Drogo czy tanio? Pierwsze dwa tygodnie tygodnie wędrówki za nami więc możemy już co nieco powiedzieć o tym jakie są aktualne ceny w Wietnamie. A dokładniej jakie są ceny w Wietnamie północnym. Zobacz ile pieniędzy zabrać ze sobą na wyjazd do Wietnamu i ile trzeba zapłacić za jedzenie, noclegi czy transport publiczny …

 

Wietnam aktualne ceny na północy

Zanim jednak opowiem ile kosztują podstawowe produkty w Wietnamie kilka słów wyjaśnienia. Tekst pt. aktualne ceny w Wietnamie to nie praca magisterska. Nie mam czasu ani ochoty sprawdzać cen produktów, które mnie zupełnie nie interesują. Nie znajdziesz tu więc informacji ile kosztuje w Wietnamie krakowska sucha, masło czy cukier…

północny Wietnam ile kosztują podstawowe produkty

Wietnam – sklepik z pamiątkami w północnym Wietnamie. Więcej o aktualnych cenach w Wietnamie w tekście …

Nie biegałem po sklepikach porównując ceny w nich z tymi na stoiskach czy w marketach. Tym bardziej, że w wielu miejscach ceny w Wietnamie zależą od umiejętności negocjacji lub miejsca…  Na dalekiej północy za kilogram bananów płaciliśmy na przykład 10 000 dongów (ok. 1,6 zł) podczas gdy w pobliżu Hanoi cena wyjściowa takich samych bananów wynosiła już 3 razy tyle.

Aktualne ceny w Wietnamie to garść informacji praktycznych, które – mam nadzieję – przydadzą się tym, którzy planują podróż do Azji by zorientować się ile pieniędzy warto zabrać ze sobą. Wszystkie podane niżej ceny dotyczą północnej części kraju, w szczególności okolic Hanoi, Sapy, Ha Giang i Cat Ba.

Życzymy zatem owocnego planowania budżetu, a my wracamy na szlak. I powoli zbieramy się do przeskoczenia w okolice Ho Chi Minh by sprawdzić czy i jak różnić się będą ceny na południu Wietnamu od tego co płaciliśmy tutaj.

 

Aktualne ceny w Wietnamie

Ceny jedzenia w Wietnamie

– Ceny w Wietnamie są dużo wyższe niż sąsiednich krajach – mówili nam wszyscy gdy szykowaliśmy się do wyjazdu.

I faktycznie, skończyły się dobre czasy gdy mieszkaliśmy w Tajlandii i za obiad płaciliśmy około 5 zł. Za smażone noodle z kurczakiem lub smażony ryż z dodatkami (bardzo popularne dania dostępne w budkach na ulicy jak i lepszych restauracjach) zapłacić trzeba w Wietnamie  zazwyczaj  50 000 – 70 000 dongów (9-11 zł). Nieco bardziej urozmaicone dania kosztują już w granicach 100 000 – 150 000 dongów (17-25 zł).

Tanie są tradycyjne zupki Pho Bo – noodle ryżowe z wołowiną zalane rosołem, które w zależności od miejsca dostać można już za około 30 000 – 35 000 dongów (ok. 5 zł).

ceny jedzenia w Wietnamie

Aktualne ceny w Wietnamie. Jedzenie jest droższe niż w Tajlandii ale popularną zupkę Pho Bo można dostać już za ok. 30 000 – 35 000 dongów (ok. 5 zł). Warto jednak uważać na to co się je,  bo w Wietnamie jada się wszystko … psy, konie, gekony … Czasami ciężko stwierdzić jednoznacznie co jest nabite na patyk …

 

ceny jedzenia w Wietnamie

Ceny jedzenia w Wietnamie. Oglądając sklepiki i sposób przechowywania  mięsa mam coraz częściej ochotę zostać wegetarianinem ;-)

 

Napoje

Kawa w większości lokali od Hanoi, przez Sapę i Ha Giang po Cat Ba kosztuje 20 000 – 35 000 dongów (3,5-5 zł). Nieco mniej zapłacić trzeba za herbatę: 15 000 – 25 000 dongów.

Świetna jest lokalna, zielona herbata serwowana w czajniczkach i nalewana do małych kubeczków, którą bardzo często jesteśmy tu częstowani. Niezła bywa tzw. Ginger Tea, w której rozsmakowaliśmy się podczas pobytu w Indiach. Prawdziwa Ginger Tea to sam imbir zalany gorącą wodą z dodatkiem limonki i miodu. W wielu miejscach często podawane są już niestety mieszanki instant – dużo gorsze.

Woda mała kosztuje około 5 000 dongów (0,8 zł), w lokalach zazwyczaj maksymalnie 2 razy tyle. Butelka 1,5 litra w sklepie to 10 000 – 15 000 dongów (1,7 – 2,2 zł) w zależności od producenta, za tyle samo można też dostać 0,5 litrową butelkę Ice Tea lub puszkę Coli.

 

Zdecydowanie tańsze niż w sąsiedniej Tajlandii jest piwo. W sklepie i wielu miejscach na ulicy małą butelkę (lub szklankę) można kupić za 10 000 dongów (1,7 zł). W większości lokali butelka lokalnego Lagera nie będzie kosztowała więcej niż 15 000 – 20 000 dongów (maksymalnie 3,5 zł).

