Być w Turcji i nie odwiedzić Pamukkale to jak pojechać do Rzymu i nie zobaczyć Koloseum. Jeśli robicie właśnie plan podróży po Turcji lub zastanawiacie się jaką wycieczkę fakultatywną wybrać podczas swoich wakacji to odpowiedź jest prosta. Wycieczka do Pamukkale i Hierapolis bezwzględnie musi się znaleźć się na liście …

Wapienne tarasy w Pamukkale

Wśród wszystkich atrakcji południowej Turcji i pośród propozycji wycieczek fakultatywnych organizowanych dla turystów wypoczywających nad morzem śródziemnym wycieczka do Pamukkale i Hierapolis to obok wyjazdu do skalnego miasta w Kapadocji pozycja absolutnie obowiązkowa.

Tym bardziej, że nie wiadomo jak długo będzie można podziwiać te unikatowe na skale światową, wpisane na listę UNESCO wapienne tarasy w obecnej formie. Od kilkunastu lat trwa bowiem walka o zachowanie Pamukkale dla przyszłych pokoleń. Rozbudowa infrastruktury turystycznej spowodowała, że część źródeł zaczęła wysychać. Aktualnie wydaje się, że zagrożenie jest pod kontrolą. Hotele, które bezpośrednio zagrażały źródłom rozebrano, a dla turystów wytyczono specjalną ścieżkę wiodącą przez sztucznie utworzone baseny. Po tak utworzonych tarasach można spacerować (wyłącznie boso) i do woli brodzić w ciepłej, termalnej wodzie. Tarasy naturalne zostały wyłączone z ruchu turystycznego.

Wycieczka do Pamukkale

 

Wycieczka do Pamukkale i Hierapolis praktycznie

Do Pamukkale można dojechać w ramach wycieczki fakultatywnej wykupionej w hotelu lub w jednym z miejscowych biur zarówno z Riwiery Tureckiej (kurorty w okolicach Alanyi, Side czy Belek) jak i z Turcji Egejskiej (Marmaris, Fethyie). Na zwiedzanie tarasów i starożytnego miasta Hierapolis można się też wybrać samodzielnie. Większość autokarów dojeżdża do pobliskiego Denizli skąd do Pamukkale regularnie jeżdżą miejscowe busy – dolmusze.

Ze względu na odległość wycieczkę do Pamukkale i Hierapolis warto rozplanować na 2 dni – z noclegiem w miasteczku. Dzięki temu tak zaplanować wejście na tarasy by ominąć tłumy zorganizowanych wycieczkowiczów i odwiedzić pobliskie, „piekielne źródła” w Karahayit.

Baseny w Pamukkale czynne są całą dobę, a w miasteczku bez problemu można znaleźć nocleg w jednym z kilkudziesięciu hoteli o różnym standardzie – ceny już od ok 70 zł za pokój 2 osobowy.

Ceny wycieczek fakultatywnych do Pamukkale i Hierapolis wahają się od 30-50 euro w miejscowych biurach do 65-80 euro u rezydentów polskich biur podróży.

 

Hierapolis i basen Kleopatry

Powyżej wapiennych tarasów w Pamukkale znajdują się ruiny starożytnego Hierapolis. Na terenie pozostałości miasta, którego powstanie datuje się na II wiek p.n.e. (ponad 100 lat później zostało zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi i odbudowane zostało już jako miasto rzymskie przez ówczesnych władców Anatolii) znaleźć można olbrzymi cmentarz, nieźle zachowany rzymski teatr, łaźnie czy pozostałości świątyni Apollina.

Hierapolis

Największą jednak atrakcją jest basen Kleopatry nazywany czasem świętą sadzawką. Nie da się w nim za bardzo popływać czy ponurkować, można natomiast, grzejąc się w leczniczych wodach termalnych, przysiąść na chwilę na jednej z zatopionych, antycznych kolumn i podumać nad niezwykłą historią tego miejsca.

Oczywiście pod warunkiem, gdy uda nam się na moment zapomnieć o hałaśliwym sąsiedztwie, które w nosie ma historie i piękne okoliczności przyrody. Większość bowiem obecnych w basenie, szczególnie pań, przyjechała tu wyłącznie w jednym celu. Z nadzieją na to, że prawdziwą jest legenda głosząca, że kąpiel w tutejszych wodach ma cudowną moc odmładzania … :)

>> Planujesz podróż do Turcji ? Ceny, transport i tanie noclegi w Stambule

A więcej fajnych zdjęć z ciekawych miejsc w Turcji znajdziesz w Moje Miejsca