

Olbrzymie żagle zrobione są w większości ze zwykłej plandeki, obszytej i wzmocnionej na końcach i malowanej w kolorowe wzory.

paraw (9)

paraw (13)

paraw (15)

 

 

Paraw Regatta 2015 zdjęcia: