Piękne widoki i dość strome zejście z fragmentem zabezpieczonym liną. A na dole cudna zatoka, mocna herbata i kąpiel we wciąż jeszcze ciepłej (mimo końcówki listopada) i niesamowicie przejrzystej wodzie. Sprawdzając ciekawe szlaki piesze na Riwierze Tureckiej powędrowaliśmy Szlakiem Licyjskim z Kas do Limanagzi. Info dla leniwych, do Limanagzi można też dopłynąć łódką z Kas. Warto…

 

Ciekawe szlaki piesze na Riwierze Tureckiej

I piękne, często znane jedynie nielicznym zatoki. Trasa z Kas do Limanagzi jest częścią mierzącego blisko 500 kilometrów Szlaku Licyjskiego. Po raz pierwszy trafiliśmy na te szlak zupełnym przypadkiem, szukając drogi w kierunku Kayakoy i dalej do Oludeniz – więcej o tamtej trasie. Szlismy wówczas przed siebie, na przysłowiowego czuja, bo oznaczeń praktycznie nie było, częściej można było spotkać żółwia niż znak potwierdzający, że jeteśmy na właściwej drodze ;-)

I na szlaku z Kas do Limanagzi jest podobnie. Znaki pojawiają się od czasu do czasu, często są tak wyblakłe, że trzeba się domyślać czy to czerwone to zwykła plama czy może część biało-czerwonego oznaczenia… Przydaje się GPS (są też specjalne aplikacje obejmujące cały Szlak Licyjski) i niezwykle uczynni miejscowi, którzy czasami sami – nie pytani – wskazują właściwą drogę ;-)

  • Zobacz czy warto polecieć do Turcji zimą (zdjęcia są z końca listopada – pogoda była bezbłędna) i jakie obostrzenia w zwiazku z pandemią obowiązują aktualnie w Turcji

 

Antiphellos to Limanagzi - walking trails

Sprawdzamy trasy piesze w okolicach Kas w Turcji – Szlak Licyjski.

 

 

 

Piechotą z Kas do Limanagzi

Na jednej ze stosunkowo nielicznych informacji dotyczącej Szlaku Licyjskiego i trasy z Kas do Limanagzi czytamy wskazówkę by odnaleźć wcześniej punkt informacji turystycznej w Kas i zaopatrzyć się tam w mapę. Raptem czterech pytanych o drogę Turków później udaje się wypatrzyć skromny szyld otoczony szczelnie stolikami sąsiadujących restauracji.

– Mapy nie ma, ale szlak jest oznakowany – tłumaczy sympatyczna pracownica i wskazuje kierunek.

– Przy porcie musicie pójść w górę w ulicę Hükümet Caddesi i iść nią wzdłuż wybrzeża. Po prawej stronie miniecie lądowisko dla helikopterów, a jakieś 500 metrów dalej dojdziecie do plaży Büyükçakıl. Stamtąd już idźcie za biało-czerwonymi znakami.

Poszliśmy…

Szlak pieszy z Kas do Limanagzi - plaża Büyükçakıl

Około 1,5 km od centrum Kas znajduje się plaża Büyükçakıl

 

Szlak Licyjski w okolicy Kas

Za plażą Büyükçakıl droga zaczyna się robić coraz bardziej dzika…

 

Zatoka Kas

Zaczynają się tez coraz ładniejsze widoki…

 

Szlak Licyjski z Kas do Limanagzi

Szlak wskazują biało-czerwone znaki, chociaż ich jakość i gęstość pozostawia sporo do życzenia…

 

Ciekawe szlaki piesze na Riwierze Tureckiej – fragment szlaku licyjskiego w okolicy Kas. Idealny na 1-dniową wędrówkę.

 

Zatoka Limanagzi

I zaczynają się widoki na zatokę Limanagzi…

 

 

Zatoka Limanagzi – ukryta perła…

No i fakt, znaki były, chociaż czasami trzeba ich było mocno wypatrywać. A tam gdzie się kończyły, pomogła dobra dusza kierując we właściwą stronę lub przypadek, wspomagany od czasu do czasu przez technikę nazywaną GPS-em ;-).

Po minięciu cywilizacji można było zacząć cieszyć się spacerem. I widokami… Po wdrapaniu się na jedno ze wzgórz, poniżej pojawiła się zatoka Limanagzi. Pozostało tylko zejść na dół…

Jakiś czas później dowiedzieliśmy się, że z pobliskiego Bayındır też jest ciekawy szlak prowadzący do Limanagzi. Z kolei do kolejnej pięknej i znanej tylko nielicznym zatoki do której prowadzi Szlak Licyjski dotarliśmy już od strony wody…

  • zobacz więcej ciekawych miejsc w Turcji
Limanagzi - Turkey

Widok na zatokę Limanagzi

 

Zatoka Kas - ciekawe miejsca w Turcji na wakacje

Zejście z Kas do Limanagzi – widok na okolicę…

 

Turcja - Limanagzi

Z głową w chmurach nad zatoką Limanagzi w Turcji. Druga połowa listopada, a pogoda jak latem…

 

Szlak Licyjski - Turcja

Teraz trzeba jeszcze zejść na dół…

 

Kas to Limanagzi

Walking Trails from Kas to Limanagzi ;-)

 

Wakacje w Turcji nad morzem

Między innymi dla tych widoków i tego niesamowitego koloru wody warto wybrać się na spacer z Kas do Limanagzi.

 

Turcja - okolice Kas - ciekawe miejsca

Grobowiec Likijski na trasie z Kas do Limanagzi…

 

Turkish Tea

A na dole nagroda. Pyszna, turecka herbata i przepiękna zatoka z krystalicznie czystą wodą…

 

 

Szlak pieszy z Kas do Limanagzi – informacje praktyczne

  • Fragment Szlaku Licyjskiego biegnący z Kas do Limanagzi ma około 4-5 km. Idąc z Kas podejścia są raczej łagodne, po minięciu plaży pojawiają się skały i sporo kamieni.
  • W tenisówkach pewnie i da się przejść, ale but z nieco lepszą podeszwą zdecydowanie poprawia komfort wędrówki jak i bezpieczeństwo.
  • Teoretycznie trasa określana jest jako łatwa, natomiast momentami jest dość stromo, fragment trasy przed Limanagzi asekurowany jest za pomocą liny – bardziej na wszelki wypadek niż z rzeczywistej konieczności ale…
  • Jeśli ktoś nie ma ochoty na powrotną wspinaczkę (zdecydowanie wygodniej wędruje się w kierunku z Kas do Limanagzi niż odwrotnie ;-) to z zatoki Limanagzi można wrócić do Kas łódką. Poza sezonem kursuje nieregularnie – warto wcześniej się upewnić co do godzin. W listopadzie za osobę wołali 20 TL w jedną stronę.
  • Idąc dalej Szlakiem Licyjskim dochodzi się do kolejnej, przepięknej i doskonale ukrytej przed okiem postronnych zatoki przy której znajduje się „Ufakdere Camping”. Ci, których piesze wędrówki nie bawią, mogą dotrzeć do zatoki w ramach całodniowego rejsu Guletem czyli tradycyjną łodzią, ale o tym już następnym razem ;-)