Czy można latać do Turcji? Jakie obostrzenia wprowadzono w Turcji w związku z pandemią? Czy przy przekraczaniu granicy trzeba pokazać test na covid lub przejść kwarantannę? Jak wygląda obecnie sytuacja na miejscu? Czy działają hotele, restauracje, czy trzeba nosić maseczki… Jeśli planujecie wakacje w Turcji i szukacie aktualnych informacji na temat tego jak na prawdę wygląda sytuacja na miejscu, to tu znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane nam ostatnio pytania…

 

Czy można latać do Turcji?

Turcja jest jednym z nielicznych kierunków do których wciąż można wlecieć bez testów i obowiązku kwarantanny.

Z Polski cały czas latają do Turcji samoloty z turystami (ostatnio w związku ze Świętami i Sylwestrem pojawiły się nowe połączenia między innymi z Gdańska, Poznania czy Wrocławia) a ceny w promocji bwają wyjątkowo atrakcyjne. Pod koniec listopada czy na początku grudnia, tygodniowy pobyt z przelotem i zakwaterowaniem można było znaleźć już za mniej niż 700 zł. Oczywiście w ofercie Last Minute.

 

AKTUALIZACJA 25.12.2020

Niestety ostatni bastion padł. Od 28.12 wszyscy pasażerowie wlatujący do Turcji będa musieli przed wejściem do smaolotu okazac wyniki testu PCR nie starszego niż 72 godziny. Biura podróży organizujące wyjazdy wakacyjne do Turcji zapowiadają w poniedziałek 28.12.2020 dodatkowe oświadczenie w tej sprawie. Obowiązek posiadanie testów na koronwawirusa obowiązywać ma do 1.03.2021.

 

Więcej informacji na temat tego, czy warto lecieć do Turcji zimą, jakie są obecnie temperatury na Riwierze Tureckiej oraz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyc – znajdziecie tutaj.

 

Jak wyglada sytuacja epidemiczna w Turcji?

Pod koniec listopada liczba zakażeń zaczęła w Turcji dść szybko rosnąć. Obecnie, statystyki pokazują średno około  30 000 nowych przypadków koronawirusa dziennie i około 200 zgonów z nim związanych. W Polsce, liczba zakażeń skacze ostatnio od 6 000 do ponad 30 000. Natomiast liczba zgonów rzadko spada ponizej 400 osób, a często przekracza 600.

Przy czym w Polsce mamy niecałe 38 milionów mieszkańców i średnio 20-30 000 wykonywanych dziennie testów, ludność Turcji to  ponad 82 miliony, a dzienna  liczba testów przekracza 200 000…

Największymi ogniskami zakażeń są duże miasta jak Stambuł czy Ankara i wschód kraju.

 

 

Jakie obostrzenia obowiązują w Turcji na chwilę obecną?

Do niedawna praktycznie jedynym wymogiem zauważalnym dla turystów zagranicznych był obowiązek noszenia maseczek. Od połowy listopada lista restrykcji sukcesywnie jest zwiększana.  I tak od 20.11 dodatkowo:

  • Restauracje i kawiarnie będą zamknięte – będą mogły jedynie wydawać posiłki na wynos, a w weekendy mogą dostarczać jedzenie jedynie  z dowozem.
  • Zakaz palenia w miejscach publicznych (wprowadzony był już kilka dni wcześniej).
  • Obywatele i mieszkańcy Turcji w wieku 65 lat i starsi mogą przebywać na zewnątrz wyłącznie w godzinach 10: 00-13: 00.
  • Mieszkańcy Turcji w wieku do 20 lat mogą przebywać na zewnątrz tylko w godzinach 13: 00-16: 00.
  • Sklepy i punkty usługowe jak fryzjerzy będą otwarte w godzinach 10:00 – 20:00.
  • Działalność kin, ogródków herbacianych czy kawiarni zostaje zawieszona, podtrzymany jest też zakaz działalności salonów z fajkami wodnymi.

