Podobno ceny w Tajlandii są wyjątkowo niskie, a życie bajecznie proste i tanie. Czy aby na pewno ? Wiele rzeczy wciąż jest sporo tańsza niż w Polsce natomiast ceny niektórych produktów potrafiły nas zaskoczyć. Co jest tanie, co jest drogie, jakie są ceny w Tajlandii i ile pieniędzy potrzeba aby się tu utrzymać …

Ceny w Tajlandii – jedzenie

Jedzenie to jedna z tych rzeczy, na których w Tajlandii można dużo zaoszczędzić. Pod warunkiem, że będzie się jadało to samo co Tajowie, stołowało w ichniejszych knajpkach lub żywiło na targu nocnym.  Na przykład za doskonałe naleśniki z bananem i czekoladą kupione na ulicy kosztują zazwyczaj 30 – 50 bahtów (4-6 zł).

Orientacyjny kurs tajskiego bahta: 10 bahtów = ok. 1,2 zł, 100 bahtów = ok. 12 zł

Za zestaw tropikalnych owoców (mango, melony, arbuzy itp.) obranych i pokrojonych przez ulicznego sprzedawcę trzeba zapłacić 20-30 bahtów za dużą porcję (2,5-3,5 zł), za soki i koktajle ze świeżych owoców miksowane z lodem – ok 50 bahtów, chociaż na plaży czy w restauracji może to być nawet 80 bahtów, a miksy z dodatkiem jogurtu są zazwyczaj droższe o dodatkowe 10-20 bahtów.

O czym jeszcze pisaliśmy w kontekście Tajlandii ? – zajrzyj do pozostałych wpisów

Tajlandia ceny owoców

Tajlandia ceny owoców są wciąż niezwykle niskie. Za zestaw trzeba zapłacić ok 2-3 zł

 

Doskonałą przekąskę – mango z porcją ryżu na słodko z mleczkiem kokosowym – można dostać za 50 bahtów, w restauracji na plaży Railey Beach 80 bahtów, w restauracji w Aonang widzieliśmy nawet za 180 bahtów co jest dużym przegięciem jak na tajskie warunki tym bardziej, że restauracja wcale nie była jakaś specjalnie luksusowa.

Mango z ryżem

Doskonała przekąska na upalne dni. Soczyste Mango z ryżem

 

Najtańsze, popularne wśród Tajów dania na ciepło jak Pad Thai dostać można za 50-80 bahtów (6-8 zł) natomiast najtańsze jedzenie w Tajlandii jest na targach nocnych. Wydając na 2 osoby z piciem: jak mleczko kokosowe, woda i soki łącznie około 100-200 bahtów (12-22 zł) wychodziliśmy w Krabi objedzeni jak bąki
 

Natomiast lepsze restauracje, szczególnie te z daniami kuchni europejskiej cenowo powoli zbliżają się do polskiej średniej. Dania obiadowe to wydatek na poziomie 150-200 bahtów, a w restauracjach przy plaży w turystycznym Aonang wiele dań zaczyna się od 300 bahtów. Dla europejczyków to wciąż tanio jak barszcz ale za 25-40 zł bez większych problemów zjemy też obiad w Polsce.

Za ryby – tajskiej restauracja na plaży Tomsai Beach (niedaleko Railey Beach) – grillowana Barracuda kosztowała 150 bahtów za porcję (ok 17 zł), a całe ryby od 50 bahtów za 100 gram.

 

Ceny transportu w Tajlandii

Transport w Tajlandii wciąż jest dość tani, szczególnie w dużych miastach i poza skupiskami turystycznymi.

Na przykład za taksówkę w Bangkoku, Za kurs z dworca autobusowego do centrum (ok 25 km) zapłaciliśmy nieco ponad 200 bahtów (22 zł), a jadąc ponad 15 minut z lotniska do pobliskiego hotelu wyszło 300 bahtów. Oczywiście tylko dlatego, że udało nam się złapać taksówki z taksometrem (taksi meter) i zmusić kierowców do włączenia licznika.

Bo już taksówki na Krabi czy w Pattayi to 200-300 bahtów ale za 2-3 km chyba, że jakimś cudem trafi się na Taksi Meter i nakłoni kierowcę do włączenia taksometru lub na uczciwego taksówkarza – rzadkość taka sama jak 16 letnia dziewica ale się zdarza bo za kurs do szpitala na Krabi zapłaciliśmy tylko 50 bahtów – czyli prawie tak jak za busa po mieście za 2 osoby.

Bus z Krabi do AoNang bus kosztuje 50 bahtów za osobę, krótki przejazd busem po mieście to 20 bahtów chociaż niektórzy kierowcy potrafią wołać od turystów więcej, łódka z Ao Nang na Railey Beach to 100 bahtów w jedną stronę lub 150 bahtów jeśli płyniemy po godzinie 18:00, a przejazd taksówką z Krabi do Ao Nang to wydatek około 500 bahtów (odległość ok 25 km).

 

Koszt wynajęcia mieszkania w Tajlandii

Małe mieszkanie np. na Krabi można znaleźć już za ok 5000 bahtów za miesiąc (ok 600 zł) + energia. Za niewiele więcej (6500 bahtów) znaleźliśmy też niewielki, nieumeblowany domek położony ok 10 km od Ao Nang. Natomiast za lepszy apartament trzeba zapłacić ok 1000 zł – duży wybór takich mieszkań jest np. w położonym na północy Tajlandii Chiang Mai ale i w pobliżu Ao Nang znaleźliśmy piękny apartament z basenem za 1500 zł za miesiąc.

Natomiast bez większego problemu można też znaleźć domy, za wynajem których trzeba zapłacić po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy zł miesięcznie ;-)

 

Tajlandia ceny w sklepach

Ceny podstawowych produktów, głównie spożywczych wciąż są relatywnie niskie, szczególnie w miastach i poza miejscami typowo turystycznymi. Na przykład mała woda mineralna w sklepikach sieci 7 eleven (otwarte całą dobę) w Krabi kosztuje 10 bahtów, a duża butelka 14-20 bahtów (w zależności od marki i tego czy to butelkowana woda pitna czy woda mineralna) ale już na Railey Beach trzeba doliczyć do tego 100 % marży i zapłacić 20 bahtów za małą i 40 bahtów za dużą wodę, co przy realnym kursie wymiany daje ok 2,3-2,5 zł za małą wodę i ok 4,5 zł za dużą.

Przy zakupach produktów jak mydło, szampon, żel pod prysznic ceny w Tajlandii są zbliżone do cen w Polsce.

Tajlandia ceny w Tajlandii

Ceny w Tajlandii w sklepach – oczywiście, że na targu wciąż można dostać koszulkę za 10 zł czy spodnie za 30 zł ale w markowych sklepach wcale nie jest już tak tanio

 

Tajlandia tanio czy drogo ?

Wracając do pytania postawionego na wstępie. Ile kosztuje życie w Tajlandii ? W większości przypadków wciąż sporo mniej niż w Polsce, szczególnie w dużych miastach w Polsce, a dla europejskich emerytów ceny w Tajlandii wciąż są wręcz bajecznie niskie. Natomiast minęły już czasy gdy Tajlandia była rajem i wszystko można było dostać tu za grosze.

Zestawienie cen jest naszym, całkowicie subiektywnym spojrzeniem na koszty życia w Tajlandii. Mamy świadomość, że niektórzy utrzymają się za połowę naszego budżetu, a inni wydadzą na życie w Tajlandii i dwa razy tyle stołując się eleganckich restauracjach.

Przykładowe ceny pochodzą z rejonów: Pattaya, Bangkok i głównie z okolic Krabi.