Najlepsze kurorty w Bułgarii – który wybrać na wakacje? Przejechaliśmy całe bułgarskie wybrzeże odwiedzając bułgarskie kurorty. W jednych zatrzymywaliśmy się na chwilę, w innych spędziliśmy ponad tydzień. Poniżej garść subiektywnych informacji i opinii o 10 z nich. A Waszym zdaniem, które kurorty w Bułgarii są najlepsze na wakacje?

 

Najlepsze Kurorty w Bułgarii – który wybrać?

Po drugiej stronie granicy z Rumunią, kilkanaście kilometrów od hipisowskiej wioski Vama Veche, zjeżdżamy na piękną, pustą plażę. Jest początek października, a w Bułgarii wciąż bezchmurne niebo, a temperatury w ciągu dnia sięgają 26 stopni… Po 2 dniach wylegiwania się na plaży postanawiamy, że w drodze do Turcji sprawdzimy jeszcze jak wygląda sytuacja w bułgarskich kurortach. Część znamy z wcześniejszych wyjazdów, do wielu zawitamy po raz pierwszy…

Przydatne linki –>

 • jeśli planujecie wakacje w Bułgarii, to pod tym linkiem znajdziecie aktualizowane na bieżąco zestawienie najlepszych ofert ze wszystkich polskich biur podróży ;-)
 • A więcej ciekawych informacji na temat Bułgarii znajdziecie tutaj  Ostatnio pisaliśmy między innymi o tym:
  • ile pieniędzy zabrać do Bułgarii czyli o cenach na miejscu,
  • o tym gdzie i czy warto samodzielnie wynająć apartament w okolicach Słonecznego Brzegu oraz ile to kosztuje
  • i  za ile można kupić własny apartament w Bułgarii…

 

Sprawdzamy Kurorty w Bułgarii

W pobliżu granicy można znaleźć puste plaże i dużo miejsc do spokojnego wypoczynku. Do Balcziku – pierwszego bułgarskiego kurortu z prawdziwego zdarzenia mamy jeszcze jakieś 60 km…

 

 

Bułgarskie Kurorty – Bałczik

Ciekawe miejsce, szczególnie dla osób, które oprócz plażowania lubią zwiedzać. W części nadmorskiej miks. Trochę starych, ciekawych budynków. Niska zabudowa na wzgórzach. Tu mignie minaret meczetu, kawałek dalej można odwiedzić jedną z 5 cerkwi znajdujących się w mieście.

Plaże mniej spektakularne niż np. w Słonecznym Brzegu czy Albenie, a i pozostałości silosów widoczne w oddali czy zrujnowanych budynków przemysłowych, sąsiadujących z plażą przy których miejscowi zrobili sobie sądząc z zapachów szalet miejski psują nieco wizerunek miasteczka, którym podobno tak zachwyciła się niegdyś królowa rumuńska Maria Koburg, że zbudowała tu swoją rezydencję. Do ogrodów – podobno pięknych – nie dotarliśmy. Będzie po co wracać ;-)

Mimo pięknej pogody turystów niewielu. Jest cicho i spokojnie. W Balcziku zdecydowanie widać już, że jest po sezonie turystycznym…

Komu spodoba się w Balcziku?

 • Osobom lubiącym po plażowaniu pochodzić po miasteczku, które nie składa się z samych apartamentowców i hoteli.

Warto wiedzieć;

 • Kilka dużych resortów położonych jest przed Balczikiem (w kierunku granicy z Rumunią) przy bardzo malowniczej drodze.
 • Na pewno w sezonie jest tu zdecydowanie spokojniej i ciszej niż w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu.
 • Do lotniska w Varnie jest stąd nieco ponad 50 km, także transfer trwać będzie przynajmniej godzinę (lub więcej w zależności od tego do ilu hoteli po drodze zajeżdżać będzie autobus).
Bułgarskie Kurorty - Balczik

Najciekawsze Kurorty w Bułgarii. Balczik po sezonie. Temperatura 26C, na plaży raptem kilka osób…

 

Balczik - Bułgaria

Elegancka promenada w Balcziku.

