Wakacje first minute. Od kilku lat oferty kupowane w tzw First Minute stają się coraz bardziej popularne. W naszym krótkim przewodniku postaramy się podpowiedzieć kiedy warto wymarzone wczasy i wycieczki kupować by zyskać jak najwięcej, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów i rezerwacji czy w końcu co  lub ile można zyskać decydując się na wyjazd odpowiednio wcześnie.

First Minute czy warto rezerwować wcześniej ?

Z pojęciem „Last Minute” zdążyliśmy się przez ostatnie lata już całkiem nieźle oswoić. Używane na każdym kroku w reklamach, na witrynach biur podróży czy ich stronach internetowych doskonale zapadło nam w pamięć. Mimo częstego nadużywania i określania jego mianem nawet imprez na 2-3 miesiące przed wylotem, większości z nas „Last Minute” kojarzy się, bardzo zresztą słusznie, z ofertami wczasów czy wycieczek kupowanych na krótko przed wyjazdem. Zazwyczaj w bardzo atrakcyjnych cenach. Minusem takich ofert jest natomiast to, że raz są, a innym razem ich nie ma. Nigdy też nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy akurat na czas naszego urlopu coś ciekawego się pojawi, czy też nie. A jeśli już się pojawi to czy będzie to nasz wymarzony region, hotel i w końcu czy cena będzie na prawdę tak atrakcyjna?

Dlatego też z roku na rok, coraz większym powodzeniem cieszą się oferty typu „First Minute”. Kupowane na długo, długo przed planowanym wyjazdem pozwalają spokojnie, z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wymarzony wypoczynek. Podczas szału planowania i kupowania warto natomiast zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

 

RABATY za wczesną rezerwację

Oczywiście zawsze głównym argumentem za kupnem wycieczki na np. pół roku przed wyjazdem będą oszczędności z tym związane. Organizatorzy wprowadzając do sprzedaży nowe katalogi kuszą rabatami sięgającymi w zależności od rodzaju wycieczki od 20% do nawet 35-40%. To wymierne i przeliczalne oszczędności., a dodatkowo mamy gwarancję, że na pewno będziemy mieć miejsce w samolocie czy autokarze oraz spokojnie możemy wybrać zarówno hotel jak i lotnisko wylotowe nie licząc na łut szczęścia w ostatnim momencie.

 

NIE TYLKO CENA …

Przy liczeniu rabatów nie powinniśmy zapominać o dokładnym sprawdzeniu dodatkowych świadczeń. Pamiętajmy, że do planowanego wyjazdu pozostaje zazwyczaj jeszcze dobrych kilka miesięcy, podczas których sytuacja np na rynkach walutowych lub paliwowych może się diametralnie zmienić. Biuro może w takich przypadkach, udokumentowanego wzrostu kosztów, na które nie miało wpływu w momencie druku katalogu, a do takich należą zmiany kursów walut, podnieść cenę wycieczki. Zazwyczaj w takiej sytuacji Klient ma możliwość odstąpienia od umowy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, natomiast zawsze lepiej zabezpieczyć się przed taką ewentualnością wcześniej. Dobre oferty „First Minute” w pakiecie lub za drobną, zazwyczaj niewielką dopłatą będą miały usługę gwarantującą niezmienność ceny po dokonaniu rezerwacji. Przy dwóch podobnych propozycjach zdecydowanie warto wybrać tą, która takie zabezpieczenie przewiduje.

 

UBEZPIECZ SIĘ NA WYPADEK REZYGNACJI …

Równie istotnym punktem jest możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wycieczki, w momencie kiedy z powodów zdrowotnych nie będziemy mogli wziąć w niej udziału. Cena takiego ubezpieczenia jest niewielka, szczególnie w porównaniu do kosztów poniesionych w momencie wycofania się z umowy, które na kilka dni przed wyjazdem potrafią sięgać 90% wartości wycieczki.

