Jak znaleźć wakacje tańsze o 50 % ? Gdzie szukać najlepszych ofert last minute ? Czy opłaca się kupować wycieczki z Niemiec ? Kiedy najlepiej zarezerwować tanie wczasy ? Jakie prawa ma kupujący last minute ? Wszystko co musisz wiedzieć o Last Minute zanim zaczniesz szukać najlepszych okazji.Jak szukać Last Minute – skutecznie

1/ Co to jest Last Minute ?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie głupie pytanie. Niby wszyscy znają na nie odpowiedź, a statystycznie w co drugim biurze usłyszeć można w styczniu:

– Mam dla pana doskonałą ofertę last minute na wylot w lipcu

Jeśli usłyszysz taką odpowiedź w biurze podróży to opuść ten lokal niezwłocznie. Nie dowiesz się tu niczego interesującego i nie trafisz na żadną super ofertę last minute.

Z drugiej strony nie pytaj też sam we wrześniu czy są już propozycje last minute na listopad. Grzeczny sprzedawca odpowie:

– Ależ oczywiście – i zacznie wciskać Ci kit, że to ostatnie miejsca i trzeba już rezerwować.

Przegrałeś. Teraz również nie masz szans na prawdziwe last minute.

Prawdziwe Last Minute to miejsca w znacznie obniżonej cenie, które pojawiają się na kilka, bardzo rzadko kilkanaście dni przed wylotem. Tylko w sytuacji, kiedy biuro podróży nie sprzeda swoich wszystkich miejsc, lub ktoś zrezygnuje z wyjazdu w ostatniej chwili.

>> Gdzie kupić wycieczki fakultatywne – ceny u rezydentów i w lokalnych biurach

 

2/ Kiedy szukać najlepszych ofert Last Minute ?

Na wczasy last minute polować można przez cały rok. Są jednak terminy, w których na spektakularne obniżki można trafić zdecydowanie częściej.

Pierwszym z nich jest okres od maja (po weekendzie majowym) do mniej więcej połowy czerwca. Biura podróży mają już wykupione samoloty czarterowe, podróżnych nie ma jeszcze wielu, a i hotele skłonne są mocno obniżyć ceny aby przedłużyć sobie sezon. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów i chociaż niewielki zapas urlopu możesz śmiało ryzykować czekanie na ostatnią chwilę. Jeśli masz wybrany konkretny hotel, w żaden sposób nie możesz przesunąć urlopu i chcecie jechać w 8 osób zdecydowanie zarezerwuj wakacje w promocji first minute.

Drugim, doskonałym terminem na poszukiwanie okazji jest czas przed grudniowymi świętami i czasami tuż po nowym roku. Boże Narodzenie to wciąż jeszcze święta rodzinne i mało kto może sobie pozwolić by wrócić z wakacji tuż przed Wigilią, a samoloty są opłacone. Jeżeli masz możliwość wzięcia urlopu w grudniu to upolujesz wakacje w doskonałej cenie.

 

3/ Kiedy nie szukać wakacyjnych okazji

Święta i Sylwester to czas, w którym nie licz na okazje. Coraz więcej osób ucieka przed świętami do ciepłych krajów wykorzystując kilka dodatkowych dni wolnego. W tym czasie ceny są dużo wyższe, a oferty last minute praktycznie się nie zdarzają.

W okresie od lipca do września też będzie ciężko o super promocje. Jeśli już coś się trafi to licz się z tym, że wylot będzie z Warszawy, a powrót do Wrocławia, a miejsca zostaną w najsłabszym hotelu.

 

4/ Godzina też ma znaczenie

Kiedy szukać najlepszych cen ? Biura podróży często mają swoje godziny szykowania największych obniżek. Biuro Podróży Bee Free robi na przykład szalone środy. Alfa Star każdego dnia po godzinie 15:00 publikuje ofertę dnia, która ważna jest tylko do godziny 23:00. Na spore obniżki można również liczyć przeglądając strony biur podróży w weekend. Niemiecki Ltur często specjalne obniżki wstawia po godzinie 20:00.

