Znaleźliśmy wyspę niemal idealną. Tak niewielką, że można ją obejść w godzinę. Bez ruchu samochodowego i asfaltowych dróg. Z pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą i niezwykłymi rafami. Raj. Ale droga do raju wcale nie byłą prosta.

Droga do nieba prowadzi przez czyściec

O tym, że w miasteczku Bangsal (z którego ruszają łodzie na wyspy Gili)  działają dwa porty wiedzieliśmy wcześniej. Z jednego odpływają łodzie prywatne, z drugiego kursuje transport publiczny. Publiczne kosztują 15 000 IDR (ok 4,5 zł), właściciele prywatnych chcą 300 000 – 500 000 IDR (90 – 150 zł). Ci co mają gruby portfel pokutę załatwiają raz dwa. Po krótkich negocjacjach, chudsi o kilkaset tysięcy riali opuszczają czyściec i po 15 minutach rejsu lądują w raju.

Pozostali mają jeszcze do przebycia drogę krzyżową. Po pierwsze jak ominąć dziesiątki naganiaczy, po drugie jak trafić do portu drugiego. Wskazówką mogą być malejące ceny biletów. Im bliżej właściwego portu tym niższe. Gdy ceny w okienkach zatrzymają się na poziomie 15 000 riali to znak, że jesteśmy w dobrym miejscu. To połowa sukcesu. Po odnalezieniu właściwej łodzi pozostaje czekać. W naszym raju nie ma dyskotek i nocnych klubów więc łodzie nie kursują tam tak często jak do rajów sąsiednich. Łódź publiczna, która powinna wypłynąć o 10:00, w samo południe jeszcze stoi. Z nudów rozglądam się po okolicy.

Gili Meno

Gili Meno

– Dokąd jedziesz – słyszę od miejscowego, równie znudzonego jak ja. – Na Gili Meno ? To dobra wyspa na miesiąc miodowy.

– Ja wolę Travangan – do rozmowy włącza się też sąsiad, też miejscowy. – Tam dużo samotnych Szwedek przyjeżdża, a ja lubię seks ze Szwedkami. A ty lubisz ?

Dochodzi pierwsza. Coś zaczyna się dziać.

– Jeśli zapłacicie dodatkowe pieniądze to ruszymy szybciej – słyszę od chłopaka z obsługi. – Jak nie to popłyniemy o 14:00
– Nie ma problemu, mamy czas – odpowiadam z uśmiechem – Gdybym chciał zapłacić więcej popłynąłbym 3 godziny temu prywatną łodzią – powtarzam po raz kolejny po kilkunastu minutach

I nawet nie chodzi o to, że chcą te dodatkowe kilkanaście złotych od głowy więcej, a o zasadę. Miejscowi w porcie nauczyli się, że od turystów można wyciągnąć dowolnie wysoką kwotę, a naiwny turysta zapłaci. W krajach arabskich praktykuje się czasami zrzutkę na brakujących pasażerów taksówki zbiorowej ale wówczas płacą wszyscy. Ci, chcą kasy tylko od turystów.

– Może i w pociągu będę oprócz biletu też płacił za wolne miejsca. To twój biznes i twoje ryzyko. Po za tym gdy pakujesz dwa razy więcej ludzi na łódź jakoś nie oddajesz pasażerom nadwyżki … – rozmyślam, czekając na rozwój wypadków.

– My już płaciliśmy po 70 000 IDR za bilety i nie zapłacimy więcej – odpowiadają czekające z nami Niemki, które chwilę wcześniej dowiedziały się, że bilet kupiony na miejscu kosztuje 15 000 IDR
– Nie płaćcie ani grosza więcej, wszystko macie zapłacone – odpisuje mi Jeff z Kuty, który pomagał nam w zorganizowaniu dojazdu na Gili Meno

– Spokojnie, zaraz popłyniemy – puszcza do mnie oko jeden z pasażerów, chwilę przed tym jak małolat z przekrzywioną czapeczką po raz kolejny próbuje mnie przekonać, że jak nie zapłacimy więcej to nie popłyniemy. Popłynie pusta łódź z miejscowymi, a my będziemy czekali na następną.
– Spróbuj – odpowiadam zaczepnie bo już nawet mi, wyjątkowo spokojnemu podczas tej podróży zaczynają puszczać nerwy. I co z tego, że jest ich więcej. Pierwszemu przywalę …

Na szczęście nie ma takiej potrzeby bo chwilę później ten najbardziej krzykliwy gdzieś ginie, a my wreszcie ruszamy. Po 4 godzinach od pojawienia się w porcie.

W sumie i tak obyło się bez większych problemów. Słyszeliśmy wcześniej o problemach jakie stwarza transport na Gili Meno i poszliśmy po najmniejszej linii oporu, korzystając z pomocy chłopaków z Kuty – zobacz. Natomiast w sieci pełno jest opowieści tych, którym nie poszło tak gładko.