Raj w Wietnamie znajdą palacze. Paczka lokalnych fajek to wydatek od 15 000 dongów (ok. 2,5 zł) chociaż i tak większość pali tu coś w rodzaju fajki wodnej, ale o niej kiedy indziej …

aktualne ceny w wietnamie - bimber

Aktualne ceny w Wietnamie. Tani jest też lokalny bimber zwany czasami „happy water” ;-) W restauracji na północy Wietnamu w okolicy Dong Van butelkę można dostać za 30 000 dongów (ok. 5 zł). Droższa jest wersja zmieszana z lokalnym miodem (bardzo dobra) która kosztuje już ok. 100 000 dongów (ok. 17 zł). Na targu można kupić tego dużo, ale najpierw trzeba spróbować i wybrać najlepszych producentów, a właściwie producentki …

 

Ceny hoteli w Wietnamie

Bardzo tanie są natomiast hotele, szczególnie jeśli komuś niespecjalnie zależy na standardzie. Tak niskich cen nie widzieliśmy już dawno…

Za skromny pokój w Ha Giang z łazienką zapłaciliśmy ok. 5 USD. Duży pokój z klimą, łazienką i TV (w standardzie dobrego hotelu 3*) w Don Vang kosztował nas ok. 10 dolarów. W turystycznej Sapie próbowaliśmy się dosuszyć i wygrzać w nowiutkim hotelu, za który zapłaciliśmy na nasze ok. 32 zł. Za tyle samo – tyle że ze śniadaniem -dostaliśmy też bardzo ładny pokój z widokiem na morze z tarasu na turystycznej wyspie Cat Ba w pobliżu zatoki Ha Long. A dostępne były pokoje w jeszcze niższych cenach. Żadne klitki, 18-20 metrowe pokoje z łazienkami, klimą i TV można było zarezerwować nawet za 63 zł za 3 noclegi. Często ze śniadaniami …

Ceny noclegów w Wietnamie - Sapa

Aktualne ceny w Wietnamie. Za taki pokój w hotelu Paramount w Sapie zapłaciliśmy na nasze ok. 32 zł.

 

Oczywiście bez problemów można trafić też na hotele w cenach od 100 USD za nocleg ;-) W Cat Ba widzieliśmy kilka fajnych resortów z własną plażą, a w budowanym właśnie imponującym hotelu należącym do sieci Flamingo ceny będą zapewne dużo, dużo wyższe ;-)

 

Ile kosztuje transport w Wietnamie ?

Przykładowe ceny przejazdów (będą się znacząco różniły w zależności od przewoźnika i miejsca, w którym kupuje się bilet):

  • nocny, sypialny autokar z Hanoi do Sapy – 12 – 14 USD
  • lokalny bus z Ha Giang do Don Vang lub z Mea Vac do Ha Giang: 100 000 dongów – 16 zł za 5-6 godzin jazdy przez góry
  • autokar z Ha Giang do Hajfong (Haiphong) w pobliże wyspy Cat Ba: 250 000 dongów (ok. 40 zł) – autokar sypialny, ok. 9 godzin jazdy
  • szybki prom z Hajfong do Cat Ba: 180 000 dongów
  • bezpośredni bus z Sapa do Ha Giang: ok. 300 000 dongów – ok. 50 zł (w zależności od umiejętności targowania), cenę można łatwo zmniejszyć o połowę jadąc lokalnym busem z Sapy do Lao Cai i z Lao Cai do Ha Giang
Ile kosztuje transport w Wietnamie ?

Ile kosztuje transport w Wietnamie?

 

Pozostałe ceny w Wietnamie

Wynajęcie skutera to ceny na poziomie 3-5 USD – w wielu miejscach za brak miedzynarodowego prawa jazdy na motory grozi mandat i ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia jeśli szkoda powstała w wyniku jazdy bez wymaganych uprawnień – więcej.

Pasta do zębów może kosztować równie dobrze 15 000 dongów – ok. 2,5 zł (Colgate w sklepiku w górach) jak i 60 000 dongów – ok. 10 zł (w aptece w Cat Ba). Za kilogram małych bananów na północy Wietnamu płaciliśmy 10 000 dongów (1,7 zł), w Cat Ba po targowaniu 2 razy tyle. Podobnie za lokalne mandarynki, które w Dong Van kosztowały 1,7 zł w innych miejscach ceny zależały od sprzedawców i naszej determinacji przy targowaniu.

W wielu miejscach (Hanoi, Sapa) można kupić „markowe” (nie wiem na ile są to doskonałe podróbki, a na ile jakieś partie wyciągnięte z tutejszych fabry dlatego piszę „”) ciuchy Nord Face czy Fjall Raven. Wszystkie mają firmowe metki i są bezcenne. Ceny będą zależały od wypadkowej tego ile będziecie w stanie dać z tym, za ile sprzedawcy będzie się opłacało daną rzecz sprzedać. Przykładowo skarpetki trekkingowe to od ok. 20-40 000 dongów (3-6 zł), lekkie spodnie trekkingowe (w Polsce cena wyjściowa to 200-300 zł) pani w Sapie oferowała mi za 10 USD.

Więcej o cenach innych produktów postaram się napisać gdy dojedziemy na południe i przekonamy się czy i na ile ceny w Wietnamie zależą od regionu.

Targ w Dong Van

Idziemy na lokalny targ sprawdzać aktualne ceny w Wietnamie ;-)