Przedstawiamy kolejne ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai. Zobacz co warto zobaczyć w Phayao oraz jego okolicach i dopisz swoje propozycje na ciekawe spędzenie wolnego czasu w Phayao

 

Ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai – co warto zobaczyć w Phayao?

Jeśli planujesz wypad do Phayao to poniżej znajdziesz kilka naszych pomysłów na to co warto zobaczyć w Phayao. Lista oczywiście nie jest pełna, więc jeśli po pobycie będziesz miał swoje sugestie na to co jeszcze warto zobaczyć w Phayao i okolicach to nie zawahaj się podzielić się nimi z innymi ;-)

 

10 rzeczy, które warto zrobić będąc w Phayao:

1. Objechać rowerem jezioro Kwan Phayao

To zdecydowanie najciekawsza rzecz jaką możesz zrobić będąc w Phayao. Rower można wypożyczyć w jednym z pensjonatów – np. Kwan Payao Lake House za 50 bahtów za dzień. W pobliżu miasta trasa wyznaczona jest ścieżką rowerową pomalowaną na niebiesko. Momentami nawet przejezdną i niezastawioną parkującymi na jej środku samochodami i stojącymi wózkami z jedzeniem ;-)

Niebieskie pasy szybko jednak znikają i spory kawałek drogi trzeba przejechać głównymi drogami. Na szczęście ruch nie jest oszałamiająco duży, a i Tajowie jeżdżą tu jakoś ostrożniej i wyprzedzają nas z dużym zapasem miejsca. Nie to co w Indiach …

 

Rowerem dookoła Kwan Phayao - co warto zobaczyć w Phayao?

Co warto zobaczyć w Phayao? Krajobrazy po drugiej stronie miasteczka. Trasa dookoła jeziora ma ok. 26 km …

 

Po drugiej stronie jeziora trasa biegnie mało uczęszczanymi drogami. Widać, że ktoś przygotował trasę. Po drodze mijaliśmy toalety, siłownie na świeżym powietrzu czy domki wyglądające jak przygotowane pod wynajem. Wszystko to jednak sprawiało wrażenie opuszczonego, niedokończonego … Znowu zrzuciliśmy to na karb kończącego się właśnie sezonu ulew, którego ślady widoczne były na jakiś czas, gdy woda momentami podchodziła tuż pod asfalt.

Krajobrazowo okolice Phayao Lake przypominają nam Keralę. Jest tak samo pusto i pięknie pod względem krajobrazowym. I nawet ludzie dziwią się podobnie na nasz widok i pozdrawiają uśmiechem, szczególnie gdy słyszą z naszej strony tajskie powitanie: sawaedee.

Praktycznie: w kilku miejscach przyda się dobra mapa lub smartfon z nawigacją ;-)

 

2. Pójść na nocny targ w Phayao

Można tu tanio i dobrze zjeść, jednak jeśli ktoś był na niedzielnym targu w Chiang Mai to nocny targ w Phayao nie zrobi na nim większego wrażenia ;-)

 

3. Odwiedzić świątynie w Phayao

  • Pho Khun Ngam Muang – monument znajduje się w parku publicznym nad brzegiem Kwan Phayao. Upamiętnia byłego króla Phayao, czyli Phu Kam Yao.
Co warto zobaczyć w Phayao - Pho Khun Ngam Muang

Co warto zobaczyć w Phayao? Świątynię Pho Khun Ngam Muang znajdującą się przy jeziorze

 

  • Wat Si Umong Kham – duża, ładna i zadbana świątynia znajdująca się blisko centrum miasteczka.
Ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai - Wat Si Umong Kham

Ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai – świątynia Wat Si Umong Kham w Phayao

 

  • Wat Si Khom Kham – świątynia buddyjska znajdująca się przy ścieżce rowerowej prowadzącej dookoła jeziora – około 2 km od centrum
Wat Si Khom Kham w Phayao

Świątynia Wat Si Khom Kham w Phayao znajduje się przy trasie rowerowej biegnącej dookoła jeziora Kwan Phayao

 

Przynajmniej kilka świątyni, do których tym razem nie dojechaliśmy, znajduje się też o drugiej stronie jeziora. Jak ktoś znajdzie czas, żeby je odwiedzić to będziemy wdzięczni za wrażenia ;-)

 

4. Pójść na spacer promenadą biegnącą wzdłuż jeziora

Szczególnie pięknie jest na chwilę przed zachodem słońca.  Miejsca przy pomniku mitycznego węża Phaya Naga, przy kamieniu na napisem Welcome to Phayao i przy ławeczkach są najbardziej oblegane przez fotografów ;-)

Co warto zobaczyć w Phayao?

Ławeczki otoczone klombami to doskonałe miejsce do zdjęć i podziwiania widoków ;-)

 

Phayao nad jeziorem

Ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai – Phayao nie wygląda na miasto w Azji …

 

Phaya Naga

Co warto zobaczyć w Phayao? Widok na jezioro z okolic pomnika mitycznego węża Phaya Naga

 

5. Nakarmić rybki w jeziorze

Karmienie rybek w jeziorze cieszy się w Phayao dużą popularnością ;-) Kupionym wcześniej za 5 bahtów specjalnym pokarmem można nakarmić „dzikie” ryby w pobliżu pomniku Phaya Naga lub te hodowlane – boksy znajdują się w pobliżu przystani łodzi odpływających w kierunku wyspy na której znajduje się świątynia Wat Tilok Aram.

Ciekawe miejsca w Phayao

Karmienie rybek jest bardzo popularnym zajęciem w Phayao ;-) W tym miejscu znajduje się hodowla, za 5 bahtów można kupić woreczek karmy przed wejściem.

 

6. Usiąść z miejscowymi w jednej z restauracji przy promenadzie

Jak zwykle im więcej miejscowych tym większa szansa na dobre i tanie jedzenie. Nie we wszystkich restauracjach znajduje się menu po angielsku i ktoś, kto zna angielski także może być zabawnie ;-) W kawiarni znajdującej się mniej więcej w połowie promenady (pomiędzy fontanną, a pomnikiem Phaya Naga) można napić się bardzo dobrej kawy.

Kawiarnie w Phayao

W jednej z kawiarni przy promenadzie można napić się takiej kawy ;-)

 

7. Popłynąć na wyspę i zobaczyć Wat Tilok Aram

Rejs drewnianym czółnem napędzanym wiosłem znajdującym się na rufie kosztuje 30 bahtów od osoby i trwa ok. 10-15 minut w 1 stronę. W cenie biletu dostajemy kwiaty, które należy zostawić przy świątyni, kadzidła i świeczki. Więcej o Wat Tilok Aram

Phayao przeprawa na Wat Tilok Aram

Co warto zobaczyć w Phayao? Przy promenadzie znajduje się przystań łodzi pływających na pobliską wyspę …

 

ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai

Ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai –
świątynia Wat Tilok Aram w Phayao. Przeprawa łodzią kosztuje 30 bahtów i trwa ok 15 minut w 1 stronę.

 

Wat Tilok Aram - Phayao

Co warto zobaczyć w Phayao? Na pewno znajdująca się na wyspie na jeziorze Kwan Phayao świątynię Wat Tilok Aram

 

 

Ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai

Inne ciekawe miejsca w okolicy Chiang Mai (i nie tylko) które udało nam się odwiedzić podczas zimowania w tropikach i wcześniejszych podróży po Azji znajdziesz poniżej: