Wiekowi mieszkańcy okolicy wspominają, że dawniej bezpieczniej było dostać się do Turuncu od strony wody. Dziś wyremontowaną drogą jeździ co prawda nawet publiczny transport, ale osoby wrażliwe wciąż mogą mieć problem z błednikiem. Postanowiliśmy zostawić asfalt i odszukać szlak pieszy z Turunc do Icmeler. I sprawdzić dlaczego przejście tych kilku kilometrów dzielących miasteczka ma nam zająć wg znalezionych w sieci informacji aż 5 godzin…

 

Szlak pieszy z Turunc do Icmeler

Patrząc na pionowe skały otaczające Icmeler czy Turunc trudno wyobrazić sobie, że pomiędzy górami może biec jakiś szlak pieszy. Jednak na mapach – co prawda po bardzo mocnym zbliżeniu, ale jednak – widać jakąś ścieżkę. Na lokalnych stronach znajdujemy informacje potwierdzające nasze obserwacje oraz kilka zdjęć i waypointy.

Okazuje się, że szlak pieszy z Turunc do Icmeler nie tylko jest, ale też i jest częścią otwartego w 2013 roku długodystansowego szlaku nazywającego się Carian Trail, którego fragmentami wędrowaliśmy podczas pobytu na półwyspie Datca. Cały Carian Trail mierzy sobie ponad 820 km i oprócz Datcy biegnie też przez półwysep Bozburun czy okolice Dalyanu i Gokovej. Wg jednej ze znalezionych relacji przejście obfituje w piękne widoki i powinno zająć nie więcej niż 5 godzin. Brzmi zachęcająco…

 

więcej o ciekawych miejscach w Turcji i szereg informacji praktycznych znajdziecie tutaj

 

wycieczki z Marmaris - szlak pieszy z Turunc do Icmeler

Zaczynając wędrówkę w Turunc przy cmentarzu należy wspiąć się do szlaku Carian Trail.

 

Początek szlaku w Turunc

Szlak pieszy z Turunc do Icmeler zaczyna się przy cmentarzu znajdującym się koło plaży. Przynajmniej to jedna z dwóch znalezionych wersji. Tyle że tam gdzie wg GPS-a powinna iść ścieżka jest zwarta ściana lasu. Odchodzimy ścieżką w lewo i mijając położone nieco na uboczu groby kilku Europejczyków rozpoczynamy wspinaczkę. Kilkaset metrów dalej znajdujemy oznaczony biało czerwonymi znakami Carian Trail, którym będziemy wędrowali aż do Icmeler.

Znaki malowane są w sposób dość dowolny ale zgubić się raczej trudno. Ścieżka jest wąska ale zazwyczaj dobrze widoczna i zejść z niej jest trudno bo albo krzaki, albo przepaść lub skarpa… Czasami trzeba się też jednak trochę nagimnastykować żeby przecisnąć się pod zwalonymi drzewami. Po pierwszej godzinie już wiemy dlaczego planowany czas przejścia stosunkowo niedługiego odcinka ktoś ocenił na tyle godzin… :-)

Szlaki Piesze koło Turunc i Icmeler

Po godzinie wspinaczki można zrobić przerwę na podziwianie takich między innymi widoków.

 

Szlaki piesze koło Turunc w Turcji

W trakcie wędrówki będzie sporo miejsc przy których trzeba się będzie trochę pogimnastykować ;-)

 

Kierunek Icmeler

W końcu jest chwila płaskiego i zamiast gimnastyki zaczyna się wędrówka. Są też piękne widoki na całą zatokę. Najpierw z góry oglądamy nasz Turunc, później ośnieżone szczyty gór w oddali aż za kolejnym zakrętem w końcu widać Marmaris. Tylko Icmeler wciąż kryje się gdzieś za szczytami.

– Jak będę musiał zejść do poziomu morza tylko po to, żeby znowu wdrapać się na tą ścianę przed nami, to się trochę zdenerwuję – klnę pod nosem uważając jednocześnie, żeby nie zjechać na stromych zejściach.

Wędrówka z Turunc do Icmeler

To już prawie ostatnie podejście. Jeszcze jedna przełęcz i będzie Icmeler.

 

Bo szlak pieszy z Turunc do Icmeler, podobnie jak wiele innych szlaków w okolicy po których wędrowaliśmy w ostatnich tygodniach, to nie jest spacer doliną. Tu w japonkach się nie da pospacerować. Tu trzeba starannie wybierać miejsca w których chce się postawić stopę, uważać na uciekające spod nóg kamienie, czasami pomóc sobie rękoma, a bywa że i trzeba kawałek zjechać na tyłku. Przynajmniej mi się taka sztuka udała, chociaż nie do końca było to zaplanowane ;-)

Wakacje w Turunc - zdjęcia

Widok na zatokę w okolicy Marmaris / Icmeler i Turunc . W tle widać ośieżone szczyty…

 

 

Ostatnie zejście

Na szczęście nie trzeba było schodzić do samej wody i po chwili trasa znowu zaczęła piąć się w górę. Chwila wspinaczki, kilka pokłonów w trakcie przeciskania się pod krzaczorami, wielki głaz i… Widać Icmeler. Niech was jednak nie zwiedzie pozorna bliskość miasteczka pod stopami. Teraz trzeba jeszcze do niego zejść ;-)

Turcja - widok na Icmeler ze szlaku pieszego do Turunc

Ostatnia prosta i Icmeler widziany z góry.

 

 

Szlak pieszy z Turunc do Icmeler – informacje praktyczne

  • Trasa ma ok 5 km a jej przejście zajęło nam na spokojnie ok 3 godzin – z przerwami na zdjęcia (od cmentarza do początku miasteczka).
  • Zaczynając w Turunc należy znaleźć cmentarz znajdujący się w pobliżu lewej krawędzi plaży. Tam najlepiej skręcić w lewo po wyjściu z cmentarza w las, minąć groby Europejczyków i po podejściu ok 50 metrów w górę skręcić w prawo.
  • Aby znaleźć początek szlaku w Icmeler przyda się mapa lub GPS
  • Jeśli jadąc na wakacje na tureckie wybrzeże będziecie chcieli pochodzić po górach, to zdecydowanie warto zabrać ze sobą dobre buty. Bo może i niewysokie (przynajmniej przy samym wybrzeżu) ale to jednak góry pełną gębą. A szlaki są tu często bardziej wymagające niż wiele popularnych tras choćby w Karkonoszach. Ale za to frajda z przejścia i genialne widoki gwarantowane.
  • Szlak pieszy z Turunc do Icmeler (i kilka innych propozycji wędrówek)  jest świetnie rozpisany na tej stronie.
  • Trasę można przedłużyć wędrując dalej promenadą do Marmaris. Lub oczywiście przejść w odwrotnym kierunku ;-)
  • Szlak można przejśc w jedną stronę i wrócić na przykład dolmuszem lub taksówką wodną, które w sezonie kursują co godzinę pomiędzy Turunc, Icmeler i Marmaris.

 

Szlaki piesze na tureckim wybrzeżu.

Wybierając się na szlak pieszy z Turunc do Icmeler (lub jakikolwiek inny) warto pamiętać, że mimo pięknej zazwyczaj pogody i ładnych widoków, to wciąż góry. Dobre buty, zapas wody i naładowany telefon to podstawa. Ja zawsze zabieram dodatkowo apteczkę, GPS-a i dodatkowe ciuchy :-) Przyjemnego wędrowania.