Co warto zobaczyć w okolicy Turunc? Jakie wycieczki z Icmeler warto zaplanować podczas swojego pobytu na tureckim wybrzeżu? Tym razem postanowiliśmy zobaczyć wodospady Turgut, a przy okazji zatrzymaliśmy się na chwilę w niewielkiej wiosce Bayir. Jak wygląda trasa, wodospady  i czy warto poświęcić przynajmniej pół dnia aby odwiedzić Turgut Fall?

 

Okolice Turunc i Icmeler – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć…

Droga z Icmeler do Turunc może sprawiać problemy osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. To momentami prawdziwy rollercoaster zwany też często trasą 100-200-300 (w zależności od tego jak wielkie napięcie próbuje zbudować autor ;-) zakrętów. Jadąc w kierunku na wodospady Turgut też jest podobnie. 10% nachylenia, zakręt 180 stopni i później zjazd o nachyleniu 8%. Za chwilę powtórka…

Podczas kilku miesięcy spędzonych na tureckim wybrzeżu sprawdziliśmy wiele innych, ciekawych, a często mało znanych miejsc. Zobacz co warto zobaczyć na Riwierze Tureckiej.

Wycieczki z Icmeler - wodospady Turgut

Aby dojechać z Icmeler do Turunc trzeba wspiąć się na jeden ze szczytów i później zjechać serpentynami do kolejnej zatoki. Równie kręta momentami droga prowadzi na wodospady Turgut.

 

Atrakcje Turystyczne w okolicy Turunc

W Osmaniye mijamy jedyne – podobno – w Turcji muzeum miodu, z którego słynie cała okolica. Ule spotkać można tu na każdym kroku. Zatrzymujemy się jednak dopiero w kolejnej wiosce – Bayir. Bardzo sympatyczne miejsce. Pośrodku znajduje się ładny meczet, dookoła kilka sklepików i stoisk z lokalnymi produktami. Można kupić między innymi oliwę, mydło, wyplatane koszyki, wiejski miód w plastrach lub już w słoikach, szałwię czy tureckie przyprawy. Tuż koło meczetu jest też fontanna i wiekowe drzewo – pomnik. Oraz źródełko, z którego można nabrać wody. Uroczy klimat. Warto się zatrzymać chociaż na kilka chwil.

Okolice Turunc i Icmeler - wioska Bayir

Ciekawe miejsca w okolicy Turunc i Icmeler – wioska Bayir

 

 

 

Droga na Wodospady Turgut

Zjazd na drogę do wodospadów Turgut znajduje się jakieś 5 km dalej, w kierunku na Turgutkoy. Zjazd nie jest oznaczony, także przyda się mapa lub GPS. Teoretycznie można dojechać pod samo wejście, jednak ostatnie 300-400 metrów to leśna droga wykuta w skale i wyrównana nieco ziemia. Niby się da ale ryzyko zostawienia na jednym z wystających głazów kawałka miski olejowej jest wcale niemałe… Jak ktoś nie chce ryzykować, to zaraz po zjeździe z drogi głównej jest kilka miejsc, w których można zostawić auto i do wodospadów przejść się na piechotę (ok 10 minut spaceru).

Wodospady Turgut - parking

Parking przy wodospadach Turgut, ostatni odcinek drogi jest jednak pełen wystających głazów mogących uszkodzić samochód.

 

Atrakcje turystyczne w pobliżu Icmeler - Turgut Falls

Widoki w okolicach Turgut Falls

 

Wodospady Turgut

Początek ścieżki na wodospady Turgut w okolicy Turunc/Icmeler.

 

 

Czy warto przyjechać a Wodospady Turgut?

A same wodospady? Jeśli ktoś spodziewa się Niagary czy wodospadu Yosemite, to będzie zawiedziony. Szczególnie gdy pojawi się tu w czasie letniej suszy. Zimą, miejsce to kojarzy mi się bardziej z Szumami nad Tanwią na Roztoczu. Drobne progi wodne ciągną się na sporym kawałku rzeki. Wzdłuż niej poprowadzone są ścieżki, zbudowane są platformy widokowe. Jest kilka miejsc dobrych do kąpieli, sporo takich w których można zatrzymać się na piknik, a w upalne dni schować przed palącym słońcem. Tablica przed wejściem na wodospady Turgut sugeruje, by zanurzyć się w tym miejscu by chłonąc jego mistyczną atmosferę. Nawet jeśli jest to nieco przesadzone określenie, to tylko troszeczkę.

Wycieczki z Icmeler i Turunc. Turgut Falls

Wzdłuż rzeki biegnie ścieżka. I może same wodospady nie są zbyt imponujące, to jako miejsce spacerowe jest tu bardzo przyjemnie.

 

 

Bo Wodospady Turgut to faktycznie super miejsce na wędrówkę, piknik lub na to, żeby pobyć trochę ze sobą. W ciszy i otoczeniu przyrody. Oczywiście po sezonie, bo latem chętnych na to by zanurzyć się w tym miejscu może być wielu i wówczas całą mistyczną atmosferę może trafić… :-)

Ścieżka przy Turgut Falls

Przejście na drugą stronę szlaku.

 

Okolice Turunc - Turgut Falls

Tablica reklamuje znajdujące się w okolicy Icmeler i Turunc wodospady Turgut jako mistyczne miejsce.

 

Co warto zobaczyć w okolicy Turun i Icmeler?

Podsumowując, czy warto pojechać na wodospadu Turgut? Jeśli ktoś spodziewa się widoków jak z Niagary, to będzie zawiedziony. Jednak wodospady Turgut to doskonałe miejsce na przykład na piknik czy popołudniowy spacer.