Do próby zestawienia cen podróży na Maderę skłonił mnie jeden z ostatnich komentarzy, w których ktoś pytał jak najtaniej dostać się na jedną z najpiękniejszych wysp. My lecieliśmy z biurem podróży, bo w tamtym okresie była to zdecydowanie najtańsza opcja (last minute z wyżywieniem za ok 1100 zł). Jak jest teraz ?

 

Madera najtaniej z biurem podróży ?

Madera mimo swojego piękna nie podbiła serc masowego turysty. Przeciętny klient biura podróży oczekuje by było jak najtaniej, jak najlepiej, z gwarancją pogody i żeby lot nie przekraczał 3 godzin. A Madera ? Tania nie jest, leci się 5-6 godzin, pogoda w kratkę bo popadać potrafi i temperatury zazwyczaj w granicach 20, góra 25 stopni. I tak kolejne, polskie biura podróży na przemian, to próbowały wprowadzić wycieczki na Maderę do swojej oferty, to się z tego wycofywały. Na chwilę obecną tylko 2 duże, polskie biura oferują wczasy na Maderze. To Itaka i Konsorcjum Biur Podróży z Łodzi.

>> Madera na blogu: co zobaczyć, gdzie wędrować, informacje praktyczne

Najniższa cena jaką udało mi się znaleźć to 1949 zł. W okresach niskiego zainteresowania np w pierwszych dniach stycznia można jednak liczyć na atrakcyjne oferty last minute na Maderę.

tanie wczasy na Maderze

Madera najtaniej? Czasami wczasy można kupic taniej niż sam przelot…

 

Madera z wylotem z Niemiec

W zdecydowanie lepszej sytuacji są turyści z Niemiec i Ci, którzy mieszkają blisko naszej zachodniej granicy i znają języki. Na niemieckim rynku turystycznym wycieczki na Maderę mają od wielu lat ugruntowaną pozycję i … dużo niższe ceny.

Tygodniowe wczasy na Maderze z wylotem z np. Lipska na początek stycznia już teraz można kupić za ok 1170 zł (ok. 280 euro). Należy tylko pamiętać, że do ceny należy doliczyć koszt ubezpieczenia i w tym akurat przypadku samodzielnie załatwić sobie transfer do i z hotelu na lotnisko.

 

Madera bilety lotnicze – ceny:

Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o niesłychanie tanich biletach lotniczych na Maderę. To najczęściej biura podróży wyprzedają za bezcen miejsca w samolocie, których nie udało im się sprzedać. Oferta tylko pozornie jest wyjątkowo atrakcyjna.

Po pierwsze nigdy do końca nie wiadomo czy i kiedy takie bilety uda się dostać. Informacje o spektakularnych obniżkach pojawiają się zazwyczaj na maksymalnie kilka dni przed wylotem, a promocji podlega zazwyczaj jeden, dwa (rzadko więcej) bilety.

Po drugie, wraz z obniżką ceny biletu lotniczego idzie również obniżka pełnego pakietu wczasów. Gdy do atrakcyjnej ceny biletu lotniczego na Maderę na poziomie 500-600 zł dodamy nawet najtańszy hotel, ubezpieczenie i transfery w dwie strony może okazać się że suma wszystkich świadczeń przekroczy cenę najtańszej wycieczki. Nam udało się polecieć za ok 1100 zł i w żaden sposób nie dało się wówczas tego taniej złożyć samodzielnie.

Od tamtej jednak pory sytuacja się zmieniła. Coraz więcej tanich linii lotniczych oferuje tanie bilety lotnicze na Maderę. Zazwyczaj są to loty z przesiadką dzięki czemu wczasy na Maderze można łatwo połączyć ze zwiedzaniem np. Lizbony (w podobny sposób można tanio polecieć na Azory). Czy taki pakiet wyjdzie taniej niż wycieczka na Maderę z biurem podróży ? Sprawdźmy.