Część biur, oprócz typowego ubezpieczenia od rezygnacji oferuje również własne produktu zmniejszające koszty odstąpienia od umowy np „Kup sobie spokój” oferowane przez poznański  Fun Club. W stosunku do tradycyjnego ubezpieczenia, tutaj nie musimy zazwyczaj podawać powodów, dla których nie będziemy brać udziału w wyjeździe. Minusem mogą być bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące zwrotów należności na krótko przed wyjazdem. Przed podpisaniem umowy dobrze jest przeanalizować na spokojnie szczegóły takich ubezpieczeń i zrobić samodzielnie bilans zysków i ewentualnych strat.

Warto też wiedzieć, że w przypadku, kiedy przed wyjazdem coś nam wypadnie często stosowaną i stosunkowo najprostszą alternatywą jest zmiana uczestnika. Koszt takiej zmiany to zazwyczaj 50-100 zł, a na swoje miejsce można wstawić dowolną osobę. Może to być ktoś z rodziny, znajomy, w ostateczności wycieczkę można spróbować sprzedać za połowę ceny wychodząc z założenia, że lepiej odzyskać część zainwestowanych pieniędzy. Wbrew pozorom, na portalach aukcyjnych sporo jest takich propozycji, jak i osób, które liczą na odkupienie wczasów po super okazyjnych cenach.

Dodatkowymi bonusami za szybka decyzję mogą być jeszcze darmowe wycieczki fakultatywne, pierwszeństwo zajmowania miejsc w autokarze czy gadżety w postaci breloków, smyczy, kubków czy darmowych przewodników książkowych.

 

Oferty first minute czy warto rezerwować wakacje wcześniej ?

Czy wczesna rezerwacja się opłaca ? Dla zdecydowanej większości osób na pewno tak. Szczególnie jeśli mamy możliwość zaplanowania urlopu z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.  Możemy wówczas na spokojnie wybierać pośród całej palety hoteli, programów i miast wyjazdowych. Przy imprezach lotniczych często dodatkowo dostaniemy darmowe wycieczki lub niespodzianki w postaci koszy owoców czy butelki dobrego wina dostarczonej do pokoju hotelowego. Natomiast w oczekiwaniu na właściwy urlop, za zaoszczędzone na rabatach pieniądze, zawsze możemy wybrać się na  dodatkową wycieczkę np na weekendowe zwiedzanie Berlina lub na piwo do Pragi… Pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu na pewno nie zabraknie. Wystarczy wziąć do ręki katalog lub wejść na stronę dowolnego biura.

Dużo natomiast zależy od tego kiedy i w ile osób planujemy wakacje. Jeśli nie mamy problemu z urlopem i możemy podjąć decyzję o wakacjach w ostatniej chwili, a przy tym planujemy wyjechać w maju lub czerwcu i w 2 osoby to cierpliwe wyczekanie do końca na oferty z ostatniej chwili – Last Minute może być zdecydowanie korzystniejszym pod względem ekonomicznym rozwiązaniem. Innym terminem doskonałym na „polowanie” na Last Minute jest np okres tuż przed Świętami Bożego Narodzenia lub zaraz po Nowym Roku.

 

Plusy oferty First Minute

  • – duży wybór kierunków, programów, miejsc wyjazdowych – w ścisłym sezonie najbardziej popularne kierunki i najlepsze hotele wyprzedane są zazwyczaj na kilka miesięcy wprzód
  •     – atrakcyjne zniżki sięgające często 35%
  •     – przy dobrych ofertach gwarancja niezmienności ceny bez dodatkowych opłat
  •     – dodatkowe bonusy w postaci wycieczek fakultatywnych czy darmowych przewodników książkowych

 

Plusy oferty Last Minute

  •     – to często jedyna możliwość dla osób, które nie mogą zaplanować urlopu z wyprzedzeniem
  •     – możliwość znalezienia bardzo atrakcyjnych cen, jeżeli na danym kierunku, na kilka dni przed wylotem zostaną wolne miejsca w samolocie – szczególnie przed sezonem