Z Betlejem do Nablusu i Ramallah. Praktycznie o podróżowaniu po Autonomii Palestyńskiej. Ceny w Palestynie i organizacja transportu na Zachodnim Brzegu i jako bonus, mapy Nablusu, Ramallah, Hebronu i Jeninu przydatne przy planowaniu zwiedzania

Z Betlejem do Nablusu

NablusW Nablusie praktycznie nie ma turystów. Jest za to mnóstwo życzliwych i uśmiechniętych ludzi, dla których sprzedaż nie ogranicza się do nabicia paragonu i wydania towaru. O wiele ważniejsze jest sprawdzenie skąd przybywają goście, czy nie potrzebują pomocy, jak podoba im się w Palestynie i skąd u licha umieją liczyć po arabsku :)Sama ewentualna sprzedaż jest tylko dodatkiem do miłego spotkania i pretekstem do przygotowania herbaty, poczęstowania czymś słodkim i pochwalenia się swoją wiedzą o Polsce.

– Warszawa, Radom, Kraków …
– Wałęsa, Lewandowski …

Już idziecie ? Miło było Was spotkać. Uważajcie na siebie i witajcie w Nablusie. Witajcie w Palestynie …

>> więcej o Palestynie przeczytasz tu: 4 dni w największym więzieniu świata

 

Deszczowe Ramallah

RamalahW deszczowym Ramallah poznajemy 3 miejscowe dworce. Service taxi, którym jedziemy z Betlejem zatrzymuje się tuż przy dworcu autobusowym, z którego od ręki łapiemy autobus do Nablusu.

>> zobacz też: Dzisiaj w Betlejem

W drodze powrotnej już nie jest tak różowo. Nie udało nam się zlokalizować autobusu z Ramallah do Betlejem, wystarczy jednak wyjść z dworca i skręcić w lewo, minąć po prawej stronie hotel i po 150 metrach skręcić jeszcze raz w lewo i podejść w górę by znaleźć się na kolejnym przystanku service taxi do Betlejem. Proste ? Prościej jest zapytać po prostu pierwszego napotkanego Palestyńczyka.

– Betlejem ??? service taxi ?? – każdy przechodzień pokieruje nas we właściwą stronę

 

Ceny w Palestynie

Zakupy najlepiej zrobić podczas wizyty w Nablusie lub Ramallah. Ceny są tam dużo niższe niż w Betlejem i drastycznie niższe niż w Jerozolimie. Na tutejszych targowiskach można znaleźć dokładnie wszystko, a Ramallah dodatkowo kusi kolorowymi sklepami, modnymi butikami, mini galeriami i pracowniami jubilerskimi.

Przykładowe ceny w Palestynie:

waluta: 1 ILS = ok. 0,9 zł

 • – falafel, który w Jerozolimie kosztuję 8-20 ILS za kanapkę ( z 3-5 kotlecikami w środku), w Betlejem kosztuje już 0,5-1 ILS za sztukę podczas gdy w Nablusie za 2 ILS dostajemy 10 kotlecików z przyprawionej ciecierzycy
 • – taksówka w Betlejem do House of Peace – ok 3 km – 10 ILS
 • – obiad w restauracji – 2 x zestaw falafli, hummus, sałatki, pieczywo i 2 x doskonały sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy – 50 ILS za 2 os
 • – soczek Rani – 2,5 ILS
 • – cola 1,5 litra – 3,5 ILS
 • – bus z Ramallah do Nablus – 11 ILS/os
 • – service taxi z Betlejem do Ramallah – 20 ILS/os
 • – butelka brandy produkowana w Ramallah – 25 ILS
 • – pita z kebabem – 8 ILS
 • – 300 gram kardamonu – 15 ILS
 • – kartki pocztowe od 1 do 10 ILS za sztukę
 • – znaczek pocztowy z Palestyny do Polski – 4 ILS
 • – soki w knajpach – sok, kawa – 5 ILS
 • – orzeszki – 30 – 100 ILS za kg zależnie od mieszanki
 • – nocleg w Betlejem – ok 120 zł za noc – zobacz zdjęcia i opinię

 

Transport po Autonomii Palestyńskiej

Transport po terenach Palestyny nie nastręcza większych trudności. Wszędzie można dojechać autobusami lub tzw service taxi, które kursują na wyznaczonych trasach i startują gdy zbiorą komplet pasażerów.

maly_damaszek-nablus

Kursy do różnych miast zaczynają się często z innych przystanków – warto wcześniej zapytać kogoś miejscowego.

W Betlejem dworzec znajduje się przy ul. Manger – stojąc twarzą do kościoła grecko – katolickiego należy zejść w prawo (po schodach w dół) i skręcić w lewo. Po 300 metrów dochodzi się do budynku, w którym windą trzeba zjechać na najniższy poziom.

W Ramallah znaleźliśmy 3 dworce – zależnie od tego, w którą stronę planowaliśmy jechać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W Nablusie wykorzystywaliśmy koniec własnego języka za przewodnika by po długim spacerze odnaleźć miejsce startu autokarów do Ramallah.

dworzec_nablus

Z Betlejem do Jerozolimy jeździ autobus nr 21 – do godz. 19:00 co ok 20 minut. Jadąc z Jerozolimy (autokary do Betlejem odjeżdżają z dworca przy bramie prowadzącej na stare miasto do dzielnicy muzułmańskiej) nie byliśmy kontrolowani, w drodze powrotnej – z Betlejem, smutny i mało sympatyczny (jak zresztą większość) żołnierz wybrał sobie właśnie nas i przez kilka minut wertował nasze dokumenty.

 

Jedzenie w Palestynie

Najlepszy i najtańszy falafel i full (choć nie tylko) w Betlejem można znaleźć kierując się w lewo – stojąc twarzą do najbardziej charakterystycznego budynku na głównym placu czyli City Information Center. W pierwszej uliczce odbijającej w prawo znajdują się trzy niewielkie restauracyjki. Najlepsze jedzenie jest w tej środkowej :)

Tanie bary z falaflem można też znaleźć przy drodze prowadzącej z centrum Betlejem do przystanku autobusu 21 do Jerozolimy

palestyna_transport

Mapy miast: Ramallah, Nablus, Hebron, Jenin

Poniżej jako bonus :) mapki palestyńskich miast (Ramllah, Nablus, Hebron, Betlejem, Jenin)  – mogą się przydać do zorientowania się w położeniu najważniejszych zabytków i przygotowaniu planu zwiedzania. Mapki pochodzą z materiałów informacyjnych, które można dostać w palestyńskich punktach informacji turystycznej np w Betlejem czy Nablusie – po kliknięcie w miniaturkę pokaże się większy rozmiar mapy