Gdzie szukać tanich noclegów ? Czy warto rezerwować hotele wcześniej ? Czy taniej jest zarezerwować nocleg w internecie czy na miejscu w hotelu ? Czy booking faktycznie jest najtańszy ? Zapraszamy na kolejną część poradnika „tanie podróżowanie”. Tym razem przyjrzymy się hotelom i pokażemy jak i gdzie zarezerwować pokój 2 osobowy z aneksem kuchennym np w Turcji za 34 zł za tydzień za 2 osoby !

Gdzie szukać tanich noclegów ?

Gdy jedziemy na dłużej i nie mamy dokładnego planu podróży najlepszym rozwiązaniem jest przewodnik w ręku i koniec języka za przewodnika. Często to drugie rozwiązanie okazuje się lepsze i pozwalające na znalezienie przyjemnego hotelu za rozsądną cenę. Szczególnie teraz, gdy Lonely Planet zaczyna reklamować hotele za nawet kilkaset dolarów za noc, a te tańsze, jak tylko zostaną umieszczone w przewodniku to podnoszą ceny i obniżają jakość usług.

Pomijając już fakt, że w „rekomendowanych” hotelach czuję się zazwyczaj jak w turystycznym gettcie. Te same twarze, te same rozmowy, te same problemy. W irańskim Yazdzie, dzięki temu, że polecane hotele miały komplet, kilkaset metrów dalej, za te same pieniądze znaleźliśmy przepiękny hotel o dużo wyższym standardzie. Sporo tanich, sprawdzonych hoteli opisujemy również na naszym blogu – szukaj wpisów o tanich hotelach

Przy krótszych pobytach, gdy szkoda każdej chwili poświęconej na szukanie noclegu, warto rozważyć wcześniejszą rezerwację.

 

Najtańsze hotele – serwisy do rezerwacji noclegów:

booking.com

Od jakiegoś czasu, prywatnie, korzystamy zazwyczaj z www.booking.com Po przećwiczeniu kilkanaście różnych systemów rezerwacyjnych i portali, właśnie ten przypadł mi najbardziej do gustu. Przede wszystkim za przyjazny interfejs i łatwość rezerwacji. Dużym ułatwieniem jest mapa z zaznaczonymi obiektami, dzięki której mogę szybko sprawdzić czy odpowiada mi lokalizacja hotelu. Co ważne, w większości obiektów można dokonać rezerwacji bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i odwołać ją nawet na dzień przed przyjazdem. Na kilkadziesiąt rezerwacji, nie miałem jeszcze problemów z akceptacją potwierdzeń i cen oferowanych przez bookinga. Jedynie w Pradze okazało się, że zarezerwowany hotel jest w remoncie, natomiast przejęty recepcjonista zaprowadził nas do znajdującego się dwa numery dalej, droższego hotelu. Oczywiście cena została bez zmian :)

hostelworld.com

Przy poszukiwaniu najtańszych hosteli, pensjonatów czy hoteli warto też zajrzeć na www.hostelworld.com W przypadku hoteli lepsze ceny oferował zazwyczaj booking, natomiast tutaj znaleźć można tańsze obiekty i hostele, których nie oferuje konkurencja. Niskie ceny okupione są zazwyczaj koniecznością posiadania karty kredytowej i zapłaty części lub całości kwoty już przy dokonywaniu rezerwacji.

hotels4u.com

Ciekawe okazje można też znaleźć na www.hotels4u.com Serwis należący do tej samej grupy turystycznej co np. biuro podróży Neckermann oferuje szczególnie atrakcyjne ceny na hotele znajdujące się w kurortach turystycznych. Tutaj znalazłem hotele w najniższej jak do tej pory cenie. 4+* hotel Iberostar Founty Beach kosztował w styczniu, z wyżywieniem ok 500 zł za os/tydzień. Na innych portalach był o ponad 30% droższy.

Tu też znaleźliśmy jak dotąd najtańsze hotele w Turcji. W maju, za pokoje 2 osobowe płaciliśmy odpowiednio ok 10 zł za dwójkę w Marmaris i w przeliczeniu ok 25 zł za pokój 2 osobowy w 3+* hotelu z basenem w okolicy Fethyie. A bywa jeszcze taniej …

 

Najtańsze hotele w cenie od 3 zł za noc !

Takie ceny znajdziemy jeśli teraz (w lutym) zdecydujemy się zarezerwować hotel na przykład na kwiecień. Tytułowa cena dotyczy pobytu 2 osób w trzy gwiazdkowym hotelu Kaan Apartaments w rejonie Marmaris w terminie 19-26/04/2014. Hotel posiada basen, dostęp do bezprzewodowego internetu, a pokoje wyposażone są w łazienkę, aneks kuchenny z lodówką czy balkon.

Gdzie szukać tanich noclegów - najtańsze hotele

 

Gdzie rezerwować noclegi ? Taniej w internecie czy w hotelu ?

Coraz częściej, szczególnie jeśli chodzi o hotele w Europie, opłaca się rezerwować wcześniej i poprzez internet. Ceny bywają przynajmniej kilkanaście procent  niższe od tego co dostaniemy bezpośrednio w hotelu. W jednym z hoteli w Hiszpanii chcieliśmy przedłużyć pobyt o dodatkowy nocleg licząc na ceny, które mieliśmy zagwarantowane w robionej kilka miesięcy wcześniej przez booking.com rezerwacji. Nic z tego. Recepcjonista pokazał nam aktualny, dużo wyższy oczywiście cennik i na nic zdały się próby negocjacji. Podobnie było na Cyprze i Dominikanie. Właściciele zdziwieni byli bardzo cenami, które miałem na potwierdzeniu, które były sporo niższe od oficjalnego cennika, ale ostatecznie „kasowali” nas po niższych stawkach.

 

Który system rezerwacji hoteli jest najtańszy ?

Gdzie szukać tanich noclegów i który system rezerwacji oferuje najtańsze hotele ?  Przecież niemal każdy oferuję gwarancję najniższej ceny ;-)

Proponuję podchodzić do takich deklaracji z dystansem i sprawdzić ten sam hotel w kilku źródłach. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Firmy oferujące rezerwację noclegów powstają jak grzyby po deszczu i czasami ciężko stwierdzić kto za danym portalem stoi i na ile bezpieczne są nasze pieniądze (czytaj np. biuro podróży powstaje zza grobu). W sytuacji gdy różnica w cenie nie jest duża, osobiście wybieram zazwyczaj system, z którego usług już korzystałem – np. jeden z trzech wymienionych powyżej.

Zdarzyło mi się również w praktyce wykorzystać gwarancję najniższej ceny oferowaną przez booking.com Wyjeżdżając na Azory, na jednym z amerykańskich bodajże serwisów znalazłem bardzo fajny hotel, w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Nie znałem jednak i nie znalazłem żadnych informacji na temat firmy obsługującej rezerwację. Ten sam hotel, tylko w wyższej dużo cenie, znajdował się w zasobach booking-a. Złożyłem zatem rezerwację i wysłałem screeny dokumentujące niższą cenę na konkurencyjnej stronie. Na drugi dzień dostałem odpowiedź, że cena mojej rezerwacji została zmniejszona do poziomu tej, z amerykańskiego serwisu…