Jordania sprawdzone noclegi w Aqabie, Dana, Wadi Musa, Madabie, Keraku… Odwiedziliśmy tanie hotele, które odkryliśmy 11 lat temu. Spaliśmy w beduińskich namiotach w Dana Reserve, tanich hotelach w Wadi Musa, Madabie czy Keraku ale i luksusowej willi z prywatnym basenem w pobliżu Aqaby. Gdzie spać w Jordanii, za ile, czy warto rezerwować wcześniej…

 

Jordania sprawdzone noclegi

To kolejne sprawdzone osobiście noclegi w Jordanii. Kilka hoteli i hotelików, które odwiedziliśmy podczas wcześniejszych wizyt znajdziecie tutaj: tanie noclegi w Jordanii. Ale że od naszej ostatniej wizyty na Bliskim Wschodzie minęło już trochę czasu postanowiliśmy sprawdzić co się zmieniło…

Nocleg w Aqabie - tanie hotele w Aqabie

Stare (i najtańsze) hotele w Aqabie jak hotel Petra (drzwi po prawej)  wciąż stoją. Nie znajdziecie ich na bookingu czy airbnb ;-)

  • o wcześniejszych wizytach w Jordanii, ciekawych miejscach, cenach itp poczytasz tutaj: Jordania

 

Nocleg w Aqabie

Tanie hotele w Aqabie, w których spaliśmy 8 i 11 lat temu wciąż stoją. Pojawiły się nowe obiekty, niektóre jak Massa Paradise hotel, w którym zatrzymaliśmy się tym razem już skończone, inne w różnym stadium budowy…

Te najtańsze – jak na przykład hotel Petra na zdjęciu powyżej – rezerwować można wciąż tylko na miejscu, wiele nowych hoteli można znaleźć w systemach rezerwacyjnych np. tutaj lub na airbnb – zobacz  co to jest airbnb?   Ceny od około 70 zł za noc.

Natomiast ci którzy szukają komfortu znajdą też  w Aqabie hotele sieci Hilton, Movenpick czy Kempinski, a przy granicy z Arabią Saudyjską luksusową wioskę Tala Bay (więcej o niej poniżej).

 

Hotel Mass Paradise w Aqabie

Świeżo wybudowany hotel w centrum Aqaby, jakieś 500 m od hotelu Crystal, który od pierwszej wizyty stał się naszym głównym punktem orientacyjnym w Aqabie. Na dachu restauracja serwująca śniadania (nie sprawdzaliśmy) z basenem (wejście płatne 5 JOD) i doskonałym widokiem na Aqabę (pomijając plac budowy poniżej;-). Wygodne pokoje z łazienkami, sympatyczna obsługa, możliwość zaparkowania pod hotelem. O dodatkowy ręcznik czy szklanki (w pokoju jest czajnik) trzeba się przypomnieć ale generalnie bardzo fajne miejsce.

Cena na airbnb od ok. 132 zł – w zależności od terminu.

Jordania sprawdzone noclegi w Aqabie

Jordania sprawdzone noclegi w Aqabie – hotel Mass Paradise

 

Nocleg w Tala Bay (Aqaba)

Kilkanaście kilometrów od Aqaby, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską i plażą South Beach wybudowano luksusowe, zamknięte osiedle. To Tala Bay – najlepsze miejsce na wakacje w Jordanii nad Morzem Czerwonym. Prywatne wille,  3 luksusowe hotele, kompleks basenów, restauracje, port jachtowy… Wszystko starannie wykończone i obsypane kwiatami, które w połączeniu z pustkowiem i skałami rozciągającymi się dookoła hotelu tworzy momentami całkowicie surrealistyczny widok. Hotele w Tala Bay kosztują zazwyczaj po 500-1000 zł za noc, taniej bywa znowu przez airbnb – więcej zdjęć z Tala Bay.

Pokój w willi z basenem i prywatnym basenem można dostać na airbnb za ok 370 zł za dobę.