Przelot na Maderę:

Wersja 1:

– 12-25.01 Berlin – Porto – Ryan Air ok. 231  zł
– 14-22.01 Lizbona – Madera –  Easy Jet – ok. 232 zł

Razem: ok. 463 zł

Wersja 2:

– 13-23.01 – Hamburg – Lizbona – Ryan Air – ok. 210 zł
– 14-22.01 – Lizbona – Madera – Easy Jet – ok. 232 zł

Razem: ok. 442 zł

Wersja 3:

– 11-22.01 – Berlin – Lizbona – Easy Jet ok.  375 zł
– 14-24.01 Lizbona – Madera – Easy Jet ok. 224 zł

Razem: ok. 599 zł

Ciekawe kombinacje można też spróbować złożyć z wylotem z Polski np z Warszawy liniami Norwegian przez Wyspy Brytyjskie (w tej chwili ok. 800-900 zł) lub znajdując tani lot z Polski do Wielkiej Brytanii i łącząc go z przelotem na Maderę liniami Easy Jet.

przewodnik po maderze

 

Hotele na Maderze:

np 14-22.01.2015 – zobacz tanie hotele na Maderze

– tani apartament w centrum Funchal – 330 zł/os
– hotel Don Pedro *** – od ok. 750 zł/os (bywa taniej w zależności od terminu)

Najtańszy pakiet wakacji na Maderze z wylotem z Hamburga możemy złożyć za 772 zł Tyle, że trzeba do tego doliczyć koszt kilku (w tym przypadku 5) noclegów w Lizbonie: przynajmniej 210 zł/os i ubezpieczenie ok 40 zł.

Razem: 1022 zł

Noclegi na Maderze

Do tego dojdzie koszt dojazdu do Hamburga, transferów na Maderze (do i z lotniska do hotelu), transferów w Lizbonie i wyżywienia. Jeśli jednak lubimy podróżować i poznawać to nadal będzie najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu w cenie niższej niż aktualna cena katalogowa wczasów na Maderze możemy zobaczyć jeszcze kawałek przepięknej Portugalii.

Pamiętajmy jednak, że powyższe zestawienie oparte jest na założeniu podróży nisko budżetowej: z bagażem podręcznym, noclegami w tanich hotelach i transferami lokalnymi autokarami.

Gdy podobny pakiet spróbujemy złożyć w standardzie podobnym do tego oferowanego przez biuro podróży koszt takiej podróży zwiększy się nawet dwukrotnie.

 

Madera najtaniej

Jak najtaniej wybrać się na Maderę ? Jeśli oczekujemy komfortu, wygody i pomocy polskiego rezydenta jedynym rozwiązaniem jest wycieczka na Maderę z biurem podróży. W okresach mniejszego zainteresowania (na przykład na początku stycznia) cały pakiet można często kupić za ok 1100-1200 zł. Pozostaje wynająć samochód i w drogę. Takie rozwiązanie jest też zdecydowanie korzystniejsze i często tańsze niż szukanie tanich biletów czarterowych (no chyba, że planujemy na Maderze spać w różnych miejscach)

Świetnym pomysłem jest skorzystanie z usług niemieckich biur podróży, w których bez większego problemu można znaleźć ceny pakietów: przelot + hotel na Maderze od ok 1200 zł/os

Mając jednak trochę fantazji, nie bojąc się przesiadek, tanich hoteli, podróży z małym bagażem podręcznym i chcąc po drodze zobaczyć coś jeszcze warto z odpowiednim wyprzedzeniem przyjrzeć się promocjom tanich linii lotniczych. Wówczas za 14 dniową wycieczkę łączącą zwiedzanie Lizbony lub Portugalii (w wersji pierwszej przelotu trzeba się przemieścić z Porto do Lizbony) i pobyt na Maderze zapłacimy w wersji ekonomicznej ok 1000-1200 zł + transfery i dojazd na lotnisko w Berlinie lub Hamburgu. W wersji standardowej – z zakwaterowaniem w hotelach 3* za podobny pakiet wydamy już jednak przynajmniej 1000 zł więcej + transfery.