Przed pandemią do Turcji latało się zazwyczaj od maja do października. W tym roku w związku z licznymi ograniczeniami związanymi z koronawirusem i zmniejszającą się liczbą potencjalnych kierunków wakacyjnych, Turcja staje się powoli kierunkiem całorocznym. Czy warto polecieć do Turcji zimą? Jak wygląda listopad, grudzień czy styczeń na Riwierze Tureckiej czy Egejskiej. No i co ważniejsze, czy warto polecieć do Turcji zimą w czasie pandemii?

 

Czy warto polecieć do Turcji zimą?

6 dzień z rzędu temperatury oscylują w okolicach 25 stopni, a słońce świeci niemal bez przerwy, a woda w morzu jest cieplejsza niż w Bałtyku. Tak wygląda w tym roku połowa listopada w Turcji na Riwierze Tureckiej. Do tego otwarte restauracje (choć ze względu na koronawirusa od 20.11 tylko na wynos – więcej informacji poniżej), smaczne jedzenie, piękne widoki i niskie ceny.

Ceny tygodniowych wakacji w Turcji w listopadzie zaczynają się już od mniej niż 800 zł, a jak ktoś ma więcej czasu, to samodzielny apartament można znaleźć już za ok 1000-13000 zł za miesiąc – więcej informacji na temat wynajęcia apartamentów w Turcji i cen znajdziecie tutaj.

Zatem czy warto polecieć do Turcji zimą?

 

Turcja

 

 

Pogoda w Turcji w okresie zimowym

Na pewno nie będzie tak ciepło jak w Egipcie czy na Zanzibarze, bo już w grudniu temperatury mogą spadać w ciągu dnia do mniej niż 15 stopni. Więcej będzie też dni deszczowych. Natomiast i tak szanse na ciepłe, słoneczne chwile – idealne do spacerów – będą wielokrotnie większe niż w Polsce.

W tym roku zima na Riwierze Tureckiej jest jak na razie wyjątkowa. Do końca listopada mieliśmy może jeden dzień deszczowy, a temperatury oscylowały w granicach 22-25 stopni. W grudniu trochę częściej pada, czasami wieje ale 18.12 woda w morzu wciąż nadaje się do kapieli.

Czy warto lecieć do Turcji zimą - pogoda na Riwierze Tureckiej w grudniu

Czy warto lecieć do Turcji zimą? Tak wygląda prognoza pogody dla Antalyi na ostatni tydzień przed świętami.

 

Także jeśli ktoś nie potrzebuje smażyć się na plaży, lubi wiosenną aurę i jest w stanie zaakceptować ryzyko chłodniejszych czy deszczowych dni  to zdecydowanie tak. Turcja zimą warta jest uwagi…

 

Czy warto polecieć do Turcji zimą? Restauracja z widokiem na morze...

Jeszcze do wczoraj w restauracjach można było delektować się pysznymi i niedrogimi daniami podziwiając zachód słońca. Od 20.11 lokale mogą wydawac jedzenie tylko na wynos. Jednak nadal uważamy że warto przyjechac do Turcji na zimowe wakacje…

 

Atrakcje turystyczne bez tłumów i niskie ceny

Pogoda na Riwierze Turystycznej w listopadzie czy grudniu sprzyja odkrywaniu atrakcji turystycznych Turcji. W wielu miejscach jak choćby w starożytnych miastach takich jak Pinara, Tlos czy Knidos byliśmy sami. Także jeśli lubicie zwiedzać, to wyjazd do Turcji w grudniu czy styczniu może być atrakcyjną alternatywa dla polskie zimy.

Warto jednak pamiętać, że pogoda może być w tym czasie kapryśna – patrz wyżej. Mogą zdarzyć się słoneczne tygodnie z temperaturami sięgającymi 20 C jak i dni gdy słupki rtęci spadną do 10C. Także kurtka przeciwdeszczowa lub parasolka i ciepły polar to obowiązkowe wyposazenie podczas zimowego wyjazdu do Turcji.

Wspomnieć też warto, że ze względu na słabą względem euro czy dolara lirę, tak niskich cen w Turcji nie było już dawno ;-)  – tu znajdziesz przykładowe ceny w Turcji.