 

Balczik

Klimatyczne knajpki przy promenadzie…

 

Plaże w Balcziku

No i nieco industrialnych widoków z plaży ;-)

 

 

Albena

Idealne miejsce na spokojny reset w stylu Premium ;-) Albena to kurort, który został zaprojektowany i zbudowany w latach 60-tych od podstaw, na pustym terenie. Żeby wjechać do Albeny trzeba pobrać bilet i zostawić samochód na jednym z parkingów – dalej można poruszać się tylko pieszo lub samochodami elektrycznymi lub skorzystać z podwózki meleksem. Bardzo dużo zieleni, luksusowe hotele i piękna plaża = idealne warunki do komfortowego wypoczynku.

My czuliśmy się trochę jak w skansenie ale dla osób szukających prestiżowego miejsca na wakacje w Bułgarii, to chyba jedno z lepszych miejsc. Niekoniecznie dla rodzin z dziećmi – te bowiem zdecydowanie więcej atrakcji dla maluchów znajdą choćby w Słonecznym Brzegu.

Odległość od lotniska w Varnie: ok 40 km ale lepszą drogą także transfer bezpośredni powinien trwać ok 40 minut, autokarem – szczególnie jeśli ten po drodze rozwozić będzie gości do innych hoteli 1-1,5 godziny)

Bułgarskie kurorty - Albena

Piękne plaże w Albenie.

 

Albena.

Kurort wygląda jak wielkie, zadbane Uzdrowisko…

 

Kurorty w Bułgarii - Albena

Eleganckie ośrodki wczasowe w Albenie.

 

 

Złote Piaski

Po krótkiej (może zbyt krótkiej) wizycie w Złotych Piaskach absolutnie nie rozumiem zachwytów nad tym kurortem. Dużo hoteli przytulonych do zbocza, drogi jednokierunkowe, brak parkingów… Wszystko to sprawia dość przytłaczające wrażenie, szczególnie gdy wyobrażam sobie te tłumy przewalające się tu w sezonie letnim.

Z pary Złote Piaski – Słoneczny Brzeg ten drugi podoba mi się jednak bardziej. Ale w związku z faktem, że Złote Piaski cieszą się jednak olbrzymią popularnością, to spróbujemy dać im jeszcze jedną szansę i wkrótce dokładniej poszukać ich zalet ;-)

Do najbliższego lotniska w Warnie raptem ok 25 km.

 

 

Najlepsze Kurorty w Bułgarii – Sw. Konstantyn i Elena – polecamy!

Bardzo sympatyczny kurort. Czysty, klimatyczny i zadbany ale nie tak „wytworny” i sztuczny jak Albena. Dużo hoteli o wysokim standardzie, dobrze zagospodarowane plaże w uroczych zatoczkach i dużo zieleni. Nad morzem jeszcze sporo plażowiczów korzystających z prawdziwie letniej mimo początku października pogody i kąpieli.

Dojazd z lotniska jeśli nie ma korków zajmuje zazwyczaj góra pół godziny (18 km).

Jak dla mnie jeden z ciekawszych kurortów w Bułgarii i mój zdecydowany faworyt na spokojne wczasy w Bułgarii bez dzieci ;-)

Sw. Konstantyn i Elena

Najciekawsze Kurorty w Bułgarii. Św. Konstantyn i Elena jest jednym z moich faworytów.

 

Sw. Konstantyn i elena

Dużo zieleni, malownicze i dobrze zagospodarowane plaże usytuowane w zatoczkach sprawiają, że Sw. Konstantyn i Elena to bardzo fajne miejsce na wakacje w Bułgarii.

 

Wakacje w Bułgarii - Sw. Konstantyn i Elena - plaża...

