Odległość pomiędzy skałami otaczającymi miasteczko to jakiś kilometr. Co robić w Turunc gdy znudzi nam się plażowanie i odkryjemy już wszystkie uliczki? Warto wybrać się na wycieczkę z Turunc do Amos i dalej do Kumlubuku. Ale nie samochodem. Piesza wycieczka przez góry do plaży jest zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem…

 

Piesza wycieczka z Turunc do Amos

Na szlak najlepiej wejść na końcu miasteczka, w pobliżu hotelu Turunc. Przy niewielkim rondzie znajduje się drogowskaz mówiący o tym, że stąd do Amos (drogą) są 2 kilometry. Skręcając w tym miejscu w podrzędną drogę w prawo, a po kilkunastu metrach odbijając w lewo dojdziemy do wąskiej ścieżki biegnącej do Amos (przy dużym, ogrodzonym domu należy pójść jeszcze raz w lewo – wzdłuż ogrodzenia).

Na Tureckim Wybrzeżu spędziliśmy kilka miesięcy. Więcej informacji o ciekawych miejscach i porady praktyczne znajdziecie tutaj.

Piesza wycieczka z Turunc do Amos. Po wejściu w las, wąska ścieżka zacznie piąć się w górę…

 

Wycieczka z Turunc do Amos

Po chwili można będzie podziwiać piękne widoki na Turunc i zatokę… W oddali przy dobrej pogodzie można będzie dostrzec Marmaris.

 

 

Jak wygląda trasa z Turunc do Amos przez góry?

Trasa jest słabo oznakowana, od czasu do czasu na kamieniach można znaleźć namalowane strzałki. Jednak zgubić się nie da. Po wdrapaniu się o jakieś 100 metrów powyżej wioski będziemy mieli po lewej urwisko, z którego co jakiś czas podziwiać można będzie widoki na zatokę, Turunc i Marmaris w oddali. Do wędrówki przydadzą się lepsze buty bo momentami ścieżka wykuta jest w skale. Po ok 2 km dochodzimy do drogi i ostatnie kilkaset metrów to już spacer poboczem asfaltowej drogi.

Szlak z Turun do Amos

Zgubić się nie da, po lewej jest bowiem urwisko, po prawej skalna ściana…

 

Dobre buty będa mile widziane ponieważ ścieżka jest składa się ze skał i kamieni.

 

 

Ciekawe miejsca w okolicy Turunc – Amos

Amos to osiedle małych domków zbudowanych w większości z kamienia. Wyglądają przepięknie na tle niemal pionowych skał. Na dole znajduje się plaża z restauracją, w okresie zimowym zamknięta. Wszędzie dookoła widać tabliczki informujące, że to teren prywatny i z zakazem parkowania. Z informacji do których dotarliśmy wynika, że w sezonie znajduje tu płatny parking, można też skorzystać z plaży (2 leżaki kosztowały w sezonie 60 TL – ok. 30 zł). Do zatoki dopływają również często łodzie z turystami.

Jeśli ktoś będzie miał już dosyć wędrowania, to do hotelu Turunc jest stąd asfaltową drogą ok 20 minut marszu. Zdecydowanie warto jednak kontynuować wycieczkę w kierunku ruin i kolejnej wioski – Kumlubuku.

Amos

Piękne osiedle kamiennych domków w Amos

 

Szlak pieszy z Amos do Kumlubuku

Po powrocie na główną drogę (z Turuncu do Amos) możemy pójść w lewo i po ok 300-400 metrach dojdziemy do szlaku prowadzącego do pozostałości starożytnej osady z czasów rzymskich. Oprócz resztek świątyni i kilku cokołów jest tam wciąż nieźle – mimo upływu lat – zachowany teatr i fragmenty murów miejskich.

Stąd do Kumlubuku – kolejnej zatoki z długą plażą – można powędrować 2 drogami. Przez góry szlakiem oznaczonym biało czerwonymi znakami (2 km) lub asfaltową drogą. Tam pozostaje kąpiel (w okresie letnim, bo w styczniu podczas pierwszej wizyty sztormowy wiatr niemal dosłownie wywiał nas z plaży) i powrót do domu (pieszo, łodzią lub busem). Lub jak ktoś woli i ma czas, dalsza wędrówka do położonego 9 km dalej Kayaliozu…

Ale to już temat na inną opowieść :-)

 

Z Turunc do Kumlubuku

Plaża w Kumlubuku zimową porą.

 

Z Amos do Kumlubuku można dojść szlakiem przez góry oznaczonym biało czerwonymi znakami.