Przyjęło się że znajdująca się w Alanyi Kleopatra Beach, to najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej. Jeśli też tak myślicie, to koniecznie musicie zajrzeć do Patary. A najlepiej po sezonie… My, ze względu na wprowadzoną w weekendy godzinę policyjną, mieliśmy rzadką możliwość posiadania całej, kilkunasto-kilometrowej plaży wraz z wydmami praktycznie tylko dla siebie. Zobaczcie…

 

Moja Planeta Patara…

Na naszej Planecie Patara Beach praktycznie nie ma ludzi. Nie ma tu covida, zmartwienia zostały gdzieś daleko. Są wielkie psy, które domagają się pieszczot i wciskają łby do plecaka w poszukiwaniu łakoci. Jest piękne słońce, które świeci akurat na tyle, żeby po wyjściu z posiadającej idealną temperaturę wody nie robiło się zimno, ale jednocześnie by nie trzeba się było przed nim przesadnie chronić. Ciepły piasek przyjemnie grzeje w stopy, góry cudnie wyglądają na tle błękitnego nieba. Wszystko jest niemal doskonałe… Jest tylko jeden problem…

Po zachodzie słońca musimy opuścić naszą Idealną Planetę i wrócić na Ziemię… A Patarę, aż do kolejnego wschodu słońca, obejmą we władanie żółwie…

więcej o ciekawych miejscach w Turcji znajdziecie tutaj

Plaża Patara Beach w Turcji

Patara Beach – jedna z najpiękniejszych plaż w Turcji…

 

 

Najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej?

Gdy przyjechaliśmy na Patara Beach po raz pierwszy, plaża nie powaliła nas na kolana. Owszem, te kilkanaście kilometrów piasku na tle gór robiły wrażenie. Jednak dopiero gdy weszliśmy drugim, dzikim wejściem i powędrowaliśmy przez wydmy, w pełni mogliśmy przekonac się o jej niezwykłości. Szczególnie iż praktycznie cała plaża była tylko dla nas, co patrząc na zdjęcia, w sezonie wakacyjnym praktycznie się nie zdarza (*).

Najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej - Patara Beach

Najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej. Patara Beach… Przez Times Online wybrana jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

 

Czy Patara Beach to faktycznie najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej? Niektórzy w jej ocenie idą nawet dalej. Times Online uznał, że Patara Beach – będąca podobno najszerszą plażą w północnej części Morza Śródziemnego – to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie.

Nawet jeśli są gdzieś na Riwierze Tureckiej równie piękne plaże, to naszym zdaniem Patara jest jednym z miejsc, które odwiedzić trzeba.

Przynajmniej raz… ;-)

 

 

Inne z najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej, które warto odwiedzić.

Oprócz przywołanej na wstępie plaży Kleopatry w Alanyi na pewno warto też zobaczyć goszczącą na wielu folderach reklamowych zatokę Oludeniz. Piękne są również plaże Konyalti w Antalii, plaża w Dalyanie czy położona w okolicy Kas plaża Kaputas.

Niezwykłym miejscem jest też podobno plaża Kabak niedaleko Fethiye, zwana także zatoką motyli na którą brakowało nam zawsze czasu. Jeśli pogoda tej zimy nadal będzie tak łaskawa, to spróbujemy się przekonać ile w tym prawdy… :-)

 

(*) Przywilej posiadania tej wielkiej piaskownicy na własność zawdzięczaliśmy wprowadzonej w Turcji tydzień wcześniej, weekendowej godzinie policyjnej. Nakazuje ona pozostanie w domach od piątku od godziny 20:00 do poniedziałku do godziny 5:00 rano. Na szczęście nie dotyczy ona turystów… Więcej informacji o aktualnych obostrzeniach w Turcji związanych z pandemią znajdziecie na przykład tutaj.

Patara Beach – cała dla nas…

 

 

Plaża Patara Beach – praktycznie

  • Do Patara Beach można dojechać busami z Kas (średnio co godzinę) czy z Kalkan. Za bilety płaciliśmy 9-11 TL.
  • Główne wejście na plażę jest na lewo od centrum miasteczka. Po drodze mija się strażnika oraz ruiny starożytnego miasta (zwiedzanie dodatkowo płatne) i można dojechać samochodem praktycznie pod samą plażę – na końcu drogi jest duży parking z toaletami, na plaży jest restauracja i leżaki. Za wejście na plażę za 3 osoby płaciliśmy 40 TL (ok. 20 zł)
  • Drugie wejście znajduje się jadąc w prawo i po minięciu dużego parkingu w centrum miasteczka dalej prosto. Na końcu tej drogi też jest kilka miejsc parkingowych (tuż przed wejściem na wydmy) natomiast droga jest usłana kamieniami, dlatego zostawiliśmy samochód na poboczu i ostatnie ok. 1,5 km przeszliśmy pieszo.
  • Samochód można też zostawić na parkingu w centrum miasteczka – dookoła jest kilka knajpek, sklepiki i sklepy spożywcze.
  • Przy wejściu od razu na wydmy nie ma opłat, po zachodzie słońca przy wejściu stoją strażnicy i sprawdzają czy wszyscy opuścili plażę.
  • Patara Beach jest parkiem narodowym oraz miejscem lęgowym dla żółwi caretta i po zmroku jest zamykana. Na jednej ze stron znaleźliśmy informację, że zakaz wejścia po zachodzie słońca obowiązuje od maja do października, jednak w listopadzie również spotkaliśmy strażników…
Najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej.

Plaża Patara Beach. Morze, wydmy i góry w jednym miejscu…

 

 

Zdjęcia z plaży Patara Beach:

Patara Beach

Wejście na plażę Patara Beach. Kilkanaście kilometrów piasku…

 

W zestawieniu Times Online z 2005 roku plaża Patara została uznana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

 

Plaża Patara Beach - najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej

Jedna z najpiękniejszych plaż w Turcji.

 

Patara Beach - najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej.

Kilkanaście kilometrów piasku i wydm.

 

Na Patara Beach można poczuć się jak na pustynii…

 

Plaże w Turcji, które warto odwiedzić.

Kleopatra, Kaputas czy Oludeniz to z pewnością jedne z najpiękniejszych plaż w Turcji. Jednak największe szanse na tytuł tej naj ma chyba właśnie Patara.

 

Najpiękniejsza plaża na Riwierze Tureckiej

To plaża, którą warto odwiedzić podczas pobytu w Turcji…