Mimo początku października w Bułgarii wciąż można się kąpać ;-)

 

Sw. Konstantyn i Elena zdecydowanie (i pozytywnie) wyróżnia się na tle innych kurortów w Bułgarii…

 

 

Obzor

Niewielkie miasteczko (ok 2 000 stałych mieszkańców) niewyróżniające się niczym specjalnym poza statystycznie największą liczbą dni słonecznych w roku i wysoką zawartością jodu w powietrzu ;-) Doskonałe dla lubiących ciszę i spokój natomiast zarówno z lotniska w Burgas jak z Warny trzeba się liczyć z przynajmniej 1 godzinnym transferem (ok 60-65 km).

 

 

Sw. Wlas i Elenite.

Spokojniej i nieco bardziej ekskluzywnie niż w pobliskim Słonecznym Brzegu z dużą ilością ładnych i luksusowych hoteli i resortów. Ale coś za coś, ładniejsze plaże ma jednak Słoneczny Brzeg. Natomiast jadąc bez dzieci zdecydowanie wolałbym zatrzymać się w Sw. Wlasie, a do Słonecznego Brzegu wyskakiwać jedynie od czasu do czasu ;-)

Po sezonie w centralnej części Sw. Wlasu coś się jeszcze dzieje. Otwarte są knajpki, do Słonecznego Brzegu można dojść na piechotę.

Na końcu kurortu – w kierunku na Elenite – gdzie znajdują się lubiane osiedla mieszkaniowe z apartamentami do wynajęcia np. Grand Resort czy Garden of Eden po sezonie nie dzieje się nic, natomiast w sezonie będzie to na pewno fajne miejsce dla tych, którzy nie lubią dzikich tłumów…

Sw Wlas

Widok na Morze Czarne z jednego z osiedli mieszkaniowych zlokalizowanych na końcu Sw. Wlasu – Grand Resort

 

Kurorty w Bułgarii - Sw Wlas

Port w Sw. Wlasie

 

Sw Wlas

To już końcówka Sw Wlasu – prawie Elenite ;-)

 

 

Słoneczny Brzeg – najbardziej popularny Kurort w Bułgarii – polecamy dla rodzin z dziećmi!

Z jednej strony króluje kicz i tandeta, a z drugiej to chyba najlepsze miejsce na wczasy w Bułgarii z dziećmi ;-)

Mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych: duży aquapark, mnóstwo sklepów, sklepików, barów i restauracji, placów zabaw, butików itp oraz hotele na każdą kieszeń. I jedna z ładniejszych plaż na bułgarskim wybrzeżu.

Klimat zdecydowanie ludyczny – wiejskiego festynu (przeciwieństwo dostojnej Albeny i eleganckiego Sw. Konstantyna i Eleny) i może dlatego kurort jest tak popularny i lubiany ;-)

! Ci którzy będą chcieli przyjechać do Słonecznego Brzegu samodzielnie – bez biura podróży – za to z dziećmi, powinni zwrócić uwagę na apartamenty w ośrodku Cascadas lub Waterpark z dużą ilością basenów. Więcej informacji o tym gdzie warto wynająć apartament, na co uważać i ile to kosztuje znajdziecie tutaj.

 

Kurorty w Bułgarii - Słoneczny Brzeg.

Słoneczny Brzeg wyróżnia się wśród bułgarskich kurortów pięknymi plażami. Na zdjęciu Słoneczny Brzeg przed sezonem, podczas jednej z naszych wcześniejszych wizyt na bułgarskim wybrzeżu.

 

Cascadas w Słonecznym Brzegu.

Słoneczny Brzeg to idealne miejsce na wakacje z dziećmi. Jeśli będziecie chcieli wynająć apartament czy studio, to jednym z najlepszych resortów w Słonecznym Brzegu jest Cascadas ;-)

 

Cascadas - Słoneczny Brzeg.

