O tym dlaczego warto zatrzymać się w Kas pisaliśmy w innym miejscu. Dziś kilka słów na temat ciekawych miejsc w tym rejonie Turcji Licyjskiej i tego co warto zobaczyć w okolicy Kas, tudzież Fethiye. Będzie o spacerach i górskich wędrówkach. O najlepszych punktach widokowych, mało znanych zatokach i ciekawych wycieczkach. To pierwsza część serii, bo miejsc które warto odwiedzić będąc w okolicy Kas jest znacznie więcej…

 

Co warto zobaczyć w okolicy Kas

Położone mniej więcej w połowie drogi pomiędzy lotniskami w Dalamanie i Antalyią Kas, to doskonałe miejsce wypadowe do poznawania Turcji Licyjskiej – więcej zdjęć i informacji o samym miasteczku znajdziecie w tym miejscu.

Dziś natomiast o tym co warto zobaczyć w okolicy Kas. Większość opisanych poniżej miejsc jest też łatwo dostępna dla osób będących na wakacjach na przykład w Oludeniz czy Fethyie. Szczególnie tych dysponujacych samochodem i preferujących samodzielne poznawanie atrakcji turystycznych i uroków Turcji Licyjskiej.

To tylko i aż 10 pomysłów na ciekawe zagospodarowanie wakacyjnego czasu. Osoby aktywne i ciekawe tego co znajduje się dookoła bez trudu będą mogły dołożyć do listy przynajmniej kilka innych miejsc, które warto zobaczyć będąc w okolicy Kas.

Więcej informacji na temat poniższych miejsc, a także szereg informacji praktycznych znajdziecie pod poniższym linkiem: Turcja – Wakacje i Podróże.

Jeśli zaś szukacie fajnych wyjazdów do Turcji, to w tym miejscu znajdziecie zestawienie aktualnych ofert Last Minute praktycznie wszystkich polskich biur podróży.

 

 

Ciekawe miejsca w Kas i bliskiej okolicy

Antyczny Teatr w Kas

Obowiązkowe miejsce dla każdego wypoczywającego czy przyjeżdżającego do Kas. Teatr jest łatwo dostępny – w odległości krótkiego spaceru od centrum – i roztacza się z niego przepiękny widok na zatokę. Szczególnie o zachodzie słońca. Warto wspiąć się wąskimi ścieżkami jeszcze trochę wyżej by dojść do kolejnych pozostałości starożytnego miasta i przy okazji móc podziwiać kolejny spektakularny widok, na marinę – zobacz.

Kas - amfiteatr - zwiedzanie Turcji

Amfiteatr w Kas jest najlepszym miejscem na podziwianie zachodów słońca.

 

 

Wycieczka do Phellos

Mało znane pozostałości, starożytnego, licyjskiego miasta znajdują się ok. 10 km od miasteczka. Z Kas można dojechać dolmuszem do Cukurbag, skąd zaczyna się szlak. Początkowy fragment podejścia – od drogi głównej do meczetu, biegnie utwardzoną drogą. Dalej, od meczetu zaczyna się wspinaczka, na końcu której czekają na nas ruiny i cudne widoki na całą okolicę. Szlak pieszy jest częścią tzw. drogi licyjskie i zdecydowanie warto mieć dobre buty i długie spodnie…

szlak pieszy do Phellos

Ciekawe miejsca w pobliżu Kas – Phellos – widok na okolice.

 

Phellos - Turcja Licyjska

Jednym z ciekawych miejsc w okolicy Kas jest Phellos. Prowadzi do niego pieszy szlak będący częścią Szlaku Licyjskiego.

 

 

Najlepszy punkt widokowy w Kas

Miejsce mało znane – szczególnie wśród turystów, bardzo popularne wśród miejscowych. Wędrówkę najlepiej zacząć jak przy wycieczce do Phellos, podjeżdżając do Cukurbag. Jednak tym razem najlepiej podjechać do końca miejscowości, do przystanku. Stamtąd należy skręcić w lewo i po kilku kilometrach marszu, w większości przez bezdroża (GPS bardzo się przydaje) można podziwiać najpiękniejszą panoramę Kas. A później tylko wąską ścieżką stromo w dół… i można iść z powrotem na plażę :-)

Zwiedzanie Turcji Licyjskiej - okolice Kas

Najlepzy punkt widokowy w okolicach Kas…

 

 

Piątkowy targ w Kas

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Kas jest piątkowy targ. Jest większy i mniej turystyczny niż ten, który odbywa się dzień wcześniej w pobliskim Kalkan plus dodatkowo na miejscu można skosztować doskonałych, robionych na miejscu gozleme. A oprócz tego obkupić się w rewelacyjne sery, jeszcze lepsze oliwki (najlepsze są grillowane), orzechy czy tureckie słodkości. W części z ciuchami królują tanie dresy i podróbki znanych marek ale można też znaleźć trochę lokalnych produktów czy stoisk z ciekawymi ciuchami.

ciekawe miejsca w Kas - targ piątkowy i gozleme

Co warto zobaczyć w okolicy Kas? Na pewno warto wpaść na piątkowy targ i spróbować pysznego gozleme…

 

 

Wędrówka do zatoki Limanagzi

Pisząc o tym co warto zobaczyć w okolicy Kas nie można nie wspomnieć o przepięknej zatoce Limanagzi. Dotrzeć tam można jedynie wędrując szlakiem przez góry (momentami jest stromo, ale widoki są rewelacyjne – zobacz więcej) lub dopłynąć stateczkiem z Kas. Warto!