 

Nocleg w Madabie

To zazwyczaj pierwszy przystanek tych, którzy przylatują do Jordanii liniami Ryan Air z Modlina. Nie ma problemów ze znalezieniem hotelu w cenie ok 20 JOD natomiast warto robić rezerwacje wcześniej. W tych popularnych, z dobrym stosunkiem cena – jakość jak np Moab Land, nawet przed sezonem bywa komplet.

Noclegi w Madabie

Jordania sprawdzone noclegi. W Madabie nie ma problemu z hotelami natomiast warto zrobić rezerwację wcześniej bo nie wszystkie hotele warto są polecenia…

 

Moab Land Hotel w Madabie

Skromny ale bardzo sympatyczny ( i czysty – szczególnie w stosunku do Queen Ayola) hotel położony  kilka kroków od centrum Madaby.  Sympatyczny i doskonale mówiący po angielsku właściciel. Przyjechaliśmy w ciemno,  późno w nocy. Mieliśmy szczęście – trafiliśmy na ostatni wolny pokój. Rezerwacja na miejscu to 20 JOD za dwójkę – bez śniadania. Ceny na bookingu nieco wyższe ale może to zależeć od rodzaju pokoju. Istnieje możliwość parkowania przed hotelem, w ciągu dnia znalezienie miejsca może być problematyczne.

 

Queen Ayola hotel w Madabie

Jeden z najtańszych hoteli w Madabie na bookingu. Zdecydowanie lepiej wygląda na zdjęciach niż w rzeczywistości. Bardzo sympatyczna obsługa, skromne śniadanie w cenie. I to koniec plusów. Hotel jest bowiem niemiłosiernie brudny – nawet jak na arabskie standardy. Wygląda jakby sprzątanie ograniczało się do wymiany (na szczęście) pościeli. Jest ciepła woda, ogrzewanie (w grudniu, styczniu gdy temperatury spadają w nocy do kilku stopni bardzo się przydaje) na szczęście działa. Na tyle, żeby zniwelować chłód wpadający przez szpary w oknie i w połączeniu z ciepłą pościelą pozwolić na w miarę spokojny sen. Świetna lokalizacja – w ścisłym centrum, chociaż samochód musieliśmy zaparkować kilkaset metrów dalej. Jak ktoś szuka taniego hotelu w Madabie i nie przeszkadza mu pokój sprzątany ostatnio jakieś 20 lat temu, to na 1 nocleg może być ;-)

 

Noclegi nad Morzem Martwym

Przy samym Morzu Martwym dostępne są praktycznie tylko luksusowe hotele w cenach od kilkuset złotych za noc.  Nieco tańsze są noclegi nad morzem martwym dostępne w serwisie airbnb. Najtańsza opcja to nocleg w Madabie i późniejszy przyjazd nad Morze Martwe (większość plaż zorganizowanych dostępna jest za opłatą).

Nocleg nad Morzem Martwym

Jordania sprawdzone noclegi – jeden z hoteli nad Morzem Martwym

 

Noclegi w Al-Karak

Znaleźć nocleg w Al-Karak to wcale nie jest taka prosta sprawa. Większość hoteli w centrum miasteczka wygląda jakby toczyły się w nich działania wojenne. Wybite szyby, drzwi zaryglowane na głucho. W systemach rezerwacyjnych też nie ma dużego wyboru. Miejscowi polecają nam White House hotel jako jeden z najtańszych w miasteczku. Na miejscu okazuje się, że cena (25 JOD) jest zdecydowanie nieadekwatna do standardu. Brak ciepłej wody, kable na wierzchu i zimno.  Może w sezonie wybór jest większy, w grudniu jak się nie ma co się lubi… to trzeba się przespać w White House (zdjęć nie chciało nam się robić bo było zbyt zimno by wyciągać aparat).

