Jaka jest pogoda w Iranie jesienią ? Kiedy jechać do Iranu ? Czy w październiku w Iranie pada śnieg ? Jaki klimat panuje w Iranie ? Wszystko zależy od tego o jakiej części Iranu będziemy rozmawiać. Iran jest krajem, w którym w tym samym czasie znajdziemy jednocześnie wszystkie pory roku. Jaka jest pogoda w Iranie w październiku i listopadzie ?

Kiedy jechać do Iranu

Iran zajmuje olbrzymią powierzchnię. Dlatego nie zdziwcie się gdy osoby będące w Iranie w tym samym czasie donosić będą zupełnie co innego. Jedni skarżyć się będą na ogromne upały, podczas gdy drudzy zmagać się będą z ulewami lub opadami śniegu. Wszystko zależy od tego skąd będą nadawać …

 

Temperatury i pogoda w Iranie w październiku

Po przylocie do Teheranu przywitały nas temperatury zbliżone do polskiego, późnego lata w wersji optymistycznej. W ciągu dnia dużo słońca i ciepło. Na słońcu wręcz gorąco. Wieczorem przydawała się koszula lub cienki polar. Podobnie było w Kashanie i Yazdzie.

Im dalej na południe tym cieplej, ale i większa różnica między nocą, a dniem. W położonym na krawędzi pustyni niewielkim Fahraj w ciągu dnia smażyliśmy się w pięknym słońcu. W nocy, śpiąc pod gwiazdami, 3 ciepłe koce przydały się bardzo i wcale nie powiem, że było mi jakoś specjalnie gorąco …

W Shirazie w połowie października było już ponad 30 C…

Zupełnie odmienna pogoda panowała w tym samym czasie nas morzem Kaspijskim. Chłodno, szaro,buro i ponuro. Irańska riwiera powitała nas sporym zachmurzeniem i deszczem. W sumie i tak mogliśmy mówić o szczęściu bo dzień wcześniej lało jak z cebra i podtapiało piwnice.

W górach Iranu w październiku leżał już śnieg, a w miejscowościach położonych nieco niżej poranki i wieczory bywały już bardzo chłodne.

 

Kiedy więc  jechać do Iranu ?

Zależy dokąd. Nasze lato może być dobrym czasem do wycieczek i trekkingów po irańskich górach. W tym samym czasie południe Iranu i wybrzeże zatoki perskiej będzie nie do wytrzymania nawet dla osób przyzwyczajonych do wysokich temperatur.

Zimą z kolei lepiej unikać północnych rubieży Iranu. Nad morzem kaspijskim nie ma w tym czasie czego szukać, a w górach na północ od od Teheranu można jeździć na nartach. Przyjemne temperatury na poziomie 25 C panować będą w okolicach Shirazu i wysp Kish Island i Qesm Island w zatoce perskiej.

Wiosna i jesień to optymalna pora do odwiedzin Iranu. Większość kraju będzie miało przyjemne temperatury szczególnie do zwiedzania. To dobry czas by zjechać Iran od Tabrizu i wybrzeża morza kaspijskiego na północy Iranu przez Iran środkowy i Isfahan czy Yazd po Shiraz i południe Iranu….