To najważniejsze z ograniczeń, które wg informacji podawanych przez miejscowe media mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju epidemii. Warto zajrzeć na stronę tureckiego ministerstwa: – zobacz – gdzie znajdują się odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania. Po turecku, ale wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i przetłumaczyć ładnie na polski… ;-) Tam również znajduje się potwierdzenie, że restrykcje takie jak godzina policyjna nie obowiązują turystów…

 

 

Godzina policyjna w weekendy i w Sylwestra

14.12 prezydent Erdogan oglosił, że Turcja wprowadzi godzinę policyjną trwającą od godziny 21:00 w dniu 31.12 do 5:00 rano w poniedziałek 4.01. Dodatkowo w hotelach, zakazane mają być imprezy po godzinie 22:00.

Nadal obowiązywać ma rówież zakaz opuszczania domów (poza kilkoma wyjątkami jak na przykład wyjście do najbliższego sklepu) w weekendy.

  • W weekendy od piątku od godziny 21:00 do poniedziałku do godziny 5:00 rano obowiązuje godzina policyjna i zakaz wyjścia z domu dla obywateli Turcji i osób mieszkających w Turcji na stałe. Osoby w wieku pomiędzy 20 a 65 lat mogą wyjść w godzinach 10:00-17:00 do najbliższego sklepu.

 

Godzina policyjna nie dotyczy turystów!

Co ważne! Weekendowa godzina policyjna dotyczy wyłącznie obywateli Turcji i osób mieszkających w Turcji na stałe, nie dotyczy turystów. Oznacza to, że turyści mogą przemieszczać się pomiędzy miastami, wychodzić w weekend z domów, korzystać z atrakcji hotelowych itp. Warto natomiast pamiętać o tym, że większość miejsc będzie w tym czasie zmaknięta. Otwarte moga być jedynie małe sklepy spożywcze w godzinach 10:00-17:00, stacje paliw itp.

Patara Beach czyli dlaczego warto latać do Turcji.

Czy można latać do Turcji? Można i warto. tak wygląda jedna z najpiękniejszych plaż w ostatni weeken, podczas godziny policyjnej.

 

Poizej o tym jak sytuacja związana z obostrzeniami wygląda w praktyce. To nasze odczucia z małych miasteczek położonych na tureckim wybrzeżu. W dużych miastach jak Stambuł sytuacja może być zgoła inna.

 

 

Najważniejsze obostrzenia w Turcji w praktyce:

Warto pamiętać, że większość powyższych obostrzeń nie dotyczy turystów zagranicznych. Tylko w sobotę na lotnisko w Antalyi przyleciały przynajmniej 3 samoloty z turystami (dwa z Warszawy i jeden z Katowic). Na święta i sylwestra uruchomione zostały też dodatkowe loty z Gdańska, Poznania i Wrocławia. Jak powyższe obostrzenia wyglądają aktualnie w praktyce?

 

Hotele, restauracje, plaże, wycieczki lokalne…

Większość hoteli działa normalnie, w zwiększonym reżimie sanitarnym. Przed wejściem i w pomieszczeniach ogólnodostępnych umieszczone są płyny do dezynfekcji rąk, przed wejściem zdarza się że obsługa mierzy gościom temteraturę, obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Zamknięte są czasami mniejsze hotele (lub w mniejszych miejscowo ale to bardziej ze względu na sezon zimowy i mniejszą liczbę gości.

Restauracje w hotelach działają ale mogą świadczyć usługi jedynie gościom hotelowym. Na jednej z popularnych plaż udało nam się zjeść normalnie, przy stoliku ;-)

Wycieczki lokalne są realizowane, chociaż ze względu na mniejszą liczbę osób warto wcześniej ustalić termin. Szczególnie, że w weekendy większość atrakcji turystycznych może być zamknięta.

Plaże są otwarte, a pogoda mimo połowy grudnia często sprzyja plażowaniu ;-)

 

 

Transfery na lotniska dla turystów indywidualnych.

