Mimo, że koloniami dla dzieci i obozami zajmuję się już od blisko 20 lat, to wciąż niektóre programy potrafią mnie zdziwić, wywołać uśmiech na twarzy i pozytywnie zaskoczyć. Jeśli więc szukasz pomysłu na niebanalne kolonie letnie w Polsce dla dziecka, to te 3 wyjazdy z pewnością Cię zainteresują. Bo nawet jeśli nie są to najciekawsze kolonie letnie w Polsce, to na pewno jedne z bardziej interesujących …

 

Najciekawsze kolonie letnie w Polsce dla dzieci

Z roku na rok wybór tylko 3 propozycji w kategorii najciekawsze kolonie letnie w Polsce staje się coraz bardziej karkołomnym zadaniem. Na szczęście!

Bo gdy jakiś czas temu, w programie Miasto Kobiet dyskutowaliśmy na temat tego jak coraz częściej wyglądają współczesne kolonie, to obraz który wyłaniał się z rozmowy nie napawał optymizmem. Dyskoteki, alkohol, seks, narkotyki… Stwierdziłem wówczas, że niestety ale potrafię sobie wyobrazić sytuację, gdy na rynku pozostaną wyłącznie obozy typu Party Time, ale dopóki będą jakieś dzieciaki, które będą chciały wędrować, biegać po lesie czy żeglować, tak długo będę promował tylko takie wyjazdy.

 

Pasja kontra przygoda

Po kilku latach od emisji programu muszę z radością stwierdzić, że jest jeszcze nadzieja w narodzie. Co prawda w przypadku zagranicznych obozów młodzieżowych prym wciąż wiodą takie, których ideą przewodnią jest piasek, ciepłe morze i imprezy, jednak w przypadku kolonii w Polsce, aktywne i ciekawe programy cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno wśród rodziców, jak i przede wszystkim wśród dzieci. Jak wśród wszelkiej maści obozów gitarowych, żeglarskich, wspinaczkowych, tenisowych, rolkowych wybrać te najciekawsze kolonie letnie w Polsce? Nie da się. Dlatego w kolejnych częściach cyklu opowiem o najciekawszych moim zdaniem propozycjach pogrupowanych według poszczególnych atrakcji. A na pierwszy ogień, trzy – może jeszcze nie najciekawsze kolonie letnie w Polsce, ale na pewno mocno przyciągające uwagę.

 

3 kolonie letnie w Polsce, na które warto zwrócić uwagę

Obóz nurkowy dla młodzieży w Czaplinku – zobacz

  • Po swoim pierwszym zejściu pod wodę stwierdziłem kategorycznie, że był to pierwszy i ostatni raz. Za drugim było już zdecydowanie lepiej, ale wciąż zdecydowanie pewniej czuję się będąc chociaż odrobinę powyżej tafli wody niż kilkanaście metrów pod. Jednak wciąż pamiętam zachwyt jaki towarzyszył mi przy pierwszych zanurzeniach i to jak mocno musiałem się pilnować, żeby ze zdziwienia nie rozdziawić za bardzo buzi. Profesjonalni instruktorzy nurkowania, przepiękne jezioro i bogaty program imprez towarzyszących, to oprócz możliwości zdobycia uprawnień OWD, największe atuty letnich kolonii w Czaplinku z nurkowaniem.
Najciekawsze kolonie letnie w Polsce

Obóz nurkowy dla młodzieży w Czaplinku

 

Obóz wędkarski dla dzieci

Jakoś nigdy nie miałem wędkarskiego zacięcia, może dlatego, że podejmowane nieśmiało próby kończyły się zazwyczaj kompletną klęską. Jednak zdobycze uczestników obozu wędkarskiego nad Zalewem Koronowskim – zobacz, nawet u mnie powodują błysk zazdrości w oku. Tym bardziej, że na żadnym innym akwenie po którym pływałem, nigdy nie widziałem tylu rzucających się dookoła kadłuba mojej łodzi ryb…

najciekawsze kolonie letnie w polsce

Najciekawsze kolonie letnie w Polsce – obóz wędkarski nad Zalewem Koronowskim

 

Roboty, gry i komputery – kolonia dla dzieci w górach

  • To również zupełnie nie moja bajka, ale może właśnie dlatego tak bardzo zainteresował mnie ten akurat program – szczegóły. Bo stworzenie własnego robota to jedno, ale przekonanie go do tego, żeby zaczął chodzić lub jeździć i nie przestał aż do finałowego pokazu to jest dopiero coś. A do tego planszówki i tworzenie własnych gier fabularnych. Mnie to nie kręci zupełnie, ale pasję doceniam zawsze.
obóz dla dzieci w górach - robotyka

Gry, roboty, komputery – nie moja bajka ale sprawić by robot zaczął chodzić …

 

Najciekawsze kolonie letnie w Polsce?

Czy to najciekawsze kolonie letnie w Polsce? Na pewno nie wszystkie. Niezmiennie, ogromnie podobają mi się obozy, o których pisałem kilka lat temu – zobacz, w szczególności obozy wędrowne, survivalowe czy żeglarskie.

Wśród nowych propozycji dla dzieci na najbliższe lato moją uwagę przykuły również między innymi: kolonie wspinaczkowe na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, obóz triathlonowy, kolonie dla producentów muzycznych czy obóz filmowy z profesjonalnymi warsztatami. Dlatego wpisy z rekomendacjami dla młodych podróżników, żeglarzy czy artystów na pewno jeszcze pojawią się na łamach Przedreptać Świat.

 

Zalew Koronowski

Sprawdzając najciekawsze kolonie letnie dla dzieci trafiliśmy nad Zalew Koronowski i na takie widoki … Wrócimy ;-)