Wokół uzyskiwania wiz do Iranu narosło w sieci dużo mitów i niejasności, na co niemały wpływ mają choćby zmieniające się dość często zasady ich wydawania. Tu ktoś pisze o wizie otrzymanej na lotnisku, ktoś inny z kolei rekomenduje aplikowanie o wizę irańską w Ambasadach innych krajów np. w Turcji. Jako, że my nasze wizy szczęśliwie i bez wielkich perturbacji właśnie otrzymaliśmy poniżej postaramy się podzielić aktualnymi informacjami na temat uzyskiwania wizy do Iranu.

JAK uzyskać wizę do IRANU

skutecznie, szybko i bez problemu- kompendium wiedzy

Zanim zacznie się szukać informacji na temat wiz do Iranu w sieci warto zasięgnąć informacji z pierwszej ręki. Na stronie Ambasady Islamskiej Republiki Iranu znajduje się dużo informacji na temat rodzajów wiz, sposobu ich wydawania i aktualnych cen. Jest tylko niestety mały problem. Od około miesiąca (wrzesień 2013) strona Ambasady nie działa, a przynajmniej mi nie udaje się jej otworzyć. Mam nadzieję, że to tylko chwilowe problemy spowodowane np. aktualizacją i wkrótce wszystko wróci do normy.

 

WIZY DO IRANU NA LOTNISKU

Od niedawna wizę do Iranu można uzyskać również na lotnisku w Teheranie. Wg oficjalnych informacji jest to wiza udzielana tylko na 15 dni bez możliwości jej przedłużenia. Decydując się na taki rodzaj wizy warto pamiętać o ryzyku z tym związanym:

Irańczycy indywidualnie i bardzo zmiennie podchodzą do kwestii wydawania wiz na swoich lotniskach. W większości przypadków wizy są wydawane bez problemów. Do tej kwestii różnie podchodzą też przewoźnicy, którzy mogą nie zgodzić się na boarding osoby bez wizy w paszporcie (w przypadku nie udzielenia wizy przez IRAN, to przewoźnik ponosi koszty przetransportowania osoby do Europy). Podobno, tego typu problemy występowały np. na lotnisku we Wiedniu.

Z informacji osób podróżujących do Iranu wynika, że nie ma problemu z uzyskaniem takiej wizy na lotnisku. Patrząc na to jednak również z drugiej strony nie ma też pewności, że taką wizę otrzymamy i nie skończymy wyprawy na lotnisku w Teheranie…

 

WIZA TURYSTYCZNA DO IRANU przed wyjazdem

Najszybszą i najskuteczniejszą metodą uzyskania wizy do Iranu jest skorzystanie z usług jednej z agencji pośrednictwa wizowego. Na polskim rynku jest sporo takich agencji oferujących pomoc w uzyskaniu wizy. Ich listę można łatwo uzyskać poprzez popularne wyszukiwarki … Tańszą metodą, z której korzystaliśmy osobiście jest skorzystanie z usług agencji irańskiej…

 

JAK UZYSKAĆ WIZĘ DO IRANU

Uzyskiwanie wizy do Iranu przebiega etapami. Najpierw należy uzyskać tzw numer referencyjny. Z informacji uzyskanych w Ambasadzie:

Pozwolenie na wydanie wizy tzw. reference number jest ważny 3 miesiące – w tym czasie należy złożyć w Ambasadzie dokumenty . Po wstawieniu wizy do paszportu na wjazd do Iranu jest 30 dni.

Dane te jednak dość często ulegają zmianie i już Irańska agencja informuje:

… numer referencyjny ważny jest 1 miesiąc, a na wjazd mamy 15 dni od otrzymania wizy…

Oczywiście najświeższe informacje posiada Ambasada i to tam powinniśmy szukać potwierdzenia wszelkich informacji związanych z wizami do Iranu. Jak widać na uzyskanej wizie na wjazd mamy miesiąc od jej wbicia :)

 

NUMER REFERENCYJNY:

pierwszy krok do uzyskania wizy do Iranu:

Korzystamy z agencji Key2Persia. Błyskawiczne i wyczerpujące informacje otrzymujemy zawsze w ciągu ok 24 godzin od złożenia zapytania. Dużo informacji o zasadach wizowania znajduje się również na ich stronie: www.key2persia.com Po wypełnieniu formularza znajdującego się na stronie należy przesłać kopię paszportów – strony ze zdjęciem. Po dniu oczekiwania dostajemy informację, że wszystko jest ok oraz numer konta w niemieckim banku do wpłaty 30 euro za os. W treści nie należy wpisywać żadnej wzmianki o tym czego dotyczy opłata, a więc żadne Iran czy wiza do Iranu. Wystarczy np. imię i nazwisko osób. W innym przypadku przelew może zostać cofnięty.

