Latem większość turystów dociera tu statkiem z pobliskiego Dalyanu. Gorące źródła Sultaniye Kaplıcaları z wodą o temperaturze 39C są podobno najlepszym panaceum na między innymi reumatyzm czy zmęczenie psychiczne, a tutejsze błoto doskonale zmiękcza skórę i usuwa zmarszczki. Czy warto pojechać na baseny termalne koło Dalyanu nad jeziorem Koycegiz? Sprawdziliśmy…

 

Źródła termalne w Turcji – Sultaniye Kaplıcaları nad jeziorem Koycegiz

Droga do źródeł termalnych jest prawie pusta. Wije się i biegnie to w górę, to w dół, odsłaniając coraz bardziej spektakularne widoki na jezioro Koycegiz. Jeszcze kilka dni temu chodziliśmy w wełnianych czapkach i takich samych skarpetach przywiezionych z Rumunii, teraz jedziemy w krótkich rękawkach. Co prawda na zewnątrz tylko (lub aż) 14 C ale w samochodzie słonko grzeje bardzo przyjemnie.

Droga do źródeł termalnych nad jeziorem Koycegiz

Widok na jezioro Koycegiz – w drodze do źródeł termalnych Sultaniye-Kaplıcaları koło Dalyanu

 

Dojeżdżamy do źródeł  termalnych Sultaniye Kaplıcaları. Niewielki parking, kilka niepozornych budynków, w oddali namioty kopułowe i drewniane domki.

  • – Zostajecie na noc czy tylko korzystacie z basenów? – pytają chłopaki stojące niewielkim basenie, w którym moczy się kilkanaście osób. Postój na noc 150 TL, baseny po 10 TL za osobę.
  • – Nad noclegiem się zastanowimy. Na razie idziemy na baseny…

 

 

Czy warto przyjechać na baseny termalne koło Dalyanu?

Mały basen znajduje się tuż przy brzegu jeziora. Widoki obłędne, woda nieco za kolana. Jednak to nie woda jest tu najważniejsza. Na dnie znajduje się glinka, którą trzeba nasmarować całe ciało i pozwolić jej wyschnąć. Podobno doskonale regeneruje skórę i wygładza zmarszczki. Próbujemy, chociaż leżenie z błotem na ciele w rześkie, marcowe popołudnie na dłuższą metę sprawdza się tak sobie…

Po pół godzinie zmywamy z siebie błoto i zanurzamy się w drugiej niecce z wodą o temperaturze 39C. Basen nie wygląda zachęcająco. Śmierdzi jajami, w mętnej wodzie pływają jakieś farfocle, ławki są nieprzyjemnie obślizgłe…

Baseny Termalne koło Dalyanu

Źródła termalne nad jeziorem Koycegiz – basen z błotem kosmetycznym

 

 

 

Źródła termalne Sultaniye Kaplıcaları koło Dalyanu

Ale to wszystko drobiazgi. Ważny jest skład wody i jej niezwykłe podobno właściwości. Kąpiele w tutejszych źródłach termalnych pomagać mają między innymi na: reumatyzm, choroby nerek i dróg moczowych, zaburzenia przemiany materii, zmęczenie psychiczne, choroby skóry i choroby ginekologiczne.

Na tablicach umieszczonych przy barze czytamy w czym się moczymy. Chlorek wapnia, siarczan wapnia, siarczek wapnia, bromek, radon…

Chcąc nie chcąc będziemy musieli wyjść stąd zdrowsi ;-) Po chwili przyzwyczajamy się do specyficznego zapachu i wylegujemy się w przyjemnie ciepłej wodzie. Trochę się tylko zastanawiam jak wygląda tu w sezonie, gdy łódki pływające z Dalyanu zaczną wozić turystów. Jak ten jeden basen z błotem kosmetycznym i drugi z ciepłą wodą pomieszczą te tłumy chętnych?

No dobra, są jeszcze 2 baseny schowane w kopułowych namiotach. Jeden tylko dla kobiet, drugi dla mężczyzn… Ale nawet biorąc pod uwagę i je, może być tłoczno… Ale czego się nie robi żeby pozbyć się zmarszczek…

Na wszelki wypadek postanawiamy posiedzieć w wodzie jeszcze kilkanaście minut… :-)

Czy warto pojechać na baseny termalne koło Dalyanu nad jeziorem Koycegiz?

