Nefta, droga przez słone jezioro Chott el Jerid z Nefty do Douz  i południe Tunezji. Co zobaczyć w Nefcie i okolicach i jak dojechać tam dojechać jeśli nie zdecydujemy się na wycieczkę z biurem podróży…

Tunezja Nefta

Nefta to  kolejna oaza z kilkoma tysiącami palm, na skraju pustyni, niedaleko słonego jeziora, niecałe 30 km od Touzer. Dojazd oczywiście „luażem” z Tozeur ok pół godziny jazdy. Nieco dłużej czekaliśmy na wyjazd z miasta. Po przyjeździe schodząc z głównej ulicy w prawo i idąc żlebem zarośniętym palmami dojdziemy do wąwozu La Corbeille z naturalnym basenem okupowanym przez miejscową młodzież. W drodze powrotnej kluczymy trochę po wąskich uliczkach, w których w pewnym momencie zostajemy „napadnięci” przez zgraje dzieciaków domagających się w sposób momentami dosadny pieniędzy i prezentów. Pomaga dopiero stanowcza interwencja jednego z dorosłych na końcu ulicy.

Tunezja Nefta

Być może Nefta, będąca podobno kolebką Sufizmu, da się lubić. Być może nawet kiedyś tam wrócimy. Natomiast wówczas nie zrobiła na nas specjalnego wrażenia więc opuściliśmy ją szybko nie zaglądając już na drugą stronę oazy.

Dla tych jednak, którzy nie zniechęceni naszym opisem zapuszczą się w zaułki Nefty czekać będzie ponad 20 meczetów i ponad 100 grobowców świętych – marabutów. Miłośnicy spacerów i daktyli znajdą tu ogromne gaje pełne palm daktylowych. Warto przespacerować się wzdłuż żlebu ciągnącego się od centrum Nefty i kończącym kraterem La Corbeille gdzie znajdziemy doskonałe miejsce do kąpieli :) Nefta jest też doskonałym punktem wypadowym na wycieczki do górskich oaz – Chebiki i Tamerzy.

Tunezja Nefta

Tunezja Nefta – oaza na skraju pustynii

 

Wycieczki do Nefty

Wycieczki do Nefty są też zazwyczaj w programie wycieczek fakultatywnych oferowanych w Tunezji przez rezydentów biur podróży i miejscowe biura. Najczęściej Nefta jest jednym z punktów 2 dniowej wycieczki na Saharę, podczas której zobaczyć można jeszcze m.in. El-Jem, Matmatę, Douz i górskie oazy: Chebika i Tamerza