Na indonezyjskiej wyspie Bali obiad można zjeść już za 3 zł.  Tylko ciekawe  co można za te tytułowe 3 zł zjeść i czym może się to skończyć. Sprawdziliśmy 

 

Bali – sprawdzone knajpki w Ubud

Gdzie można zjeść w Ubud ? Wszędzie. Knajpek i restauracji jest tu zatrzęsienie. Można wybierać i przebierać. Cenowo każdy znajdzie też coś dla siebie. Od lokalnych jadłodajni tzw warungów, w których dania kuchni indonezyjskiej można dostać już za równowartość 3-5 zł po luksusowe restauracje. Pytanie gdzie dobrze zjeść jest trudniejsze. Jeśli nie chce wam się lub nie macie czasu szukać to tych kilka lokali sprawdziliśmy osobiście.

 

Warung Momoya czyli tanio i dobrze

To niewielka, lokalna knajpka położona 5-7 minut spacerem od pałacu w Ubud. Dwa stoły z plastikowymi krzesłami, jeden obraz, wiatrak i lada. I doskonały przykład, że czasami tanio oznacza dobrze, zdrowo i … bezpiecznie. Przez blisko tydzień wpadaliśmy tutaj codziennie na doskonałe Nasi Campur i lokalną herbatę z lodem i za obiad dla dwóch osób z piciem płaciliśmy niecałe 9 zł.

Tani warung na Bali - Ubud

Co jeść na Bali i gdzie. Sprawdzone knajpki na Bali.  Warung Momoya – wystrój prosty ale jedzenie świeże, pyszne i co najważniejsze – bezpieczne. Najlepszy tani warung w Ubud !

 

Co jeść na Bali i w Indonezji ?

Nasi Campur to ryż z dodatkami zależnymi od dnia. Najczęściej w skład zestawu wchodził smażony kurczak, połówka jajka, smażona soja, nudle czyli makaron znany z zupek chińskich i warzywa w pikantnym sosie z dodatkiem trawy cytrynowej. Pycha.

Nasi Goreng to ryż smażony z warzywami i w zależności od wersji podawany bywa z kurczakiem lub smażonymi owocami morza. Danie proste, tanie i bezpieczne bo smażone ;-)

 

Do smaku herbaty musieliśmy się przyzwyczaić ale przynajmniej lód był bezpieczny bo z fabryki. Do knajpki trafiliśmy z rekomendacji i rekomendujemy dalej bo na prawdę warto. Tym bardziej, że nie wszystkie lokale w Ubud z niskimi cenami zasługują na rekomendację o czy przekonaliśmy się kilka dni później stołując się w Warung Gusti`s (kilka kroków od Warung Fair) – nie warto.

Ceny: Nasi Campur i Nasi Goreng po 10 000 IDR. Oprócz tego w karcie są jeszcze całe 3 pozycje w tym GadoGado – warzywa z sosem z orzechów – jak dla mnie nic ciekawego ale ja mięsny raczej jestem. Napoje po 3 000 IDR

Adres: Warung Momoya, Jln Suweta 18, Ubud

 

Warung Savannah Moon – knajpa z klimatem

A to już restauracja pełną gębą. Kameralna, z minimalistycznym ale stylowym wystrojem i dobrą kuchnią. Bardzo fajnie zrobiony stek i świetna kaczka w liściach bananowca. Dania nie są wielkie ale smaczne i stosunkowo niedrogie.

Savannah Moon - co jeść na Bali

Świetne soki w Savannah Moon

Większość dań głównych mieści się w przedziale 35 000 – 50 000 IDR. Do tego dobre soki za 10000 IDR i desery za 15 000 – 20 000 IDR. Cicho, spokojnie i czysto. To było moje ulubione miejsce na wieczorną kolację w Ubud.

savannah-moon-w-ubud

Savannah Moon – minimalistyczny wystrój z zacięciem artystycznym. Moje ulubione miejsce w Ubud

 

co-jesc-na-bali

Co jeść na Bali – doskonała kaczka w liściach bananowca w warungu Savannah na Bali

Adres: Warung Savannah Moon, Kajeng St 18, Ubud

 

Umah Pizza

Zdecydowanie nie była to najlepsza pizza jaką jadłem. Myślę, że z trudem weszłaby też do pierwszej piątki. Jednak po pierwsze to Azja, pizza nie jest tu zbyt popularną potrawą, a po drugie po 3 miesiącach jedzenia ryżu i tak smakowała wybornie. I to, że wylądowała poza podium wcale nie oznacza, że była zła. Po prostu kilka moich ulubionych lokali podniosło już tak wysoko poprzeczkę, że ciężko będzie wskoczyć na pudło. Miejscowym smakuje za to bardzo i podobno w weekendy, ciężko tu znaleźć wieczorem wolny stolik. Innych potraw nie próbowaliśmy. Ceny na poziomie 40 000 – 65 000 IDR za pizzę. Soki za 15 000 IDR, małe piwo 20 000 IDR, duże 31 000 IDR

Umah pizza - Ubud

Co jeść na Bali? Pizza nie jest najlepszym rozwiązaniem chyba, że jak my, po kilku miesiącach pobytu dość będziecie mieli chwilowo ryżu i makaronu ;-)

Adres: Umah Pizza, Jl. Bisma, Ubud

 

Warung Fair

Doskonały tuńczyk na kilka sposobów, świetny wystrój i co najważniejsze, to chyba jedyna taka knajpa na świecie !!! Prowadzona przez fundację, z której dochód idzie na poprawę zdrowia indonezyjskich dzieciaków. Dokładniej mówiąc każdy zjedzony obiad to 2 bezpłatne konsultacje medyczne. I nie tylko. Szczegóły tego co robi fundacja (właściwie fundacje) znajdziecie w karcie. Będąc na Bali i odwiedzając Ubud koniecznie wpadnijcie do Warung Fair ;-)

warung-fair-ubud

Warung Fair Bale – chyba jedyny taki na świecie

 

Ceny minimalnie wyższe niż we wcześniejszych lokalach ( dania rybne 75 000 IDR) ale jedzenie doskonałe i inicjatywa szczytna. Czynne od 8:00 rano do 20:00. Wieczorem może być kłopot z miejscami.

Warung w Ubud

 

Suckling Pig na Bali

Na Bali je się też młodą, tradycyjnie pieczoną w całości, 2-6 tygodniową świnkę. Podobno jedną z najlepszych knajp w Ubud by spróbować mięsnych smakołyków jest restauracja Ibu Oka. Podobno … Niestety tu daliśmy ciała. Zostawiliśmy ją sobie na ostatni dzień i nie sprawdziliśmy do której jest otwarta. Była do 18:00, my przyszliśmy z piętnaście minut później. Także jeśli ktoś był niech podzieli się wrażeniami.

Ibu Oka Ubud