Sprawdzamy czy warto było przyjechać na baseny termalne koło Dalyanu nad jeziorem Koycegiz :-)

 

Wycieczka do Dalyanu - źródła termalne

Błoto kosmetyczne znajdujące się w Sultaniye-Kaplıcaları działa podobno doskonale na skórę i likwiduje zmarszczki ;-)

 

 

Koyecegiz – Citta Slow

Zachód słońca podziwiamy już na promenadzie w Koycegiz. Podobnie jak Akyaka, Koycegiz również należy do stowarzyszenia CittaSlow, czyli miast, które stawiają na zrównoważony rozwój, turystykę zrównoważoną z poszanowaniem potrzeb środowiska naturalnego i lokalnych społeczności.

Mijamy restauracje ze stolikami ustawionymi tuż przy wodzie i nowoczesne knajpki z kolorowymi, rysunkowymi menu i siadamy w lokalnym barze przy jednej z uliczek handlowych.

  • – Prowadzę ten bar już od 55 lat – rozpromienia się właściciel gdy zachwalamy świetnie doprawione i upieczone na grillu mięso.

Jeden z gości zna trochę angielski, my kilka słów po turecku, gospodarze nadrabiają uśmiechem i gestykulacją i tak sobie siedzimy, gadamy jedząc pysznego Adana Kebaba i zapijając Ajranem

Przed barem merdają radośnie psy dokarmiane przez właścicieli lokalu, kilkuletnie dziecko sprzedawczyni ze sklepu naprzeciwko biega samo po całej uliczce zaglądając po kolei do kolejnych sklepów. Wszyscy się znają, czas płynie powoli, nikomu się nie spieszy.

Zapominamy o całym świecie. Odpoczywamy…

Wycieczka do Koycegiz

Promenada w Koycegiz

 

Citta Slow - Koycegiz Turcja

Koycegiz należy do stowarzyszenia CittaSlow i faktycznie żyje się tu niespiesznie…

 

 

Dalyan, Koycegiz i źródła termalne w Turcji – informacje praktyczne:

Jak dojechać na baseny termalne koło Dalyan – nad jeziorem Koycegiz?

  • Najprościej w ramach zorganizowanej wycieczki do Dalyanu, którą można zamówić u rezydenta lub w jednym z lokalnych biur podróży. Więcej o wycieczkach fakultatywnych w Turcji pisaliśmy tu.
  • Nad jezioro Koycegiz można też dojechać samodzielnie na przykład wynajętym samochodem. O tym na co zwrócić uwagę wynajmując w Turcji samochód poczytacie tutaj:
  • Na baseny termalne nad jeziorem Koycegiz można też dojechać korzystając z transportu publicznego ale to już będzie wymagało nieco zachodu. Najprościej będzie dojechać do Dalyanu i stamtąd dopłynąć łódką z miasteczka. Ceny rejsów prywatnych w sezonie zima 2022 to 750-1000 TL w zależności od trasy.
  • Osoby jadące na baseny termalne koło Dalyanu camperem mogą zatrzymać się w Sultaniye-Kaplıcaları na noc. Koszt postoju w sezonie zima – wiosna 2022 wynosił 150 TL

 

Inne źródła termalne w Turcji

Chyba najbardziej znane źródła termalne w Turcji znajdziecie w Pamukkale – zobacz ale też w mniej znanym Karahyat w pobliżu Pamukkale, o których pisaliśmy na przykład tutaj.

 

Czy warto pojechać na wycieczkę do źródeł termalnych koło Dalyanu?

Baseny termalne nad jeziorem Koycegiz pierwsze wrażenie robią raczej przeciętne. Natomiast bez względu na to czy dostaniecie się tam od strony wody (łódką z Dalyanu) czy lądem od Koycegiz to już sama trasa jest warta zachodu.

Na efekty kąpieli w wodach termalnych i błocie czekamy ;-)

Zdecydowanie fajnie było.