Jeśli planujesz przyjazd do Turcji indywidualnie, bez biura podróży, to warto wczeniej upewnić się czy transfery do danej miejscowości wciąż działają. Na popularnych kierunkach jak Dalaman – Fethiye i okolice czy Antalya – Alanya nie było do tej pory problemów. Ale już na przykład na trasie Antalya – Kemer możliwy jest tylko transfer indywidualny lub taksówka. Lub transport publiczny, który może być utrudniony przez obowiązek posiadania Hes Code – więcej na ten temat poniżej.

Transfery lotniskowe organizowane przez biura podróży działają normalnie – nawet w weekendy!

 

 

Sklepy, sklepiki i sytuacja w miastach

W tygodniu wszystkie sklepy są normalnie otwarte. W większych kurortach i miastach  jak na przykład Antalyia czy Bodrum otwartych jest też duża część sklepików dla turystów. W weekendy otwarte w godzinach 10:00-17:00 mogą być jedynie sklepy spożywcze.

Z kolei na przykład Icmeler czy Turunc wyglądają jak wymarłe, no ale tutaj zimą turyści nie rzyjeżdżają :-)

Czy można latać do Turcji? Antalya...

Czy można latać do Turcji? Tak. Większość obostrzeń nie dotyczy turystów, samoloty latają, pogoda dopisuje. Na zdjęciu puste niemal uliczki starego miasta w Antalyi.

 

 

Obowiązek noszenia maseczek

Do tej pory maseczki nosili praktycznie wszyscy. Gdy komuś zdarzyło się ją opuścić lub zdjąć – na przykład poza centrum – to zbliżając się do innych wszyscy automatycznie naciągali maskę z powrotem na twarz.

Mam wrażenie, że po zamknięciu restauracji – paradoksalnie – nastąpiło wyraźne rozprężenie w kwestii noszenia maseczek. Nadal większość z nich je nosi, w komunikacji czy sklepach praktycznie wszyscy. Natomiast coraz cześciej na ulicach widać osoby z odsłonietymi twarzami lub maseczkami zsuniętymi na brodę. Spacerują, siedzą na ławkach i piją herbatę lub jedzą obiad przyniesiony z restauracji… Ale może to tylko wrażenie lub kwestia tego, że mieszkamy w niewielkim miasteczku? Chociaż z drugiej strony, przy zaprzyjaźnionym już stoisku na lokalnym targu usłyszeliśmy dziś, że wiele osób tutaj nosi maskę tylko z obawy o mandat.

Na plażach maseczek nie nosi praktycznie nikt…

W dużych miastach wymóg noszenia maseczek może być bardziej rygorystycznie przestrzegany i egzekwowany.

Czy można latać do Turcji?

Podróżowanie po Turcji w czasie pandemii… W środkach transportu, sklepach czy na targowisku maseczki są noszone praktycznie przez wszystkich. Na plaży odwrotnie… Mimo obowiązku i licznych oznaczeń nikt nie zasłania twarzy…

 

 

Restauracje na mieście działające tylko na wynos

Część restauracji zamknęła się w Kas chyba na dobre, natomiast większość przestawiła się na wydawanie jedzenia na wynos. Często ludzie, tak turyści jak i miejscowi, zabierają jedzenie i… siadają przy stoliku, ławce, na schodach czy kamieniu, zdejmują maseczki i jedzą.

Na lokalnym targu na stoiskach można kupić gozleme czy bazlame (rodzaj lokalnego naleśnika z nadzieniem lub placka przypominającego niewielki chlebek). Krzesełka stoją złożone w kącie, a osobom postanawiają przycupnąć na nich na chwilę, obsługa z uśmiechem informuje, że jakby co oni tego nie widzieli…

Restauracje w hotelach mogą obsługiwać gości hotelowych.

Mała knajpka serwująca jedzenie na wynos… spożywane tuż obok, na stolikach i krzesełkach „niczyich” ;-) – Jakby co to ja was nie widziałem – zastrzega z uśmiechem obsługa…

 

 

Hes code do podróżowania autokarami (na długich trasach)

Teoretycznie obowiązek wyrobienia tzw. HES code wymaganego do podróżowania po kraju (samoloty wewnętrzne, autokary dalekobieżne) nie obowiązuje turystów. Bez problemu (i bez HES code) kupiliśmy też bilet ze Stambułu do Dalamanu.