Pamiętać należy jedynie o tym, że agencja załatwianie numeru zacznie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na koncie, co w przypadku naszego banku  trwało prawie 10 dni !!! 7 dni roboczych to czas realizacji przelewu zagranicznego przez większość banków. Jeśli w tym czasie trafimy na weekend i dodatkowo jakieś święto czas ten ulec może dalszemu wydłużeniu.

Rozwiązaniem może być przelew SEPA, który przynajmniej w teorii powinien dojść w 3 dni, natomiast to rodzaj przelewu, w którym opłaty pobierane są zarówno z konta nadawcy jak i odbiorcy. Więc w momencie przelania 30 euro, bank odbiorcy może pobrać prowizję, którą trzeba będzie dopłacić, a więc zapłacić za kolejny przelew nie wspominając o kolejnych, uciekających dniach. Prowizja banku odbierającego to zazwyczaj ok 2-3 euro i wysyłając opłatę wizową po prostu doliczyliśmy taką kwotę do opłaty.

Po zaksięgowaniu wpłaty mijają zaledwie 3 dni gdy dostajemy od Key2Persia maila z numerami referencyjnymi :)

Pozostaje odczekać kolejne 2-3 dni na przekazanie numeru przez Agencje do Ambasady i złożyć kolejny wniosek Tym razem do Ambasady.

 

WNIOSEK DO AMBASADY IRANU:

drugi krok do uzyskania wizy do Iranu

Po sprawdzeniu w Ambasadzie czy nasz numer referencyjny dotarł należy złożyć następujące dokumenty:

  • – 1 wypełniony formularz wizowy
  • – 1 zdjęcie (kolorowe, en face, 3,5 x 4,5 cm)
  • – paszport (ważny przynajmniej 6 miesięcy, posiadający dwie strony wolne naprzeciwko siebie) oraz kopię pierwszej strony paszportu
  •  – dowód ubezpieczenia na czas pobytu w Iranie (standardowe ubezpieczenie turystyczne/zdrowotne obejmujące Iran)
  • – dowód wpłaty wniesionej na konto konsularne – opłata za wizę turystyczną wynosi 50 euro.

Dokumenty można dostarczyć osobiście do Ambasady Iranu w Warszawie w godzinach 14:00-15:00 lub przesłać dowolnym (poza UPC) kurierem. Dokumenty można też bez problemu odebrać za pośrednictwem poczty kurierskiej. Wniosek można też pobrać pod poniższym linkiem: pobierz formularz

Wpłaty najlepiej dokonać w gotówce, w dowolnym oddziale Nordea Banku lub przelewem (w tym przypadku Ambasada czeka aż kwota wpłynie na konto). Wszelkie koszty prowizji bankowych pokrywa zleceniodawca (tak aby na konto konsularne Ambasady wpłynęła pełna kwota niepomniejszona o prowizje banku czego nie da się uniknąć przy przelewie SEPA. W przypadku przelewu SEPA bank pobiera prowizję także z konta beneficjenta, dlatego wpłacaną kwotę należy od razu powiększyć o kwotę tej prowizji – zazwyczaj jest to około 2,30-2,40 euro – zależy to od banku).

Adres Ambasady Iranu:
Ambasada Iranu
Ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa

 

WIZY DO IRANU – PODSUMOWANIE:

Generalnie cała procedura załatwienia wizy do Iranu trwa ok 15-20 dni wliczając w to czas operacji bankowych. Po uzyskaniu wizy na wjazd do Iranu mamy 30 dni więc zdobywanie wizy najlepiej zacząć na ok 40-60 dni przed planowanym wyjazdem.

Teoretycznie, bilety powinno się kupować już po uzyskaniu wizy, natomiast można wówczas zapomnieć o jakichkolwiek promocjach i tanich biletach lotniczych. My swoje kupowaliśmy ponad pół roku wcześniej licząc się z ryzykiem i szykując plan alternatywny na wypadek problemów z wizą …:)

Koszt uzyskania wizy do Iranu:

– 30 euro – numer referencyjny
– 50 euro opłata za wizę do Ambasady

Razem: 80 euro + opłaty bankowe

Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, a kontakt ze strony tak Ambasady (za błyskawiczne i wyczerpujące informacje oraz cierpliwość dziękujemy serdecznie p. Justynie) jak i Agencji Key2Persia był bez zarzutu.