Jeden z najlepszych ośrodków na wakacje w Bułgarii z dziećmi – bez biura podróży. Na miejscu jest m.in. 9 basenów, 2 centrum SPA, 2 niewielkie parki wodne, ogrody tematyczne, siłownie i fitness na świeżym powietrzu, place zabaw i wiele innych atrakcji. Studio dla 2-4 osób można w sezonie wynająć już od 50 euro za dzień ;-)

 

 

Najpiękniejsze Kurorty w Bułgarii? Nesebyr!

Piękne miasteczko nazywane często perłą bułgarskiego wybrzeża z uroczą starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Doskonałe miejsce na romantyczne wakacje we dwoje, natomiast w sezonie zarówno na starówce i pobliskiej plaży bywa tłoczno ;-) Dla rodzin z dziećmi zdecydowanie bardziej odpowiedni będzie pobliski Słoneczny Brzeg. Natomiast przed lub po sezonie, to moim zdaniem jedno z najciekawszych miejsc na pobyt na bułgarskim wybrzeżu.

Do lotniska w Burgas ok 25 km.

Bułgarskie kurorty - Nesebyr

 

Primorsko

Idealne miejsce dla miłośników plażowania. Plaże w Proimorsku są bowiem długie, szerokie, piaszczyste z pięknymi wydmami. Sam kurort, to kolejne betonowe blokowisko z dużą ilością apartamentowców natomiast z bardzo sympatyczną promenadą biegnącą do latarni morskiej.

W pobliżu Primorska znajduje się bardzo ciekawe miejsce – Baglik Tash – tu pisaliśmy więcej o tym miejscu – do którego spokojnie można się wybrać samodzielnie, na piechotę (ok 8 km w jedną stronę). Niedaleko jest też rezerwat Ropotamo.

Kurorty w Bułgarii - Primorsko.

Kurorty w Bułgarii – Primorsko widziane z drogi biegnącej do Beglik Tash.

 

Plaże w Primorsku.

Samo Primorsko to kolejny kurort z dużą ilością betonowych apartamentowców. Tym co go wyróżnia na tle innych bułgarskich kurortów są ładne plaże z wydmami ;-)

 

Historyczne Kurorty w Bułgarii – Sozopol

Sozopol ma zdecydowanie 2 twarze. W sezonie do Sozopola zjeżdżają tysiące turystów, z których większość ma głęboko w nosie, że to jedno z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu. Gdy po raz pierwszy odwiedziłem Sozopol w 2 połowie czerwca po kilku godzinach chciałem tylko jak najszybciej stamtąd uciec. Na szczęście gdy tylko zaszyliśmy się w zaułkach starego miasta pierwsze wrażenie szybko ustąpiło stopniowej fascynacji Sozopolem.

Tak – poniżej – wygląda Sozopol w październiku, a dla porównania tu znajdziecie zdjęcia z naszej czerwcowej wizyty w Sozopolu.

Sozopol w Październiku

 

 

 

Który z bułgarskich kurortów najlepiej wybrać na wakacje?

To zależy od tego z jakim nastawieniem jedziemy i w jakim towarzystwie. Jadąc z dziećmi zdecydowanie wybrałbym Słoneczny Brzeg. Blisko od lotniska = krótki transfer, piękne plaże i mnóstwo wakacyjnych atrakcji dla małych i dużych ;-)

Szukając miejsc bardziej ekskluzywnych pojechałbym do Albeny lub Sw. Konstantina i Eleny lub ewentualnie znalazłbym jakiś fajny hotel w Sw. Własie.

Natomiast przed lub po sezonie osobiście najchętniej zaszyłbym się w pięknym Neseberze lub Sozopolu.

 

A jakie są Wasze ulubione kurorty w Bułgarii? Gdzie lubicie przyjeżdżać, a które z bułgarskich kurortów lepiej omijać szerokim łukiem?