Kolejne miejsce, o którym nie piszą w przewodnikach, a jeśli nawet piszą to małą czcionką sądząc po niewielkiej ilości ludzi. Przepiękne miejsce z naturalnymi basenami kąpielowymi. Warto !

Junta de los Rios Otivar

Trasa zaczyna się przy starej drodze biegnącej z Almunecar do Granady kilka kilometrów powyżej Otivaru, przy domku z bramą .

>> Jak odkryliśmy magiczny wąwóz Jutna de los Rios

Junta de los Rios Otivar

Brama do raju ;-)

Przez pierwszych ok 5 km trasa biegnie szutrową drogą, którą można pokonać pieszo (bardzo przyjemny spacer) lub samochodem. Najpóźniej po minięciu 2 bram samochód trzeba zostawić i dalej udać się pieszo.

Droga do Junta de los Rios Otivar

Drogę da się przejechać chociaż lepiej mają właściciele dużych aut i tych z napędem 4×4

 

Po minięciu zapory droga wygląda jakby nagle się kończyła. To tylko złudzenie. Należy przejść dwukrotnie w bród rzekę (nie jest głęboko ale buty trzeba zmoczyć lub zabrać dodatkowe sandały) i przejść pod skalistym klifem kilka metrów w lewo. Tam znajdziecie linę, przy pomocy której wdrapiecie się na dalszą część ścieżki. Stamtąd już tylko kilkaset metrów do wiszącego mostka pod którym znajdują się malownicze, naturalne baseny kąpielowe.

 

Po kąpieli można przekroczyć mostek i pójść trasą do kolejnego zakola rzeki, podziwiając po drodze widoki na wąwóz. Uważać trzeba na węże – jest ich dużo w hiszpańskich górach ! a przy drugim punkcie widokowym, przy kamiennym murku na którym zbudowano barierki jest gniazdo os. Zdenerwowane (np postawieniem plecaka) boleśnie gryzą !

Canyoning Junta de los Rios

i kolejni amatorzy canyoningu

 

Junta de los Rios praktycznie

Wejście jest płatne. 5 euro za osobę i 5 euro za samochód. Do basenów można dostać się na 2 sposoby. Można zostawić samochód przy budce (wówczas płaci się tylko za wchodzące osoby) i przespacerować się ok 7 km w jedną stronę. Lub zjechać na dół i zostawić samochód przy 3 bramie. Wówczas do przejścia zostanie 1-3 km w zależności czy zostaniecie na basenach przy mostku czy też będziecie chcieli pójść dalej.

Pięknie tu prawda ?

Pięknie tu prawda ?

 

Droga jest szutrowa, w dość dobrym stanie chociaż jadąc wypożyczonych samochodem warto pamiętać, że w większości przypadków jakiekolwiek uszkodzenia poza głównymi, asfaltowymi drogami nie są objęte ubezpieczeniem !

Węży w Hiszpanii jest na prawdę sporo

Węży w Hiszpanii jest na prawdę sporo

 

Na trasę warto pójść w tygodniu – w weekendy przyjeżdża tu sporo miejscowych.  W połowie czerwca, idąc w środku tygodnia, na trasie spotkaliśmy dwie hiszpańsko – niemieckie pary, które zajęły jeden z basenów (my zajęliśmy drugi) i kilkanaście osób przechodzących tranzytem tzn uprawiających canyoning ;-)