Douz, w przeciwieństwie do Nefty, zauroczyło nas od razu. Niewielkie, nieco senne, z przesympatycznymi ludźmi, doskonałą restauracją u Alibaby, dobrą i szybką opieką lekarską, którą niestety miałem okazje sprawdzić :) i wszechobecnym piaskiem, który wciska się w każdy nieosłonięty zakątek, do dziś wygrzebuję ziarenka piasku z najmniej oczekiwanych miejsc i niestety również z aparatu

Tunezja Douz

Douz, nazywany często „wrotami Sahary”, jest doskonałym miejscem na wszelkie wypady w głąb pustyni. Począwszy od tych kilkugodzinnych, przez 2 dniowe safari, z którego skorzystaliśmy,­ po dłuższe kilku, kilkunasto dniowe wyprawy na wielbłądach w stronę Ksary Ghilane i dalej. W grudniu, na placu na obrzeżach miasta odbywa się festiwal Sahary. Dookoła miasta ciągną się „lasy palmowe” stanowiące rewelacyjne miejsce do spacerów i wyciszenia się. Wystarczy na chwilę się zatrzymać by móc posłuchać arii wyśpiewywanych przez miejscowe ptaki i obserwować ich wybryki.

Tunezja co warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje lub w podróż

Tunezja Douz

Centrum Douz, osiołki zaprzęgnięte do wózków, kilka stoisk i piach wciskający się wszędzie

 

Douz noclegi i informacje praktyczne

Na nocleg polecam hotel „20 mars” położony praktycznie w samym centrum Douz. Tani, czysty i z doskonałą lokalizacją – w centrum miasta i z przesympatyczną obsługą. Rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Pokoje małe, skromnie o różnym standardzie. Cena za pokój 2 osobowy z łazienką i skromnym śniadaniem 20 TD (48 PLN). W środku urokliwy dziedziniec. Hotel organizuje również wycieczki na pustynię z noclegiem od 35 TD.

Douz noclegi: Hotel20mars@planet.tn, 20 March Street near the Market Square, tel. 75 470 269, fax. 75 472 922.

 

Douz noclegi hotel 20 mars

Tunezja Douz noclegi. Hotel 20 Mars położony jest w centrum Douz. Skromnie ale czysto i tanio

 

Restauracja Ali Baba

Jeśli zgłodniejecie koniecznie odwiedźcie restaurację „Alibaby”, w której po posiłku zapewne dostaniecie do uzupełnienia księgę gości, a do obejrzenia liczne albumy ze zdjęciami – powinny być i nasze :)

Proste i smaczne dania kuchni tunezyjskiej, doskonała herbata i namiot, w którym można odpocząć od upału przy świeżo rozpalonej fajce wodnej. Ryzykownym natomiast jest przejście do pozycji horyzontalnej. Po obfitym obiedzie, kolejnej herbatce i aromatycznej sziszy ciężko jest wrócić do pionu. My zbieraliśmy się po obiedzie dobrą godzinę.

Na soczek ze świeżych owoców proponuje natomiast wybrać się do knajpki w rogu rynku, z sympatycznym tarasem widokowym, z którego podziwiać można rynek Douz.

Douz restauracja Ali Baba

Tunezja Douz – restauracja Ali Baba

 

Douz restauracja Ali baba

Namiot w restauracji, w którym przy fajce wodnej można odpocząć po posiłku. Nie chciało nam się wychodzić …

 

W samym centrum miasteczka miłośnicy zakupów znajdą kilka sympatycznych sklepików, w których w dość atrakcyjnych (oczywiście po stargowaniu) cenach można nabyć wyroby rękodzieła czy tradycyjną, tuareską chustę, bez której, o czym wkrótce przekonamy się osobiście, lepiej nie zapuszczać się w głąb Sahary.

 

Dojazd do Douz i odległości

Do Tozeur mamy stąd 118 km, do Gabes 148 km natomiast do Kebili zaledwie 28 km. Następna oaza położona już na pustyni to Zaafrane, które od Douz dzieli 12 km.

Dojazd z Nefty „luażem” (*) do Kebili, drogą zrobiona na usypanej przez słone jezioro grobli, z której roztaczają się przepiękne widoki na jezioro i tylko szkoda, że nie można się zatrzymać po drodze. W Kebili przesiadka na „luaża” do Douz. Wyjeżdżając należy uzbroić sie w cierpliwość. Można łapać busa do Kebili i dalej wg ustalonej trasy. My odczekaliśmy swoje – dobrze ponad 1,5 godziny ale złapaliśmy :luaża” bezpośrednio do Gabes.

Wycieczki na Saharę organizuje m.in. wymieniony wyżej hotel i polecana restauracja Ali Baba. Koszt dwudniowego safari na wielbłądach na Saharę, z noclegiem i wyżywieniem zaczyna się od 35 dinarów czyli od ok. 85 zł za osobę.

Douz Wrota Sahary

Tunezja Douz – wrota Sahary – dalej rozciąga się już tylko pustynia

 

Tunezyjskie „luaże”

„Luaże” (louages)  to nic innego jak wieloosobowe busy kursujące na określonych trasach i startujące gdy zbierze się komplet pasażerów. Swoim zasięgiem  pokrywają niemalże cały kraj i są chyba najlepszym, publicznym środkiem transportu :)

Louges Tunisia

Tunezja Douz i tunezyjskie louges

 

Podróżowanie „luażami” w Tunezji tylko na pierwszy rzut oka wydaje się trudne czy wręcz przez niektórych ekstremalne :) Tak naprawdę jest szybkie, proste i tanie. Na trasie często spotykaliśmy całe europejskie rodziny podróżujące w ten sposób po dalekim południu. Polaków, mimo że też europejczyków :), niestety nie wiedzieć czemu nie spotkaliśmy ani razu.

Zobacz więcej informacji o transporcie w Tunezji