 

Wakacje w raju

Po godzinie już nie pamiętamy drobnej, portowej sprzeczki. Jesteśmy w raju. Nie ma warczących motorków i śmierdzących samochodów. Jest piaskowa droga, którą w ciągu godziny można obejść wyspę dookoła. Można by było, gdyby nie bajkowe plaże z krystaliczną wodą, lokalne knajpki usytuowane wprost na plaży i kolorowe rafy. Chcielibyśmy zostać tu długo, dużo dłużej …

Plaże na Gili Meno

Najpiękniejsze plaże na rajskiej wyspie Gili Meno

 

 

Wszystko co wiemy o Gili Meno i pozostałych wyspach Gili

Dojazd na Gili Meno, Travangan i Gili Air

Speed boat z Bali
Najprościej na wyspy Gili dostać się z Bali, skąd pływają szybkie łodzie. Ceny na poziomie od 300 000 IDR w jedną stronę wzwyż, w zależności od tego skąd ma być wyjazd – w cenie jest zazwyczaj bilet i transfer z wybranego miasta do portu. Droga powrotna jest droższa. Oficjalne ceny za trasę z Gili Meno na Bali podane na plakatach rozwieszonych na wyspie straszą kwotami rzędu 750 000 IDR. Ceny na oficjalnych stronach przewoźników zaczynają się od ok 400 000 – 500 000 IDR. Najprościej jest wejść do jednego z biur i zapłacić … 350 000 IDR (speed boat z Gili Meno na Bali). Z transferem z Gili Meno na Gili Trawangan lub Gili Air i transportem do Ubud lub Kuty. Wygoda takiego rozwiązania zdecydowanie warta jest nieco wyższej ceny. Startując o 9:00 rano z Gili Meno, w Ubud na Bali byliśmy ok 14:00

Speed boat Bali to Gili

Speed boat z Gili na Bali – miejsca na górnym pokładzie. Są też oczywiście miejsca schowane i nawet klimatyzowane, ale ten widok …

 

Slow boat z Bali
Drugą wersją jest jest przepłynięcie promem z Bali (slowboat wypływa z portu w Padangbai i płynie ok 5-6 godzin pod warunkiem, że nie będzie czekał na wejście do portu) i przejazd z portu Lembar na Lomboku do Bangsal , z którego pływają łodzie (public boat) na poszczególne wyspy Gili. Pakiet można wykupić w biurze lub załatwić samemu. Tylko załatwić samemu nie oznacza na Lomboku, że będzie to taniej. Bemo – transport publiczny, jeżdżą nieregularnie, a kierowcy robią wszystko by zawyżyć ceny dla turystów. Nawet Polacy, mieszkający na co dzień w Indonezji mieli problem. Koniec, końców, może się okazać, że oszczędność była pozorna i nie warta masy nerwów straconych na użeranie się z nieuczciwymi kierowcami. Trasę slow boatem zrobił nasz znajomy Czech i nie wspomina tego dobrze. Startując z Gili Meno o godzinie 8:00, na Bali był też o 2:00, tyle, że w nocy.

Slow Boat Bali to Lombok

Slow Boat Bali to Lombok

 

Jak dostać się na Gili z Lomboku ?

Trzeba dojechać do BANGSAL Sposoby jak zwykle są dwa. Transport publiczny (patrz wyżej) lub wykupiony pakiet w jednej z agencji. Jadąc transportem publicznym lub prywatną taksówką kierowcy będą robili wszystko, żeby zawieźć was do pierwszego portu, z którego ruszają łodzie prywatne. Jeśli macie dużo kasy to ok. Wszystko przebiegnie szybko i przyjemnie.

Bangsal - public boat to Gili

Port w Bangsal, to stąd odpływają łodzie publiczne na wyspy Gili

 

Łodzie publiczne startują z portu drugiego. Na Gili Meno płyną 2-3 razy dziennie. Oficjalnie ok. 10:00, 14:00 i wieczorem. W praktyce różnie z tym bywa. Na Gili Trawangan łódź odpływa prawie jak tramwaj, co kilkadziesiąt minut, na Gili Air też jest ich sporo. Ceny w kasie zaczynają się od 15 000 do ok 20 000 IDR w zależności od wyspy i są wywieszone na tablicach.

 

Ceny na Gili

Ceny na Gili Meno, Trawangach czy Gili Air są nieco wyższe niż na Lomboku co wynika z faktu, że wszystkie produkty trzeba tam dowieźć. Natomiast wciąż nie jest specjalnie drogo. Nocleg poza sezonem (w marcu) można znaleźć za 60 – 70 zł za sympatyczny domek. Ceny obiadów zależą od tego gdzie się je. W naszej ulubionej knajpce – Warung Yaya (rewelacyjna i tania restauracja na Gili Meno !!! ) płaciliśmy 6-10 zł za obiad.

Gili Meno ceny - sklepik w centrum wyspy

Życie na Gili Meno toczy się bardzo powoli

 

Na wyspie jest kilka sklepików, w których można kupić wszystko co potrzebne na wakacjach. Od jedzenia i picia, przez słodycze, owoce, przekąski po mydło czy pastę do zębów. Im dalej od plaży tym taniej. Najtaniej było w sklepikach w okolicy meczetu. Drogie jest piwo, jak zresztą w całej Indonezji. Sporo, zważywszy na odległości, trzeba też zapłacić za transport bryczkami – 65 000 IDR – 170 000 IDR (20-50 zł) w zależności od hotelu.

