Mamajuana (czyt. Mamahuana) to doskonały, karaibski likier na bazie rumu i najbardziej egzotycznych przypraw i ziół. Stosowany od wieków jako afrodyzjak zwiększający płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn.. Z Dominikany przywieźliśmy oryginalny zestaw drewienek i przypraw, więc nadszedł czas na próbę generalną …

Mamajuana – karaibska Viagra …

Rum jest dla mieszkańców Karaibów tym samym czym piwo dla Bawarczyków czy tabaka dla Kaszubów. Jest wszędzie. W sklepach, restauracjach i przydrożnych budkach. Mamajuana to natomiast rum z dodatkami. Specjalnych ziół, przypraw i wyselekcjonowanej kory. Według Dominikańczyków ma działanie podobne do Viagry i wzmaga „męskość” co powtarzali nam na każdym kroku, obrazując opowieść wymownym gestem.

Oryginalna Mamajuana

Na miejscu Mamajuanę można kupić w różnych postaciach. Najpopularniejszą jest oczywiście ta w płynie. W każdym sklepie i markecie dostać można mniejsze i większe butelki z tym smacznym likierem. W budkach turystycznych ten sam rum rozlewany jest do fikuśnych butelek co automatycznie podnosi jego cenę wyjściową przynajmniej 2-3 razy. Można dostać Mamajuanę w butelce z koszykiem, w ręcznie dzierganym pokrowcu lub ze specjalną mieszanką do przygotowania napoju w warunkach domowych. Najlepsza jest jednak ta robiona samodzielnie, którą trafiliśmy między innymi w budce rybaków w Las Terrenas.

W jednym z mniejszych sklepików znajdujemy oryginalny zestaw przypraw dla miejscowych, więc kilka woreczków zabieramy ze sobą. Mając nadzieję, że nie zainteresuje celników, bo tak do końca nie wiemy z jakich dokładnie składników składa się nasza mieszanka…

 

MAMAJUANA NA SUCHO …

Woreczek wygląda niepozornie. W środku trochę drewna, bardziej wyglądającego jakby można było rozpalić nim solidne ognisko, a nie zmysły kochanków. Do tego miks przypraw, z których rozpoznajemy zaledwie coś podobnego do anyżu i ziela angielskiego.

Mamajuana - przepis

Na opakowaniu składu ani oczywiście śladu. W końcu to dominikański sekret … Na froncie wyczytać tylko można, że kupiliśmy … korzenie i przyprawy. Dobrze, że nie dodali, że tylko do użytku kolekcjonerskiego, bo nijak byśmy się nie wytłumaczyli z zawartości woreczka :)

Na odwrocie krótka instrukcja obsługi czyli:

Jak przyrządzić dominikańską Mamajuanę

  1. Zdobyć woreczek oryginalnych przypraw
  2. Wsypać je do butelki o pojemności 750 ml
  3. Dodać 2 łyżeczki cukru lub miodu
  4. Zalać karaibskim rumem
  5. Zostawić na 2 tygodnie i codziennie wstrząsać zawartość
  6. Cieszyć się smakiem z wesołą kompanią :)

Udaje nam się dostać nawet karaibski rum, a efekt końcowy wygląda tak:

Pozostaje odczekać 2 tygodnie, zebrać wesołą ekipę i … „z każdym łykiem pobudzać zmysły”. Nie zapominając, że przyjemność przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych, a kobiety w ciąży i osoby z problemami zdrowotnymi powinny zasięgnąć porady swojego lekarza przed aplikacją trunku :)

Domowa Mamajuana

W ciąży nie jesteśmy, problemów zdrowotnych nie mamy. Czekamy więc z niecierpliwością na osiągnięcie przez nasz wyrób odpowiedniego wieku.

O wrażeniach opowiemy w marcu :) Jak będziemy w stanie …