O Pamukkale w Turcji wiedzą chyba wszyscy, a przynajmniej ci wybierający się do Turcji na wakacje wiedzieć powinni. Mało kto natomiast wie, że zaledwie kilka kilometrów dalej można odwiedzić podobne, gorące źródła, tyle że czerwone …

Atrakcje turystyczne Turcji

Podczas gdy Pamukkale przyciąga źródłami termalnymi, które malowniczo rozlewają się po białych, wapiennych tarasach, te w Karahayit są rdzawo – czerwone. To zasługa żelaza znajdującego się w gorących wodach, które po wypłynięciu na powierzchnię mogą osiągać nawet 50 stopni Celsjusza.

 

Karahayit – kilka minut drogi od Pamukkale

Do Karahayit można łatwo dojechać z centrum Pamukkale – to zaledwie 5 km, busy kursują na tej trasie co ok 20 minut, a od przystanku do basenów termalnych można dojść w ciągu kilkunastu minut. Wystarczy kierować się zapachem i oparami unoszącymi się nad gorącymi źródłami. Uzdrowisko w Karahayit nie jest tak rozreklamowane jak wpisane na listę Unesco Pamukkale. Stosunkowo rzadko można spotkać tu zorganizowane grupy turystów. Wycieczki po Turcji organizowane przez rezydentów polskich biur podróży zazwyczaj omijają to miejsce, także jedyną możliwością jest skorzystanie z usług miejscowych biur lub zorganizowanie sobie takiego wyjazdu samodzielnie.

karahayit

Z większości miast na wybrzeżu można znaleźć komfortowy autokar, którym dojedziemy do niewielkiego miasteczka Pamukkale (często z przesiadką w Denizli). Nocleg można znaleźć w jednym z kilkudziesięciu hoteli o różnym standardzie dostępnych w okolicy – ceny zaczynają się od 70 zł za pokój 2 osobowy np tutaj.

Nocowanie w Pamukkale ma tą zaletę, że na teren wapiennych tarasów (czynnych przez całą dobę) można wejść wcześnie rano lub późnym wieczorem gdy nie na miejscu nie będzie już setek turystów zjeżdżających tu na jednodniowe wycieczki fakultatywne. Natomiast do mniej obleganego przez turystów Karahayit można wyskoczyć w ciągu dnia, podczas największego oblężenia wapiennych tarasów w Pamukkale.

Warto, bo gorące źródła rozlewające się na czerwonych skałach w połączeniu z zachodzącym słońcem i oparami pary wodnej unoszącej się w powietrzu tworzą nad basenami niezwykły spektakl. Chociaż może bardziej odpowiednim słowem, oddającym atmosferę panującą w Karahayit byłoby piekielny spektakl …

>> Planujesz podróż do Turcji ? Ceny, transport i tanie noclegi w Stambule

A więcej fajnych zdjęć z ciekawych miejsc w Turcji znajdziesz w Moje Miejsca