 

Nocleg w Wadi Ram

W tej chwili wybór wszelkie maści campingów operujących w Wadi Ram jest tak olbrzymi, że nie będziemy podawali przykłądów. Wystarczy kliknąć w jeden z podanych na górze linków.

Jeśli ktoś jednak woli zatrzymać się w Aqabie i do Wadi Ram wybrać się tylko na wycieczkę, to może poszukać Mohameda (namiary – telefon i facebook – w tym tekście: Mohamed – przewodnik z Aqaby).

Orientacyjna cena wycieczki z Aqaby do Wadi Ram to ok 130 JOD za 2 osoby. W cenie: taksówka z Aqaby do Wadi Ram i z powrotem, jeep safari, nocleg na campingu, wyżywienie. Przy większej ilości osób cenę uda się pewnie trochę zbić (inaczej rozłoży się koszt dojazdu z Aqaby).

W stosunku do sytuacji sprzed 8 lat, teraz wycieczki z Aqaby do Wadi Ram oferują też sami taksówkarze. Warto jednak dokładnie się upewnić co zawiera cena, bo zdarza się bowiem – podobno coraz częściej – że taksówkarz obniża cenę kosztem świadczeń. I na przykład zamiast 3-4 godzin jazdy po pustyni, w pakiecie „ekonomicznym” wycieczka jeepem po pustynii skończy się już po godzinie ;-)

Oczywiście są możliwe też wycieczki z Aqaby do Wadi Ram bez noclegu w niższych cenach.

 

Nocleg w Wadi Musa (Petra)

Położona u stóp Petry Wadi Musa to dziesiątki hoteli – do wyboru i koloru. Anbad Mid Town – hotel w którym się zatrzymaliśmy  mógłby być doskonałym pomysłem na tani nocleg w Wadi Musa. Bardzo smaczne i urozmaicone śniadanie serwowane w restauracji z niesamowitym widokiem na Petrę, przyzwoite pokoje. Niestety łazienka psuje błyskawicznie całkowicie dobre pierwsze wrażenie. Cieknąca woda i olbrzymi grzyb na suficie. Ale może to tylko nam trafił się taki pokój…

Cena – ok. 100 zł (przy rezerwacji online) z bardzo dobrym śniadaniem. Obsługa bardzo niechętnie wydaje resztę…

Nocleg w Wadi Musa

Jordania sprawdzone noclegi w Wadi Musa – widok na Petrę z restauracji w hotelu Anbat Mid Town

 

Nocleg w Dana Village

Bardzo klimatyczna wioska na krawędzi wąwozu. Hoteliki zlokalizowane są w starych, często sypiących się budynkach. Świetna baza wypadowa do wędrówki wgłąb wąwozu (wg. tablicy na samym dole do dalszej wędrówki niezbędne jest zezwolenie).

 

Nocleg w okolicach Dana Reserwe

Na koniec prawdziwa perełka.

Camping Alnawateh (airbnb)  w okolicach Dana Reserve. Fantastycznie położony na krawędzi wąwozu. Z niesamowicie sympatyczną i gościnną obsługą. Można wybrać nocleg w beduińskim namiocie – w wersji komfort bo z podmurowanymi do wysokości ok. 1 metra ścianami i łóżkami – z fenomenalnym wprost widokiem. Dla bardziej wygodnych (lub przyjeżdżających w okresie zimowym) są też malutkie, murowane pokoiki ogrzewane piecykiem z butlą gazową. Cena noclegu od ok. 65 zł za namiot – w cenie śniadanie. Na miejscu można dokupić kolacje (warto), zapalić fajkę wodną (3 JOD) lub wykupić wycieczki po górach i kilkudniowe trekkingi z przewodnikiem.

Rewelacyjne miejsce mimo, że standard podstawowy!!!

Nocleg Dana Reserve - Alnawateh

Jordania sprawdzone noclegi w okolicach Dana Reserve. Camping Alnawateh – herbatka z takim widokiem na wąwóz (w dole)  – bezcenne.