Już podczas naszej pierwszej wizyty – 11 lat temu – Jordania na tle okolicznych krajów postrzegana była jako dość droga. Wyższe niż w Egipcie, Syrii czy Libanie były średnie ceny noclegów czy jedzenia, ale w lokalnych knajpkach można było zjeść dobrze i niedrogo. Jakie są aktualne ceny w Jordanii w 2019 roku? Ile trzeba wydać na jedzenie, nocleg, wynajęcie samochodu czy zakupy? Sprawdziliśmy.

 

Aktualne ceny w Jordanii 2019

Dzięki tanim biletom lotniczym z Polski, Jordania ma szansę stać się w roku 2019 jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Bliskiego Wschodu. Jednak tanie bilety lotnicze to jedynie fragment budżetu. Ile pieniędzy trzeba ze sobą zabrać na noclegi, zwiedzanie czy zakupy? Sprawdziliśmy aktualne ceny w Jordanii i porównaliśmy je z cenami pamiętanymi w trakcie naszych wcześniejszych wizyt. Waluta: dinar jordański (JOD) – kurs podczas naszego pobytu: 1 JOD = ok. 5,3 PLN. Dla ułatwienia ceny w tekście podajemy w złotówkach, przykładowe ceny w Jordanii (na końcu tekstu) w walucie jordańskiej.

Gdzie wymienić pieniądze? Można na lotnisku – jeszcze przed bramkami, w których płaci się za wizę – jest kantor. Kursu nie sprawdzaliśmy (pobierają prowizję – wysokość zależała od wymienianej sumy), skorzystaliśmy z bankomatu. Prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu wyniosła w naszym przypadku nieco ponad 15 zł. W Madabie, Ammanie czy Aqabie jest dużo punktów w których można wymienić euro czy dolary na dinary jordańskie bez dodatkowych opłat.

 

Ceny noclegów w Jordanii

Tanie hoteliki w Aqabie, w których spaliśmy kilkanaście lat temu wciąż stoją – tu pisaliśmy o kilku z nich. Na próżno szukać ich jednak na bookingu czy airbnb. W systemach rezerwacyjnych pojawiło się natomiast sporo obiektów o nieco lepszym standardzie, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Ceny noclegów w Aqabie, Wadi Musa (Petra) czy Madabie zaczynają się od 70-100 zł za skromny pokój 2 osobowy – wiele z nich rezerwowaliśmy tutaj.

Bardzo dużo noclegów dostępnych jest w rejonie Wadi Ram – szczególnie na airbnb – zobacz co to jest airbnb. Ceny zależą od standardu i świadczeń bo większość campingów oferuje dodatkowo wyżywienie i wycieczkę samochodami terenowymi po okolicy.

W Aqabie czy nad morzem martwym można też przenocować w jednym z coraz liczniejszych luksusowych hoteli. Cena za noc to zazwyczaj od kilkuset złotych wzwyż. Aktualne informacje o campingach i hotelach, które sprawdziliśmy tym razem znajdziecie tutaj: od beduińskich namiotów po willę z prywatnym basenem.

Tala Bay - aktualne ceny w Jordanii

To Tala Bay – luksusowa wioska zbudowana przy granicy z Arabią Saudyjską. Ceny noclegów często przekraczają 1000 zł za noc, na airbnb można jednak znaleźć pokoje za mniej niż połowę tej kwoty.

 

Aktualne ceny w Jordanii – jedzenie.

Tanie knajpki, które pamiętamy z dawnych czasów dawno już przestały być tanie. Obecnie w większości z nich za śniadanie dla 2 osób trzeba zapłacić ok. 30-50 zł. Herbata, którą 8 lat temu pojono nas wszędzie bez umiaru kosztuje 5-7 zł. Obiad w lokalnej knajpce Al Shami w centrum Aqaby to wydatek rzędu 70-100 zł za 2 osoby. Na szczęście jedzenie wciąż jest tak samo dobre jak podczas wcześniejszych wizyt – więcej o tym co warto zjeść w Jordanii i gdzie.

Drożej jest w najbardziej turystycznym mieście w Jordanii czyli zlokalizowanej u stóp Petry Wadi Musie, a większość restauracji w centrum przypomina bardziej lekko orientalne fast foody niż prawdziwie lokalne restauracje. Sok ze świeżych owoców kosztuje 10 zł za kubek soku z granatów (w Madabie) lub od ok 12-15 zł za szklankę w Aqabie. Fajka wodna to zazwyczaj wydatek 15-30 zł.

Baba Zatar - jordańska pizza

Jordańska „pizza” z zatarem – doskonała na przekąskę

 

Ile natomiast za obiad płacą sami Jordańczycy?