 

 

Puste plaże…

Tegoroczna zima na Riwierze Tureckiej wyjątkowo sprzyja turystom. Mimo drugiej połowy grudnia wciąż wiele dni sprzyja plażowaniu. I kąpielom w morzu. W listopadzie woda miała ok. 22 stopni, przed świętami jest nieco bardziej rześka ale wciąż cieplejsza niż zazwyczaj latem w Bałtyku.

A plaże? Bardzo często można mieć prawie wyłącznie dla siebie. Tak mieliśmy na przykład w niezwykłaej Patarze – zobacz więcej zdjęć.

Plaże w Turcji, które warto odwiedzić.

Kleopatra, Kaputas czy Oludeniz to z pewnością jedne z najpiękniejszych plaż w Turcji. Jednak chyba największe szanse na tytuł tej naj ma chyba właśnie Patara.

 

 

Czy warto polecieć do Turcji zimą i w czasie pandemii?

Jak wygląda sytuacja w Turcji w związku z covidem?

Przyglądając się statystykom dużo lepiej niż choćby w Polsce. Jeszcze do połowy listopada Turcja odnotowywała nieco ponad 2000 zakażeń dziennie (w stosunku do ponad 20 000 w Polsce). Poza maseczkami życie na ulicach  toczyło się zwyczajnym tempem – przynajmniej tu, w Kas, stosunkowo małym miasteczku na Riwierze Tureckiej. Otwarte były kawiarnie, restauracje czy sklepy. Organizowane były wycieczki lokalne, bez problemów można było korzystać z plaży i ciepłego morza.

Jednak po 15.11 dzienna liczba zakażonych zaczęła rosnąć. 18.11 statystyki mówiły już o ponad 4200 nowych przypadków co spowodowało wprowadzenie nowych obostrzeń.

 

Jakie obostrzenia obowiązują w Turcji na chwilę obecną?

Do niedawna praktycznie jedynym wymogiem zauważalnym dla turystów zagranicznych był obowiązek noszenia maseczek. Obecnie zamknięte są też restauracje na mieście – mogą sprzedawać jedzenie na wynos, a mieszkańców obowiązuje godzina policyjna i zakaz wychodzenie z domów w weekendy. Zakaz ten nie dotyczy turystów!

Hotele są otwarte, wycieczki lokalne są realizowane, a do Turcji wciąż można wjechać bez testów i obowiązku przechodzenia kwarantanny. W dodatku w super cenach…

tu znajdziecie dokładne informacje na temat aktualnych obostrzeń wraz z informacjami jak to wygląda w praktyce na miejscu…

 

Wakacje w Turcji

 

 

Czy wakacje w Turcji w czasie pandemii to dobry pomysł?

Do niedawna można było wlecieć do Turcji bez praktycznie żadnych restrykcji. Niestety od 28.12 się to zmieniło i każdy, kto będzie chciał przylecieć do Turcji, będzie zobowiązany do posiadania testu PCR przy wsiadaniu do samolotu. Na ten oment mowa jest, że testy obowiązywać mają do 1.03.2021.

Pogoda na Riwierze Tureckiej w listopadzie była rewelacyjna. W grudniu jest bardziej niż przyzwoita, chociaż deszcze zdarzają się częściej. Zobaczymy co będzie się działo w styczniu…

Dodatkowo, mimo że liczba zakażeń rośnie już od kilku dni, to wciąż jest lepiej niż w większości krajów europejskich, nie mowiąc o Polsce. No i nie ma tłumów. Na słynnej plaży Patara Beach, oprócz nas było może kilka – kilkanaście osób. Przy pełnym słońcu i 25 stopniach na plusie…

Z drugiej strony nikt nie jest w stanie przewidzieć jak sytuacja rozwinie się w kolejnych dniach czy tygodniach i czy nie będzie kolejnych obostrzeń.

Czy warto polecieć do Turcji zimą? Nam póki co podoba się bardzo…

 

Więcej aktualnych informacji o Turcji znajdziecie tutaj.

 

Czy warto polecieć do Turcji zimą? Pogoda w listopadzie na Riwierze Tureckiej.

Tak wygląda pogoda w Turcji w listopadzie… 25 stopni ciepła, temperatura wody niewiele niższa, ludzi mało… .;-)