Natomiast  kierowca złapanego przy głównej drodze autobusu do Fetiye wysadził nas po 30 km tłumacząc, że musimy mieć hescode bo bez tego on będzie miał duże problemy. Chcąc uniknąć problemów w przyszłości i nie chcąc narażac na nie lokalnych kierowców, następnego dnia wyrobilismy sobie rzeczony ciąg znaków, który ma za zadanie  monitorować naszą aktywność i sprawdzać czy przypadkiem nie byliśmy narażeni na kontakt z osobą zakażoną.

A gdy kilka dni póniej mieliśmy już swoje Hes Code-y, to okazało się, że nikt go od nas (ani od innych pasazerów)  w autobusie do Fetiye nie chciał.

 

HES Code do wejścia do galerii

Hes Code niezbędny jeż też do wejścia do galerii handlowych i większości urzędów. I w Fetyie przy wejściu zostaliśmy „szczytani”.

 

Jak wyrobić HES code dla obcokrajowców?

Jeśli posiadamy lokarta kartę telefoniczną (turecki numer) sprawa jest prosta. Wystarczy wysłać sms na numer 2023 o treści:

  • HES POL nr paszport(wraz z serią) rok urodzenia nazwisko

 

Poszczególne elementy należy oddzielić od siebie pojedynczą spacją, czyli przykładowy sms powinien wygladać tak:

  • HES POL AA12345678 1978 KOWALSKI

 

Lub też według innego źródła tak:

  • HES POL AA12345678 1978 KOWALSKI 14

Tylko zamiast znajdującej się po nazwisku lczby 14 należy wpisać liczbę będącą sumą dni które planujemy spędzić w Turcji + 7 dni zapasu.

Po wysłaniu wiadomości, po chwili powinniśmy otrzymać zwrotną wiadomość z kodem oraz linkiem do wygenerowanego kodu kreskowego (można go pobrać w pdf-ie na telefon). Podobno HES code można również wyrobić za pomocą aplikacji lub tureckiego  odpowiednika portalu EPUAP. Nie próbowaliśmy także nie wiemy jak wygląda to w praktyce.

Hes code nie jest (póki co przynajmniej) potrzebny do podróżowania dolmuszami – na krótkich trasach.

Więcej informacji na temat HES code można znaleźć na tureckiej stronie: hayatevesigar.saglik.gov.tr

 

 

 

Godzina policyjna i zakaz wychodzienia z domu w weekendy

Obowiązuje tylko mieszkańców Turcji i osoby mieszkające w Turcji na stałe. Nie dotyczy turystów. Jak wygląda to w praktyce? Jadąc poza miasto trzeba się liczyć z kontrolami, a patroli jest sporo. Do tej pory kontrolowano nas w weekendy dwa razy. Po ustaleniu że jesteśmy turystami sympatyczny policjant życzył nam miłego dnia.

Zapisaliśmy sobie również screen z informacjami opublikowanymi przez tureckie ministerstwo. Tak na wszelki wypadek… Gdyby akurat gdzieś w małej wiosce jakiś policjant nie był na przykład aż tak sympatyczny :-)

W trakcie weekendowych wyjazdów czy spacerów warto jednak zabrać ze sobą paszport. W większości przypadków słówko „tourist” powinno załatwić sprawę, czasami jednak policjant może chcieć zerknąć na dokument…

 

 

A w praktyce…?

Podsumowując, na ile wprowadzone obostrzenia są odczuwalne dla turystów przyjedżających do Turcji?

Po ponad miesiącu pobytu na Riwierze Tureckiej i patrząc na to co się dzieje choćby w Polsce, to obiektywnie rzecz ujmując… Zdecydowanie lepiej w tych czasach być zagranicznym turystą w Turcji niż mieszkańcem większości europejskich krajów.

I tylko przykro się czasami człowiekowi robi widząc te otwarte hotele i turystów na ulicach gdy pomyśli, że można jednak walczyc z koronawirusem inaczej. Nie zabijając przy tym turystyki…