Szlaki Piesze w Turcji Licyjskiej

Dla miłośników wędrówek górskich i kąpieli w morzu. Szlak pieszy do magicznej doliny Limanagzi w okolicy Kas…

 

 

Spacer na półwysep Cukurbag Yarimadasi

Doskonałe miejsce na lekki i przyjemny, popołudniowy spacer. Lub wędrówkę połączoną z poznawaniem okolicznych plaż, z których najlepszą do zatrzymania się na dłużej jest plaża Halk Paji. Trasa jest łatwa, przez całą drogę biegnie chodnikiem lub drogą z minimalnych ruchem, widoki jak zwykle, cudne…

Ciekawe miejsca w okolicy Kas

Dookoła półwyspu widocznego w oddali biegnie bardzo fajna trasa spacerowa…

 

plaże w okolicy Kas w Turcji

Spacer można połączyć z plażowaniem na jednej z plaż…

 

 

Ciekawe wycieczki w okolicach Kas

Wycieczka łodzią w okolicy Kas

Dziesiątki wysp i malowniczych zatok idealnych do snoorkowania z krystalicznie czystą woda. Nie wierzcie, że Kekowa jest lepszym celem rejsu. W okolicy Kas też jest cudnie, a woda – chociaż wydawałoby się, że to niemożliwe – jest moim zdaniem jeszcze bardziej przejrzysta niż w zatokach w okolicy Kekovej. Jeśli wybierzecie się na wycieczkę łodzią w okolicy Kas, to gwarantuję, że będzie to wyjątkowo udany dzień…

Wycieczki z Kas - Boat Trip Kas Islands

Wycieczka tradycyjną łodzią po wyspach w okolicy Kas, to przepis na super udany dzień ;-)

 

 

Co warto zobaczyć w okolicy Kas – plaża Kaputas

Uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej. Co prawda do fenomenalnej plaży Patara Beach jej dużo brakuje – zobacz zdjęcia z Patara Beach, to i tak warto się tam wybrać. Do Kaputas Beach jeżdżą regularnie busy z Kas (maksymalnie co godzinę) i Kalkan. Przy plaży jest kilka miejsc parkingowych natomiast w sezonie lepiej przyjechać wcześniej. O ciekawych plażach w okolicy Kas czy Fethiye, które warto zobaczyć na pewno będziemy jeszcze pisali…

Riwiera Turecka - plaża Kaputas

Plaża Kaputas uznawana jest za jedną z najładniejszych na całej Riwierze Tureckiej. To kolejne fajne miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w Kas. Lub Fethiye…

 

 

Ucagiz, zamek Simena i Kekova

Położona z dala od głównych szlaków wioska Ucagiz, to jedno z naszych ulubionych miejsc w okolicy Kas. Wyjątkowo klimatyczna wioska wciśnięta pomiędzy góry, otoczona wyspami i cudnymi zatokami. To stąd najlepiej wyruszyć w rejs w trakcie którego zobaczyć można między innymi zamek Simena czy zatopione miasto przy wyspie Kekova. I przy okazji miło spędzić dzień podziwiając wyjątkowe krajobrazy i pływając w cudnie ciepłej (nawet w listopadzie) i przejrzystej wodzie.

Ucagiz - Kekowa, ciekawe miejsca w okolicy Kas w Turcji

Widok na Ucagiz – stąd startują rejsy na wyspę Kekova…

 

Przykładowe ceny (za łódź do 12 osób) rejsów – wycieczek łodzią  z Ucagiz w sezonie 2020 to:

  • 400 TL (ok 200 zł) za 1,5 godzinny rejs
  • 750 TL za rejs 3,5  godziny
  • 1200 TL za całodniowy rejs

Przy mniejszej ilości osób i szczególnie po sezonie, ceny podlegają negocjacjom. W listopadzie można było bez problemu zejść z ceną o ponad 50%…

Rejs łodzią Kekova Boat Tour

Okolice Kas najlepiej poznawać od strony wody. Kekova Boat Tour…

 

 

 

Myra – wycieczka śladami Świętego Mikołaja

To kolejne ciekawe miejsce, które warto zobaczyć będąc w Turcji Licyjskiej. Wraz z miastami: Tlos, Pinara, Patara, Olympos i Ksantos, Myra należała do najważniejszych miast starożytnej Licji. Stąd też według Turków wywodzi się legendarny Święty Mikołaj.

Wycieczki fakultatywne na Riwierze Tureckiej z Kas

Wycieczka do Myry w poszukiwaniu śladów Świętego Mikołaja :-)

 

 

Jeśli odwiedziliście jedno z powyższych miejsc, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami. A może znaleźliście też jeszcze innne, fajne miejsca, które warto odwiedzić w okolicy Kas?

zobacz też: 5 fajnych pomysłów na wycieczki z Fethyie i okolic