Tbilisi, Kazbegi, Batumi … Większość osób zaraz po przylocie do Gruzji rusza od razu na podbój kraju. Chwila ! Jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Sakartwelo znajduje się właśnie w okolicy Kutaisi …

Canyon Okatse

A przynajmniej właśnie z okolic Kutaisi najłatwiej jest dotrzeć nad nowo zbudowaną trasę turystyczną zbudowaną nad wąwozem Okatse. Słowo nad jest tutaj najodpowiedniejszym wyrażeniem, bo większość szlaku wiedzie mostkami zawieszonymi wprost nad przepaścią.

>> więcej o Przedreptać Świat – 6 miesięcy w Azji

Canyon Okatse - trasa wiedzie mostkiem rozwieszonym nad przepaścią

Canyon Okatse – trasa wiedzie mostkiem rozwieszonym nad przepaścią

 

Marszrutki dojeżdżają tu bardzo nieregularnie. Kilku pytanych dzień wcześniej kierowców, na pytanie o której możemy dojechać do Gordi, miejscowości położonej najbliżej Canyon Okatse, bezradnie rozkładało ręce.

– O 9:00 – mówił jeden.
– Nie o 10:00 – prostował go następny – A najlepiej przyjdźcie tu na 8:00 to któryś z nas was zawiezie bo busik odjeżdża z innego miejsca.

Na szczęście w hostelu okazuje się, że Polki, które przyjechały z samego rana też chętnie obejrzą nową atrakcję turystyczną Gruzji. Super. Będzie raźniej i taniej. Zamiast osobówki za 60 bierzemy większego Vana za 90 lari. Przy 6 osobach wychodzi niecałe 30 zł za sztukę.

Do punktu startu docieramy przed południem.

– Ale dziś jest poniedziałek i mamy wolne – słyszymy przy wejściu.
– Znaczy, że co ? Przejechaliśmy taki kawał i kanionu będą nici ? – nie bardzo dociera do nas przekaz pana z obsługi.
– Mamy wolne więc możecie wejść bez biletu – dodaje z uśmiechem i wskazuje ręką furtkę.
Takie rzeczy możliwe są chyba tylko w Gruzji ;-)

Canyon Okatse - Gruzja

Mimo, że teoretycznie jest zamknięte, bez biletu, ruszamy na szlak ;-)

 

Spacer nad wąwozem Okatse

Po przejściu ok. 2,5 km docieramy na skraj wąwozu. Widoki są niesamowite. Królują dwa kolory. Wiosennie soczysta zieleń drzew pokrywających szczelnie okoliczne wzgórza i niezwykły błękit gruzińskiego nieba. Chociaż nie. Jest jeszcze jeden kolor. Biel śniegu zalegającego na najwyższych szczytach…

Gruzja Canyon Okatse

Dojście do trasy nad kanionem Okatse – ostatnia prosta i zaraz zacznie się trasa nad ziemią …

 

Na dół staramy się nie patrzeć. Przynajmniej dopóki umysł nie przyzwyczai się do myśli, że przepaść kanionu Okatse, która rozciąga się pod naszymi nogami nie jest niebezpieczna. Że od runięcia kilkaset metrów w dół chroni nas wąski mostek zawieszony na stalowych linach. I mimo, że konstrukcja sprawia dość solidne wrażenie to i tak łapię się na tym, że co jakiś czas spoglądam z lekkim niepokojem na stalowe liny podtrzymujące podpory.

Wąwóz Okatse

Trasa biegnie mostkiem rozwieszonym nad wąwozem

 

Okazuje się, że najlepsze jednak jest wciąż przed nami. Za kolejnym zakrętem dostrzegamy wiszącą nad stromym urwiskiem budowlę. Wygląda trochę jak żuraw budowlany, a trochę jak niedokończony most wiszący, z budowy którego ktoś zrezygnował po podwieszeniu pierwszego przęsła. To główny punkt widokowy nad kanionem Okatse, z którego podziwiać można całą okolicę. Widok jest tak olśniewający, że musimy się mocno zmotywować aby ruszyć w drogę powrotną. Niestety. Kierowca czeka …

"Wiszący most" nad Canyon Okatse z daleka ...

„Wiszący most” nad Canyon Okatse z daleka …

taras-canyon-okatse

… i z bliska ;-)

 

Canyon Okatse – praktycznie

Nad wąwóz najprościej jest dojechać taksówką lub wynajętym samochodem. Ceny, które podawali nam taksówkarze pokrywały się z informacjami uzyskanymi w hostelu Chavchavadze. Osobówka dla maksymalnie 4 osób kosztuje 60 lari 7 osobowego Vana można wynająć z kierowcą za 90-100 lari. W cenie jest transport i ok 2-2,5 h na miejscu.

 

Dojazd możliwy jest też marszrutką do Gordi jednak tej opcji tym razem nie sprawdzaliśmy. Kierowcy marszrutek, których pytaliśmy o transport do Gordi nie byli w stanie udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi. Odsyłali nas od jednego busa, do drugiego podając godziny ranne. Jeden z kierowców podał godzinę 10:00 ale stwierdził, że marszrutki nie odjeżdżają z dworca autobusowego (przy McDonaldzie) tylko z innego miejsca.

Wg oficjalnych danych marszrutki z Kutaisi do Gordi jeżdżą codziennie i zatrzymują się przy ul. Ninoshvili (koło marketu) – koszt 4 lari

Także temat dojazdu transportem publicznym jest wciąż otarty – jeśli komuś się uda skorzystać z marszrutki niech podzieli się informacjami z pozostałymi.

Wygląda też na to, że w poniedziałki Canyon Okatse jest zamknięty. Na szczęście sympatyczni Gruzini wpuścili nas bez biletów także cen również nie udało nam się ustalić.

Czas przejścia trasy to ok 2-2,5 h – spokojnego spaceru, bez pośpiechu z przerwami na zdjęcie i podziwianie widoków. Ostatni fragment drogi powrotnej (2-2,5 km przez lasek) można przejechać taksówką.

 

A tu znajdziecie info o hotelach w Gruzji, które sprawdziliśmy na sobie, a tutaj serwis z najniższymi cenami, w którym dokonywaliśmy rezerwacji.