Dojazd do Sapy – jak dojechać z Hanoi do Sapa i jak wyjechać z Sapy do Ha Long lub Ha Giang? Ile kosztują hotele w Sapie i czy lepiej spać w samym miasteczku czy też gdzieś w jednej z okolicznych wiosek? I na koniec gdzie warto wykupić trekking w Sapie i przede wszystkim czy warto … Sapa informacje praktyczne na początek ;-)

 

Dojazd do Sapy

Dojazd do Sapy jest prosty. Bezpośrednie autokary jeżdżą z Hanoi czy z okolic zatoki Ha Long (z Cat Ba czy Haiphong). Dojazd do Sapy możliwy jest też lokalnym busem z regionu Ha Giang.

 

Sapa

Dojazd do Sapy – autobusy z Hanoi do Sapy i z Ha Giang lub Ha Long do Sapy i informacje praktyczne …

 

Autobus Hanoi – Sapa

  • Autokar Hanoi – Sapa – koszt 12-14 USD, można kupić w biurach, hotelach… Internety pokazują, że są też i droższe, podobno bardziej luksusowe opcje ;-) Wg otrzymanych informacji autokar startuje ok. 6:30 i w Sapa jest planowo 12:30 (był opóźniony;-)  lub jedzie przez noc – przyjeżdża wówczas ok. 3:30 i jeszcze przez 2 godziny – do wschodu słońca – można podobno spać w środku. Warto zabrać zatyczki lub słuchawki na wypadek gdyby komuś obok zachciało się chrapać oraz polar – klima jak zwykle byłą tak silna, że nawet po zakręceniu indywidualnych nawiewów polar i kocyk (w standardzie) stanowiły idealny zestaw.

 

Autobus Sapa – Ha Giang i Sapa – Ha Long

  • Bilety z Sapy do Ha Giang kupiliśmy za 300 000 od osoby – bezpośredni autobus z Sapa do Ha Giang – z odbiorem spod hotelu i dowiezieniem pod hotel w Ha Giang. Jeśli wierzyć informacjom w sieci można to zrobić dużo taniej jadąc lokalnym busem z Sapa do Lao Cai (30 000 dongów) i z Lao Cai do Ha Giang za około 120 000 – 150 000 dongów.

 

  • We wszystkich hostelach i biurach oferowane są też bezpośrednie przejazdy nad zatokę Ha Long jednak tych informacji nie sprawdzaliśmy

 

Dojazd do Sapy z Ha Giang

Dojazd do Sapy – bezpośredni bus na trasie Sapa – Ha Giang

 

Noclegi w Sapa

  • Jest ich mnóstwo, a przez to są niezwykle tanie. Za nocleg w bardzo fajnym, nowym hotelu Paramout (zobacz) położonym blisko centrum zapłaciliśmy ok. 32 zł. Za duży pokój o dobrym standardzie, z łazienką, ciepłą wodą, klimą, telewizorem i czajnikiem. 3 noclegi w skromnym pokoju 2 osobowym w homestay-u Stunning (zobacz) położonym ok. 10 km od Sapy kosztowały nas 15 USD. Za cały pobyt i pokój, nie za osobę lub za nocleg ;-) Natomiast byliśmy w Sapie pod koniec listopada także w szczycie sezonu ceny w hotelach będą na pewno wyższe.

 

  • Taksówka z Sapa do Stunning Guest House – ok. 10 km co przy tutejszych drogach przekłada się na jakieś 30-40 minut jazdy to 250 000 dongów. Przynajmniej tyle zapłaciliśmy, wg nowej znajomej normalna cena to 200 000, wg internetów 400 000 po targowaniu ;-) Jak ktoś lubi chodzić to z Sapy można spokojnie dojść tam spacerem (droga cały czas w dół) – sprawdziliśmy w drodze powrotnej ;-)

 

Ceny noclegów w Wietnamie - Sapa

Aktualne ceny w Wietnamie. Za taki pokój w hotelu Paramount w Sapie zapłaciliśmy na nasze ok. 32 zł.

 

Gdzie spać w Sapie ?

Sama Sapa jest bardzo turystyczna, bywa głośna a w czasie deszczu niemiłosiernie zatłoczona. Jak ktoś lubi mieszkać w tłumie innych turystów ale mieć mnóstwo niedrogich knajpek w okolicy, bary, sklepy (również z turystycznymi ciuchami znanych marek) to ok. Ja za takimi klimatami nie przepadam i zdecydowanie lepiej mieszkało mi się w niewielkiej wiosce 10 km dalej. Jeśli ktoś szuka czegoś pośrodku to ciekawym rozwiązaniem może być nocleg w Ta Van. Jest zdecydowanie przyjemniej niż w samej Sapie, blisko stąd do popularnych szlaków na wędrówki po okolicznych górach, a w okolicy jest kilka – kilkanaście knajpek, w tym te szczycące się rekomendacjami jednego z popularnych portali ;-)