Ciekawe wycieczki z Fethiye i okolic. Jeśli planujesz wakacje w Turcji i zastanawiasz się co warto zobaczyć w okolicy Fethyie, to wybraliśmy kilka fajnych miejsc, które warto odwiedzić. Piękne plaże, pozostałości starożytnych miast. Miejsca wyjątkowo choć często mało znane. Część z nich można odwiedzić w ramach wycieczki fakultatywnej lub dojechać transportem publicznym. Przy innych przyda się wynajęty samochód, a czasami trzeba będzie kawałek podejść na piechotę…

 


 

Kilka pomysłów na wycieczki z Fethiye i okolic

Przyjeżdżając na wakacje do takiego miejsca jak położone na Riwierze Tureckiej Fethiye (i okolice), szkoda marnować czas na siedzenie w hotelu. Dookoła jest tyle ciekawych i fajnych miejsc, tyle możliwości aktywnego spędzania czasu, że 2 tygodnie miną nie wiadomo kiedy.

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wycieczki z Fethiye. Jeśli ktoś chciałby wybrać się nieco dalej, to tu zebraliśmy kolejne ciekawe miejsca na Riwierze Tureckiej, które warto zobaczyć. Tym razem w okolicy Kas. Także zwiedzajcie, poznawajcie i odkrywajcie uroki Turcji Licyjskiej, a jeśli zdecydujecie się podzielić swoimi wrażeniami, to będzie nam miło ;-)

 

Wycieczka na plażę Patara Beach ze zwiedzaniem licyjskiego miasta

Absolutne Must See wśród miejsc, które warto zobaczyć w okolicy Fethiye i Kas. Długa na kilkanaście km, piaszczysta – co jest wyjątkiem przynajmniej w tej części Riwiery Tureckiej – plaża z wydmami, otoczona górami. Na miejscu można też zwiedzać pozostałości jednego z najważniejszych miast starożytnej Licji.

Wstęp na plażę dla 3 osób kosztował nas w listopadzie 40 TL (ok. 20 zł). Dodatkowo płatne jest zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta. Na plażę można też dojść od centrum miasteczka – więcej na ten temat pod poniższym linkiem.

Najpiękniejsza plaża w Turcji - Patara Beach

Wizyta na jednej z najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej – Patara Beach – to jedna z najciekawszych wycieczek z Fethiye.

 

Z Fethiye do Patary można pojechać w ramach wycieczki zorganizowanej przez rezydenta lub jedno z lokalnych biur (ok. 80 km). Można też dotrzeć transportem publicznym – należy się upewnić, że bus będzie wjeżdżał do miasteczka Gelenis. Inaczej trzeba będzie przejść jeszcze ok 3 km z głównej drogi (lub złapać na niej busa jadącego z Kas lub Kalkan).

Inną możliwością jest dojazd do Patary busem z Kalkan lub Kas (ok. 9-11 TL). Natomiast najlepszą opcją jest wynajęcie samochodu i przyjazd na Patarę przed zorganizowanymi grupami i pozostanie aż do zachodu słońca.

Więcej zdjęć i informacji o tym niezwykłym miejscu znajdziecie tutaj.

Plaża Patara Beach o zachodzie słońca

Do Patary najlepiej przyjechać na cały dzień i zostać do zachodu słońca. W tym celu przyda się wynajęty samochód…

 

 

Wycieczka do Tlos

Tlos było jednym z najważniejszych miast w starożytnej Licji i razem z pięcioma innymi miastami: Pinarą, Patarą, Myrą, Ksantos i Olympos wchodziła w skład tak zwanej Unii Licyjskiej. Z Fethiye do Tlos jest zaledwie ok. 35 km. Organizowane są wycieczki połączone często ze zwiedzaniem położonej nieco dalej Pinary lub wpisanego na listę UNESCO Ksantos.

  • Wstęp 7 TL.
Wycieczka z Fethiye do Tlos

Tlos było jednym z najważniejszych miast w starożytnej Licji (obok między innymi Ksantos, Olympos, Myry, Pinary).

 

Wycieczka do Tlos

Pozostałości starożytnego miasta Tlos znajdują się zaledwie ok. 35 km od Fethiye

 

 

Starożytne miasto Pinara

Tlos czy Ksantos są zdecydowanie częściej odwiedzanymi miejscami niż położona na uboczu Pinara, której pozostałości schowane są poza utartymi szlakami. Żeby dojść do najciekawszych grobowców trzeba się trochę namęczyć. Szlak jest momentami słabo oznakowany, a podejścia strome. siłek nagradzają natomiast fenomenalne widoki, a po sezonie Pinarę można często eksplorować praktycznie bez innych turystów.