Bilet czarterowy na Dominikanę za 1100 zł znalazłem o 21:00 i o 3 nad ranem zrobiłem rezerwację. Wylot miał być za 3 dni … 

5/ Musisz mieć czas i być gotowy do wyjazdu

To nie jest tak, że oferty last minute będą na ciebie czekały. Aby korzystać z najlepszych okazji musisz mieć możliwość podjęcia szybkiej decyzji. Czasami wyjątkowe oferty last minute pojawiają się na dzień przed lub nawet w dniu wylotu. Wówczas oszczędzić można na prawdę dużo. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast, z których lata najwięcej samolotów. Najwięcej okazji trafia się na wyloty z Warszawy i Katowic.

 

6/ Przygotuj sobie plan awaryjny

Nigdy nie ma pewności czy w danym terminie trafi się coś ciekawego. Jeśli planujesz urlop w konkretnym terminie rozważ zawczasu plan awaryjny. Co będzie jak wszystkie miejsca zostaną sprzedane wcześniej ? Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na wakacje ? Czy jeśli cena nie spadnie do wyznaczonego poziomu to jesteś w stanie dołożyć czy wolisz przełożyć urlop na kiedy indziej ?

 

7/ Zarezerwować czy jeszcze zaczekać ? Bądź gotowy na przegraną …

Polowanie na last minute przypomina trochę grę w pokera. Musisz zadecydować czy kupić teraz czy poczekać na obniżkę. Czekając, zawsze jest ryzyko, że ktoś inny kupi miejsca w aktualnej cenie i zostaniesz z przysłowiową „ręką w nocniku”. Musisz też oszacować czy warto czekać na zniżkę. Może się bowiem okazać, że cena wyjazdu spadnie o 100 zł, ale zamiast na wylot ze Szczecina, miejsca zostaną tylko na Warszawę. Dla mieszkańców Szczecina 100 zł obniżki będzie marną pociechą i na pewno nie pokryje kosztów dojazdu do stolicy. O komforcie nie wspominając …

Nie pytaj w biurze czy cena jeszcze spadnie. To najpilniej strzeżona tajemnica.  Pewną pomocą może być znowu „przyjaciel” w lokalnym biurze podróży. Na podstawie systemu rezerwacyjnego może oszacować możliwość obniżki na podstawie ilości miejsc w samolocie. Oszacować, bo czasem rzeczywistą ilość miejsc w samolocie widzi tylko organizator, a na pewno żaden nie odpowie Ci uczciwie na pytanie o ich prawdziwą liczbę.

Nie zawsze jest tak, że wycieczka najtańsza jest na dzień przed wyjazdem. Obniżki zawsze dyktowane są przez podaż i popyt, a biura podróży coraz elastyczniej podchodzą do kształtowania cen wakacji. Polując na last minute z Rainbow Tours bardzo często zdarza się, że cena w poniedziałek na 7 dni przed wyjazdem jest niższa niż w środę na 5 dni wcześniej. Dlaczego ? W poniedziałek mógł zostać ostatni pokój, który biuro miało opłacony wcześniej i zależało im na jego sprzedaży. Następne pokoje musiałyby być kupowane dodatkowo,  po wyższych cenach …

 

8/ Jaka są ceny wczasów last minute

W zależności od kierunku, terminu wyjazdu i tego jak bardzo organizatorowi zależy na sprzedaniu miejsc. Zazwyczaj można liczyć na zniżki sięgające 50 i więcej procent. Poza sezonem wakacje na Cyprze można było trafić za 599 -790 zł z 2 posiłkami dziennie. Egipt bardzo często spada do poziomu tysiąca złotych za tygodniowy pobyt. W maju udawało się znaleźć hotel 5* z all inclusive za ok 1200-1300 zł

W grudniu opłaca się polować na wycieczki egzotyczne. Kenię w najlepszej cenie znalazłem do tej pory za ok 2000-2500 zł za tydzień z all inclusive (zależnie od hotelu). Wycieczka objazdowa na Sri Lankę normalnie kosztująca ok 6500 zł, w grudniu kosztowała od 3500 zł zależnie od wersji. Z kolei w lipcu czy sierpniu oferta, którą biuro podróży nazwie last minute może być przecenione zaledwie o np 100 czy 200 zł

 

Najlepsze oferty Last Minute

 