Transport na Gili Meno

Na Gili Meno nie ma motorków ani samochodów. Bryczka, to obok własnych nóg i roweru jedyny środek transportu

 

Ze względu na odległości (od portu do każdego hotelu na wyspie można dojść w średnio kilkanaście minut) skorzystanie z bryczki to bardziej atrakcja niż konieczność. No chyba, że ktoś przyjedzie z pianinem lub walizkami wypełnionymi rodowymi srebrami po babci ;-)

Gili Meno

Droga przez środek wyspy

 

Noclegi na Gili Meno

Dużo i na każdą kieszeń. Na szczęście nie ma tu ogromnych hoteli, a królują sympatyczne i gustowne domki. Te najtańsze, położone są kilka minut spacerem od plaży kosztują w granicach 60 – 70 zł za domek np My Gilli Cottages, w którym spaliśmy. W cenie jest smaczne śniadanie z naleśnikami bananowymi i sałatką owocową. Nie opłaca się korzystać z bookinga. Ewentualnie można zarezerwować pierwszą noc i kolejne noclegi załatwić bezpośrednio w ośrodku. Jest taniej ;-)

Przy samej plaży znajduje się hotel Karma Reef z dwupiętrowymi domkami, w których na dole znajduje się otwarty ! salon, na górze sypialnia. Wg systemów rezerwacyjnych ceny zaczynają się od 900 zł za domek. Cena z kosmosu ale jak chce się spędzić romantyczny miesiąc miodowy, w domku z widokiem na morze …

 

Warung Yaya czyli gdzie jeść na Gili Meno

Naszą ulubioną knajpką był Warung Yaya – położony tuż przy plaży. Doskonałe jedzenie, umiarkowane ceny i świetny klimat. Można było ułożyć się na podeście i w pozycji horyzontalnej obserwować morze i słuchać popisów muzycznych chłopaków grających na gitarach, choć czasami fałszowali niemiłosiernie ;-)

Gili Meno Warung Yaya

Warung Yaya – w pozycji horyzontalnej można patrzeć na morze i podglądać co dzieje się dookoła

Gili Meno restauracja

A to już inna knajpka na samej plaży

 

Gili Meno – Warung Yaya ceny

Warung Yaya ceny

Tania i dobra restauracja na Gili Meno – Warung Yaya ceny i menu

 

Plaże i nurkowanie na Gili

Najlepsze plaże znajdują się na południu Gili Meno. Z pięknym piaskiem przy brzegu i rafą zaczynającą się kilkanaście metrów dalej. Szybko robi się głęboko i trzeba uważać na prądy biegnące na szczęście wzdłuż wyspy. Zazwyczaj je wykorzystywałem. Rzucałem się do wody niedaleko portu i spływałem z prądem w stronę cypelka. Tu znalazłem największe okazy i pływałem z żółwiem.

Plaże na Gili Meno

Plaża w północnej części Gili Meno, 30 metrów od brzegu zaczyna się rafa koralowa

 

Fajna rafa znajduje się też przy na naszej restauracji – Warung Yaya, a tak naprawdę nurkować można wszędzie bo rafa otacza całą Gili Meno ;-) Realny koszt wypożyczenia sprzętu to 50 000 IDR (ok 15 zł) za komplet za dzień. Warto o tym pamiętać gdy ktoś w wypożyczalni „zaśpiewa” wyższą kwotę.

Plaże na Gili Meno

Na północy plaże są pokryte kawałkami korala i są całkowicie puste. W oddali, nad Lombokiem szaleje burza, na Gili Meno wciąż jest słonecznie ;-)

 

W agencjach można wykupić całodniowe wycieczki na nurkowanie z maską. Dla mnie lepszą opcją było samodzielne poznawanie kolejnych kawałków wybrzeża. Wycieczki często pływały w tych samych miejscach co ja, tylko w kupie kilkunastu osób i na rozkaz musiały wchodzić oraz wychodzić z wody. Być może to fajna opcja dla tych, którzy mają mało czasu lub chcą ponurkować również na rafach koło Air lub Trawanganu. Mi wystarczyły rafy dostępne z plaży. Co innego nurkowanie z butlą, tu pomoc miejscowych się przyda ;-)

 

Wyspa Gili Meno – zdjęcia:

 

Mapa Gili Meno

Gili Meno mapa

Mapa poglądowa Gili Meno

 

Gili Trawangan i Gili Air

Na Gili Air jest bardziej tłoczno. Więcej tu barów, restauracji i hoteli. Wg miejscowych to wyspa na wypoczynek dla tych, którym na Gili Meno jest za spokojnie. Trawangan z kolei to mekka imprezowiczów, którą zachwyceni będą np ci, którzy podróżują samotnie i chcieliby kogoś poznać … Ja mojej Gili Meno nie zamieniłbym jednak na żadną z pozostałych Gili. To chyba najlepsza wyspa na wakacje jaką do tej pory widziałem. Było bosko !