Pinara - atrakcje turystyczne w pobliżu Fethiye

Jedną z ciekawszych, choć mniej znanych niż na przykład wpisane na listę UNESCO Ksantos, atrakcji turystycznych w pobliżu Fethiye są pozostałości starożytnego miasta Pinara.

 

Niektóre biura organizują wycieczki z Fethiye do Pinary połączone często ze zwiedzaniem pozostałych licyjskich miast znajdujących się w okolicy, natomiast zdecydowanie warto przyjechać tutaj na cały dzień. I powłóczyć się po okolicy w poszukiwaniu własnych ścieżek, a zapewniamy że warto…

Wstęp do Pinary jest bezpłatny (przynajmniej był w listopadzie 2020). Samochód warto zostawić przy głównej drodze ponieważ ostatnie 2 km drogi jest w fatalnym stanie. Teoretycznie można wjechać (na samej górze jest nawet parking) natomiast jest duża szansa, że miska olejowa może przegrać nierówną walkę z olbrzymimi kamieniami znajdującymi się na drodze :-)

Pinara - atrakcje turystyczne w Turcji

Widok z Pinary – jesienią na pobliskich szczytach leży często śnieg.

 

 

Najsłynniejsza, turecka zatoka – Oludeniz

Wycieczka z Fethiye do Oludeniz – chyba najbardziej rozpoznawalnej i znajdującej się na większości folderów zatoki – jest obowiązkowym punktem wakacji w tej części Riwiery Tureckiej. Warto jednak pamiętać, że do Oludeniz można z łatwością dojechać też z Fethiye transportem publicznym. Busy jeżdżą często i kosztują niewiele.

Oludeniz jednak najładniej wygląda z góry. To chyba najlepsze miejsce, żeby spróbować swoich sił w lataniu na paralotni. Szczególnie teraz, gdy ze względu na słabość tureckiej waluty ceny są wyjątkowo przystępne. Za skok z instruktorem trzeba zazwyczaj zapłacić 300-350 TL (150-175 zł). Dodatkowo płatne są zdjęcia…

Jeśli ktoś nie ma odwagi by poszybować w chmurach, a chciałby spojrzeć na Oludeniz z góry, to może poszukać oznaczonego biało czerwonymi znakami szlaku licyjskiego i wspiąć się na jeden z okolicznych szczytów.

Wycieczka do Oludeniz - paralotnie

Oludeniz to najlepsze miejsce by spróbować lotu na paralotni. Koszt takiej wycieczki – transport, lot na paralotni z instruktorem – zaczyna się od 300 TL (ok. 150 zł)

 

 

Wycieczki z Fethiye – Kayakoy -wioska duchów

Do znajdującego się w pobliżu Oludeniz – kayakoy – można podjechać samochodem. Zdecydowanie lepszym i ciekawszym rozwiązaniem jest jednak powędrowanie fragmentem Szlaku Licyjskiego. Najlepiej zacząć wędrówkę w położonym kilka km dalej Ovaciku (praktycznie dzielnica miasteczka Oludeniz) skąd można przejść do Kayakoy, zejść na plażę Oludeniz i busem wrócić do miasteczka. Po drodze z Kayakoy do Oludeniz Beach podziwiać można piękne widoki na zatokę. Trasa jest jednak dość słabo oznaczona także zdecydowanie przyda się GPS i/lub dobra mapa lub pomoc miejscowych. Przy znalezieniu początku szlaku w miasteczku oczywiście, bo później już zdecydowanie częściej będziecie spotykali dzikie żółwie niż ludzi.

Kayakoy koło Fethiye - czy warto?

Czy warto wybrać się na wycieczkę do Kayakoy? Zdecydowanie tak. Najlepiej powędrować Szlakiem Licyjskim z Oludeniz…

 

Na miejscu (w Fethiye lub Oludeniz) można też wykupić wycieczkę z przewodnikiem – pieszą lub konną… Z Fethyie do Kayakoy często jeździ też transport publiczny, a w wiosce położonej w pobliżu opuszczonej „wioski duchów” można obecnie wynająć komfortowe wille z basenem i jacuzzi.

  • Więcej o Kayakoy znajdziecie tutaj.

 

Byliście na wakacjach w Turcji w okolicach Fethiye? A co Wam się najbardziej podobało? Jesli dopiero planujecie swój wyjazd, to całą masę ciekawych miejsc i informacje praktyczne znajdziecie tutaj.