9/ Gdzie i jak szukać last minute

W biurach podróży.
W lepszej sytuacji są ci, którzy mają kogoś zaprzyjaźnionego w biurze, który będzie trzymał rękę na pulsie i dzwonił jak pojawi się coś ciekawego. Tylko nie oczekujcie cudów. Promocje pojawiają się i znikają i nigdy nie ma reguły jak duża będzie obniżka. Nie proście też żeby przypilnować czegokolwiek na za 3 miesiące. Przy tysiącach ofert dziennie nawet najlepszy znajomy nie będzie w stanie pilnować tylko waszego wyjazdu. Jeśli chcecie na prawdę wyjechać, a nie stracić znajomego to zdecydowanie większą szansę powodzenia mają konkretne zapytania: mam tyle pieniędzy i czas do końca miesiąca, a kierunek to Egipt, Grecja lub Hiszpania :)

 

W internecie.
To kopalnia ofert i informacji. Jednak nie łudź się, że w ciągu 5 minut znajdziesz super ofertę. Jeśli tak masz szczęście lub małe wymagania. Następnym razem może nie być tak różowo. Wiele stron polskich biur podróży jest średnio czytelna, mało intuicyjna, a na portalach bardzo często dane są przeterminowane. Klikając na Egipt za 990 zł zazwyczaj okazuje się, że terminu już nie ma, jest w innej cenie, albo nigdy nie było bo to błąd informatyka. Wyróżniającymi się stronami była strona świętej pamięci Alfy Star. Mimo może staroświeckiego wyglądu bardzo łatwo się po niej poruszać zawężając poszukiwania. Wystarczy kliknąć na last minute i w zależności od potrzeb wybrać miesiąc wyjazdu lub kierunek, termin, hotel, rezerwuj i już. Lecimy na wakacje. Bardzo przystępne są też strony sygnowane największymi markami: RainbowTours.pl i Itaka.pl

Stroną, do której nie mogę się przekonać jest strona Wezyra. Dyskwalifikuje ją dla mnie brak możliwości wyszukania wycieczek po dacie. Szukając np dowolnej wycieczki w terminie między 1.01 a 15.01 muszę każdy kierunek oglądać osobno, a wystarczyłoby w kategorii kraje dorzucić zakładkę wszystkie i byłoby lepiej.

Aby porównać oferty wielu organizatorów wygodniej będzie wejść na stronę jednego z portali gdzie szybko i wygodnie możemy posortować i zarezerwować oferty różnych biur i ułożyć je wg kierunku, ceny, terminu, standardu hotelu czy wyżywienia – największy wybór i praktycznie wszystkich polskich organizatorów znajdziecie na przykład tutaj.

 

Na lotnisku.
Ta opcja rozpowszechniona jest szczególnie przy wylotach z lotnisk niemieckich. Startując z Frankfurtu czy Monachium możemy praktycznie przez cały rok jechać w ciemno. Zawsze znajdziemy coś interesującego. Natomiast w szczycie sezonu na mniej popularnych lotniskach może już nie być tak różowo. Mam znajomego, który pojechał do Berlina z rodziną, bo ktoś powiedział mu, że kupi tam wakacje nawet 50 % taniej niż w osiedlowym biurze podróży. Po 2 dniach dniach oczekiwania mało się nie rozwiódł, poleciał zupełnie gdzie indziej i za dużo więcej niż planował.

 

10/ Jakie mam prawa kupując wakacje last minute

Wbrew pojawiającym się czasami opiniom, kupując wakacje last minute masz dokładnie takie same prawa jak kupując ofertę z cennika. Koniec i kropka.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy rezerwujesz ofertę nazywaną traf lub ruletka. To najczęściej wyjątkowo atrakcyjna cenowo propozycja, której minusem jest to, że w umowie określony jest tylko minimalny standard hotelu i region. Konkretny hotel przydzielany jest dopiero po przyjeździe. Natomiast nawet i tu wszystkie pozostałe prawa klienta muszą być przez biuro podróży respektowane podobnie jak przy wczasach kupowanych w promocji first minute

 

Odpowiedzi na więcej popularnych pytań dotyczących podróżowania i wakacji z biurem podróży  znajdziesz w naszej nowej serii: Wakacje bez stresu
 

Wakacje lato 2020 - przedsprzedaż