We Francji zginęła 1 osoba, w Tunezji 39, w Kuwejcie 27. Tymczasem w syryjskim mieście Kobane, tylko dziś, zamordowano 146 osób. W tym kobiety i dzieci. O tym media nie piszą. Czy Tunezja jest niebezpieczna czy świat, w którym żyjemy ?

Zamach w Tunezji

Współczuje ludziom, którzy zginęli, tym co byli lub zamierzali wyjechać na wakacje ale też i mieszkańcom Tunezji. Bo podejrzewam, że zamach, jeśli nie załatwi turystyki tunezyjskiej to ją znacząco osłabi. Ucierpią na tym setki tysięcy ludzi żyjącej z turystów i pod znakiem zapytania może stanąć dalsza transformacja czy jak kto woli demokratyzacja Tunezji. I mimo, że wspierałem kampanię #TunezjaJadeTam to nie przekonuję nikogo na siłę do wyjazdu. Informuję o zagrożeniach ale decyzję każdy powinien podjąć sam.

>> więcej informacji o Tunezji na blogu

W Tunezji nie wybuchła wojna, nie ma zamieszek. Zdarzył się zamach jakich ostatnio wiele. Bułgaria, Francja, Kuwejt… Ludzie giną codziennie z rąk szaleńców. Breiwik, pilot Germanwings, Czech, który w lutym tego roku zastrzelił w restauracji 8 osób i popełnił samobójstwo… W syryjskim mieście Kobane, z rąk psycholi, obłąkanych kretynów i tępych półgłówków z państwa islamskiego, tylko dziś, zginęło blisko 150 osób (*). W tym kobiety i dzieci. O tym media nie piszą, a przecież to najprawdopodobniej stamtąd, przynajmniej mentalnie, wywodzi się większość osób odpowiedzialnych za ostatnie zamachy.

Tylko, że jedna obcięta, francuska głowa lub 30 zabitych turystów sprzedadzą się w mediach lepiej niż stu pięćdziesięciu zamordowanych Kurdów, walczących na pierwszej linii z zalewającą nas, religijną patologią.

 

Czy Tunezja jest niebezpieczna ?

Jutro, pojutrze i tak wszyscy zapomną o ofiarach i samym zamachu. Ale zapamiętają przekaz: Tunezja jest niebezpieczna. Tylko czy dużo bardziej niż reszta świata ? Dziś ciężko to jednoznacznie stwierdzić, bo rzeczowe analizy tego co się stało giną w natłoku sensacyjnych nagłówków i frazesów, że MSZ przecież już w maju odradzał wyjazdy do Tunezji.

>> Jak przechytrzyć biuro podróży – poradnik dla poszukiwaczy ofert last minute

Oczywiście, że można nie jechać do Tunezji. Tylko, że w kurortach europejskich ryzyko wcale nie musi być dużo mniejsze. Tysiące bojowników wywodzi się przecież z Francji, Niemiec, Anglii … Chcąc być konsekwentnym, na listę ostrzeżeń trzeba byłoby wpisać wszystkie kraje, którym grozili islamscy ekstremiści.

 

Czy to świat oszalał ?

A może to wcale nie Tunezja stała się niebezpieczna tylko świat, w którym żyjemy ? Może problemem nie jest wcale jeden czy drugi zamach tylko postępująca radykalizacja islamu i grupy bezmyślnych idiotów, którymi ktoś kieruje i ktoś daje im broń.

A może świat zawsze był szalony i pełen zbrodni, a dzięki internetowi i mediom jesteśmy po prostu bliżej każdej tragedii.

Dziś w Tunezji jest upał. Świeci słońce, a ludzie dalej kąpią się w błękitnym morzu. A gdzieś, w domowym zaciszu, kolejny przygłup planuje następny zamach. Może w Tunezji, Egipcie lub w Maroku. A może w Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Polsce …

 

(*) 146 osób zostało zamordowanych przez dżihadystów z samozwańczego Państwa Islamskiego w ciągu ostatnich 24 godzin. Do masakry doszło w syryjskim mieście Kobane – podaje agencja AFP. Rami Abdel Rahman, dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na służby medyczne w Syrii potwierdził śmierć 146 osób. Wśród Kurdów zastrzelonych we wsi Barkh Butan na południe od Kobane są kobiety i dzieci. Wielu z nich zginęło z rąk dżihadystów we własnych domach, inni zostali rozstrzelani…