Przed pandemią do Turcji latało się zazwyczaj od maja do października. W tym roku w związku z licznymi ograniczeniami związanymi z koronawirusem i zmniejszającą się liczbą potencjalnych kierunków wakacyjnych, Turcja staje się powoli kierunkiem całorocznym. Czy warto polecieć do Turcji zimą? Jak wygląda listopad, grudzień czy styczeń na Riwierze Tureckiej czy Egejskiej. No i co ważniejsze, czy warto polecieć do Turcji zimą w czasie pandemii?

 

Czy warto polecieć do Turcji zimą?

6 dzień z rzędu temperatury oscylują w okolicach 25 stopni, a słońce świeci niemal bez przerwy, a woda w morzu jest cieplejsza niż w Bałtyku. Tak wygląda w tym roku połowa listopada w Turcji na Riwierze Tureckiej. Do tego otwarte restauracje, smaczne jedzenie, piękne widoki i niskie ceny.

Ceny tygodniowych wakacji w Turcji w listopadzie zaczynają się już od mniej niż 800 zł, a jak ktoś ma więcej czasu, to samodzielny apartament można znaleźć już za ok 1000-13000 zł za miesiąc – więcej informacji na temat wynajęcia apartamentów w Turcji i cen znajdziecie tutaj.

 

Turcja

 

 

Zatem czy warto polecieć do Turcji zimą?

Na pewno nie będzie tak ciepło jak w Egipcie czy na Zanzibarze, bo już w grudniu temperatury mogą spadać w ciągu dnia do mniej niż 15 stopni. Więcej będzie też dni deszczowych. Natomiast i tak szanse na ciepłe, słoneczne chwile – idealne do spacerów – będą wielokrotnie większe niż w Polsce.

Także jeśli ktoś nie potrzebuje smażyć się na plaży, lubi wiosenną aurę (i jest w stanie zaakceptować ryzyko chłodniejszych czy deszczowych dni) i za niewielkie pieniądze che uciec od polskiej zimy lub przeczekać do wiosny ;-) to zdecydowanie tak, Turcja zimą warta jest uwagi…

I tylko te maseczki i ograniczenia związane z covidem…

Czy warto polecieć do Turcji zimą? Restauracja z widokiem na morze...

Jeszcze do wczoraj w restauracjach można było delektować się pysznymi i niedrogimi daniami podziwiając zachód słońca. Od 20.11 lokale mogą wydawac jedzenie tylko na wynos. Jednak nadal uważamy że warto przyjechac do Turcji na zimowe wakacje…

 

Czy warto polecieć do Turcji zimą i w czasie pandemii?

Jak wygląda sytuacja w Turcji w związku z covidem?

Przyglądając się statystykom dużo lepiej niż choćby w Polsce. Jeszcze do połowy listopada Turcja odnotowywała nieco ponad 2000 zakażeń dziennie (w stosunku do ponad 20 000 w Polsce). Poza maseczkami życie na ulicach  toczyło się zwyczajnym tempem – przynajmniej tu, w Kas, stosunkowo małym miasteczku na Riwierze Tureckiej. Otwarte były kawiarnie, restauracje czy sklepy. Organizowane były wycieczki lokalne, bez problemów można było korzystać z plaży i ciepłego morza.

Jednak po 15.11 dzienna liczba zakażonych zaczęła rosnąć. 18.11 statystyki mówiły już o ponad 4200 nowych przypadków co spowodowało wprowadzenie nowych obostrzeń.

 

Jakie obostrzenia obowiązują w Turcji na chwilę obecną?

Do niedawna praktycznie jedynym wymogiem zauważalnym dla turystów zagranicznych był obowiązek noszenia maseczek. Od połowy listopada lista restrykcji sukcesywnie jest zwiększana. I tak od 20.11 dodatkowo:

  • Restauracje i kawiarnie będą zamknięte – będą mogły jedynie wydawać posiłki na wynos.
  • W weekendy od godziny 20:00 do 10:00 obowiązywać będzie godzina policyjna (wg Ambasady USA ma podobno nie obowiązywać turystów ;-)
  • Zakaz palenia w miejscach publicznych (wprowadzony był kilka dni wcześniej).
  • Obywatele i mieszkańcy Turcji w wieku 65 lat i starsi mogą przebywać na zewnątrz wyłącznie w godzinach 10: 00-13: 00.
  • Mieszkańcy Turcji w wieku do 20 lat mogą przebywać na zewnątrz tylko w godzinach 13: 00-16: 00.
  • Sklepy i punkty usługowe jak fryzjerzy będą otwarte w godzinach 10:00 – 20:00.
  • Działalność kin, ogródków herbacianych czy kawiarni zostaje zawieszona, podtrzymany jest też zakaz działalności salonów z fajkami wodnymi.

To najważniejsze z ograniczeń, które wg informacji podawanych przez miejscowe media mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju epidemii.

 

Wakacje w Turcji

 

 

Czy wakacje w Turcji w czasie pandemii to dobry pomysł?

Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy wakacje w Turcji zimą i to w czasie pandemii to dobry pomysł.

Z jednej strony wciąż można wlecieć do Turcji bez praktycznie żadnych restrykcji. Nie potrzeba testów, nie ma obowiązku kwarantanny, w samolocie wypełnia się tylko krótką ankietę, której jednak nikt później ani w samolocie, ani na lotnisku od nas nie chciał.

Pogoda w Turcji w listopadzie jest jak do tej pory rewelacyjna. Przez ostatni tydzień było piękne lato. Po 2 chłodniejszych dniach  z deszczem, prognozy pokazują, że przez następne 2 tygodnie powinno świecić słońce, a temperatury w dzień nie powinny spadać poniżej 20C.

Dodatkowo, mimo że liczba zakażeń rośnie już od kilku dni, to wciąż jest lepiej niż w większości krajów europejskich, nie mowiąc o Polsce.

Z drugiej strony nikt nie jest w stanie przewidzieć jak sytuacja rozwinie się w kolejnych dniach czy tygodniach i czy nie będzie kolejnych obostrzeń.

Tak wygląda listopad w Turcji…;-)

 

Turcja wciąż otwarta na turystów…

Jednak póki co hotele działają, biura podróży wciąż oferują wczasy i wycieczki do Turcji, a kilka nawet dni spędzonych na spacerach w słońcu i podziwianiu widoków zamiast nagłówków krzyczących o koronawirusie potrafią zdziałać cuda.

Zobaczymy jeszcze za kilka dni, jak nowe rygory wpłyną na życie na Riwierze Tureckiej w praktyce… Więcej aktualnych informacji o Turcji znajdziecie tutaj.