W prawdziwie lokalnej knajpce zlokalizowanej przy głównej drodze prowadzącej z lotniska w kierunku Aqaby, za prawdziwą ucztę – zarówno pod kątem ilości jedzenia jak i jego jakości zapłaciliśmy 40 zł za 2 osoby. W tym boski mutabal z grillowanego wcześniej bakłażana, humus, jogurt, sałatkę oraz zestaw grillowanych mięsiw, herbata i woda. Nie byliśmy w stanie zjeść wszystkiego.

Z kolei jak uda Wam się wypatrzyć gdzieś prawdziwie lokalne okienko sprzedające falafle (w Aqabie jest w bramie niemal na wprost hotelu Crystal) to za nieco ponad 3 zł dostaniecie nawet 20 kulek podczas gdy w nawet w małej knajpce za 4-5 falafli w kanapce potrafią sobie życzyć 20-25 zł.

 

Ceny w Jordanii – transport

Tym razem nie mieliśmy okazji sprawdzić cen transportu publicznego i porównać go z cenami sprzed lat ponieważ tym razem skusiliśmy się na wynajęcie samochodu. Ceny wynajęcia małego samochodu w Jordanii zaczynają się od około 80 zł – 100 zł za dzień. Wypożyczając w lokalnych wypożyczalniach (Arena, Monte Carlo) czy korzystając z jednego pośredników (np. Ryan Air) ceny są praktycznie takie same.

Jordania - wypożyczenie samochodu - cena

Aktualne ceny w Jordanii – wynajęcie samochodu kosztuje od ok. 16-20 JOD za dzień. Korzystaliśmy z lokalnej wypożyczalni – Arena – bez większych uwag.

 

Ceny paliwa w Jordanii są podobne do polskich (w grudniu 2018 litr kosztował nieco ponad 5 zł), warto natomiast uważać przy płaceniu – szczególnie gdy płaci się kartą. Podczas pierwszego tankowania sprzedawca widząc kartę kredytową w dłoni skasował licznik przy stanie ok 13 dinarów, włączył go ponownie blokując pistolet długopisem i poleciał obsługiwać innych. Gdy wrócił na liczniku – zasłanianym umiejętnie przez sprzedawcę – widniało nieco ponad 20 JOD, ale na terminalu płatniczym wybita została już kwota 49 dinarów. Gdy grzecznie i z uśmiechem acz stanowczo zasugerowałem, że chyba się trochę pomylił bo 20 + 13 to wg tego czego mnie uczyli trochę mniej niż to co mi wyliczył, bez słowa pogmerał trochę przy terminalu, na którym po chwili pojawiła się zdecydowanie bardziej prawdopodobna kwota 33,80 JOD.

Przy kolejnych tankowaniach obyło się bez dodatkowych atrakcji.

 

Aktualne ceny w Jordanii w sklepach i nie tylko

Z podaniem przykładowych cen w Jordanii może być pewien kłopot. W większości miejsc są one bowiem mocno uznaniowe i zależą od umiejętności negocjacyjnych, uczciwości sprzedawcy, a przydatna bywa też znajomość podstawowych zwrotów w języku arabskim lub umiejętność odczytania cyfr. Poniżej przykładowe aktualne ceny w Jordanii, a dokładniej widełki w jakich się zazwyczaj mieściliśmy lub jakie wypatrzyliśmy.

 • baklawa: 4,5 JOD za kg (w miejscach turystycznych przebitki bywają duże)
 • kawa mielona na miejscu z kardamonem: 4,5-6,6 jod/kg w zależności od jakości kawy
 • kardamon: 13-21 JOD za kg w zależności od wielkości ziaren
 • kefija – chusta arabska 3-5 JOD w zależności od jakości wykonania i kraju produkcji
 •  zatar (przyprawa na bazie sezamu i tymianku) – 8 JOD za kg
 • cola – 1 JOD za dużą butelkę
 • żel do kąpieli: 0,8-1,6 JOD
 • papier toaletowy: 1-3,7 JOD za opakowanie
 • chipsy – duża paczka: 1,1-1,6 JOD
 •  herbata w sklepie: 1,2-2 JOD za opakowanie
 • soki małe: 0,25-0,4 JOD
 •  oliwa: butelka 0,7 l – 5 JOD, butla 2 litry – 14 JOD
 • szafran – 18 JOD/kg
 • arabskie dania w małych knajpkach: 1-1,5 JOD za np. foul, hummus czy pastę z bakłażanów
 • karta SIM do internetu kupowana na lotnisku: 16 JOD
 •  banany 1,5 kg: 1 JOD
 • bułki z zatarem lub serem w piekarni: 0,3-0,5 JOD za sztukę

 

Jeśli macie swoje doświadczenia z cenami w Jordanii to pochwalcie się w komentarzach ;-)