Podczas wycieczki na Gibraltar trzeba być przygotowanym na wszystko. Można zostać obsikanym, pogryzionym lub mogą ci  zabrać aparat i rzucić nim o skały. Kto ? Złośliwe Magoty. Gibraltar jest jedynym miejscem w Europie, w którym małpy żyją na wolności. Pal jednak licho niebezpieczeństwa. Warto mieć zdjęcie z Hiszpanii na tle prawdziwie angielskiej budki telefonicznej ;-) Jak przygotować się na zwiedzanie Gibraltaru i jak najlepiej  tu dojechać ?

7 km Anglii w sercu Hiszpanii

Samotna skała, wznosząca się na niemal 500 m n.p.m. jest od ponad 2 stuleci punktem zapalnym pomiędzy Hiszpanią i Anglią. Żeby wjechać na terytorium Gibraltaru musimy przejść kontrolę paszportową. Chwilę później orientujemy się, że stoimy … na środku pasa startowego. To jedno z najdziwniejszych lotnisk na świecie. Ze względu na niewielki obszar zajmowany przez miasto, pas startowy biegnie od morza do morza i przecięty jest główną ulicą Gibraltaru. W momencie gdy samolot zbiera się do startu lub lądowania zamykają się rogatki i wstrzymywany jest ruch pieszy i samochodowy. Chwila dla fotografów i już można dalej spacerować po międzynarodowym porcie lotniczym.

Lotnisko na Gibraltarze - zwiedzanie Gibraltaru

Zwiedzanie Gibraltaru – tuż za przejściem granicznym zaczyna się pas startowy tutejszego lotniska, przez który trzeba przedefilować, żeby dostać się na Gibraltar

 

Największą atrakcją przylądka nie jest jednak lotnisko czy samo miasteczko, które nie należy do najbardziej urodziwych, a włochaci mieszkańcy Gibraltaru. Magoty, sprowadzono tu prawdopodobnie z Afryki Północnej i dziś są symbolem Gibraltaru i najczęściej fotografowanym motywem. Na ich oglądanie wybieramy się na usytuowany na szczycie skały gibraltarskiej rezerwat. Dzięki kolejce linowej ruszającej z samego centrum już po chwili podziwiać możemy panoramę okolicy. W dół pójdziemy na własnych nogach.

Wchodząc do rezerwatu warto dokładnie prześledzić wszelkie uwagi dotyczące zachowania i obejrzeć, żartobliwe tabliczki pokazujące czego nie powinniśmy przy ciekawskich małpach robić. Do najważniejszych zasad należy pilnowanie swoich rzeczy, nie karmienie i nie głaskanie zwierzaków, które co prawda wyglądają na sympatyczne i niegroźne, ale rozdrażnione potrafią być wredne.

Zwiedzanie Gibraltaru - uwaga na Magoty

Zwiedzanie Gibraltaru i największa atrakcja – Magoty

 

Wśród szerokiej gamy nieprzyjemności jakich może doświadczyć nieostrożny turysta ze strony zdenerwowanych Magotów należą między innymi:

  • – obsikanie nielubianego turysty
  • – wyrwanie mu kanapki
  • – porwanie nieostrożnemu odwiedzającemu kapelusza, torebki lub aparatu i rzucenie zdobyczami w przepaść
  • – w ostateczności nawet ugryzienie

Na szczęście poza zaserwowaniem nam sceny miłości przez parę namiętnych małp, reszta stada oszczędziła nam tym razem innych atrakcji…

 

Gibraltar informacje praktyczne

Odwiedziny Gibraltaru to temat na jedno dniową wycieczkę. Dłużej po pierwsze nie bardzo jest tam co robić, po drugie ceny są sporo wyższe niż w części hiszpańskiej, a po trzecie pozostałe atrakcje Andaluzji czekają :)

Wycieczki na Gibraltar organizują praktycznie wszystkie biura na wybrzeżu Costa del Sol jednak  będąc już na Costa del Sol najlepiej w jednym z kurortów w okolicy Malagi wypożyczyć samochód, którym szybko i wygodnie dojedziemy do granicy z Gibraltarem. Warto zostawić go przed samą granicą (jest tam duży parking) i w dalsze zwiedzanie Gibraltaru ruszyć na piechotę.

Własne auto da nam niezależność i jeśli nie będzie spieszyło się  nam się do powrotu do hotelu, to nieco bardziej na południe, w okolicy Tarify, znajdują się piękne, puste plaże i wydmy Valdevaqueros, które również warto odwiedzić.

 

polska wypożyczalnia samochodów w Hiszpanii

Polska wypożyczalnia samochodów w Hiszpanii poleca zwiedzanie Gibraltaru ;-)

 

Zwiedzanie Gibraltaru – co warto zobaczyć ?

  • – rezerwat znajdujący się na szczycie skały z Magotami – jedynymi małpami występującymi w Europie
  • – jaskinia St. Michael, w której mieści się sala koncertowa – na południe od rezerwatu
  • – tunele – Upper Galeries – wydrążone w skale przez Anglików podczas francusko – hiszpańskiego oblężenia
  • – Gibraltar Museum – muzeum, w którym zebrano eksponaty pokazujące historię przylądka

 

Jak dojechać na Gibraltar

Na Gibraltar nie ma tanich lotów. Chyba, że z Wielkiej Brytanii. Linie lotnicze Monarch i Easy Jet robią czasami promocje, w których bilety lotnicze z Londynu lub Manchesteru można dostać za 150-200 zł w 1 stronę.  Dla nas mało to przydatne.

Najwygodniej i najrozsądniej połączyć wizytę na Gibraltarze z wakacjami w Hiszpanii. Zarówno z Polski jak i z Berlina można tanio dolecieć do Malagi, a stąd to już przysłowiowy „żabi skok”.