Jak znaleźć wakacje tańsze o 50 % ? Gdzie szukać najlepszych ofert last minute ? Czy opłaca się kupować wycieczki z Niemiec ? Kiedy najlepiej zarezerwować tanie wczasy ? Jakie prawa ma kupujący last minute ? Wszystko co musisz wiedzieć o Last Minute zanim zaczniesz szukać najlepszych okazji.Jak szukać Last Minute – skutecznie

1/ Co to jest Last Minute ?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie głupie pytanie. Niby wszyscy znają na nie odpowiedź, a statystycznie w co drugim biurze usłyszeć można w styczniu:

– Mam dla pana doskonałą ofertę last minute na wylot w lipcu

Jeśli usłyszysz taką odpowiedź w biurze podróży to opuść ten lokal niezwłocznie. Nie dowiesz się tu niczego interesującego i nie trafisz na żadną super ofertę last minute.

Z drugiej strony nie pytaj też sam we wrześniu czy są już propozycje last minute na listopad. Grzeczny sprzedawca odpowie:

– Ależ oczywiście – i zacznie wciskać Ci kit, że to ostatnie miejsca i trzeba już rezerwować.

Przegrałeś. Teraz również nie masz szans na prawdziwe last minute.

Prawdziwe Last Minute to miejsca w znacznie obniżonej cenie, które pojawiają się na kilka, bardzo rzadko kilkanaście dni przed wylotem. Tylko w sytuacji, kiedy biuro podróży nie sprzeda swoich wszystkich miejsc, lub ktoś zrezygnuje z wyjazdu w ostatniej chwili.

>> Gdzie kupić wycieczki fakultatywne – ceny u rezydentów i w lokalnych biurach

 

2/ Kiedy szukać najlepszych ofert Last Minute ?

Na wczasy last minute polować można przez cały rok. Są jednak terminy, w których na spektakularne obniżki można trafić zdecydowanie częściej.

Pierwszym z nich jest okres od maja (po weekendzie majowym) do mniej więcej połowy czerwca. Biura podróży mają już wykupione samoloty czarterowe, podróżnych nie ma jeszcze wielu, a i hotele skłonne są mocno obniżyć ceny aby przedłużyć sobie sezon. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów i chociaż niewielki zapas urlopu możesz śmiało ryzykować czekanie na ostatnią chwilę. Jeśli masz wybrany konkretny hotel, w żaden sposób nie możesz przesunąć urlopu i chcecie jechać w 8 osób zdecydowanie zarezerwuj wakacje w promocji first minute.

Drugim, doskonałym terminem na poszukiwanie okazji jest czas przed grudniowymi świętami i czasami tuż po nowym roku. Boże Narodzenie to wciąż jeszcze święta rodzinne i mało kto może sobie pozwolić by wrócić z wakacji tuż przed Wigilią, a samoloty są opłacone. Jeżeli masz możliwość wzięcia urlopu w grudniu to upolujesz wakacje w doskonałej cenie.

 

3/ Kiedy nie szukać wakacyjnych okazji

Święta i Sylwester to czas, w którym nie licz na okazje. Coraz więcej osób ucieka przed świętami do ciepłych krajów wykorzystując kilka dodatkowych dni wolnego. W tym czasie ceny są dużo wyższe, a oferty last minute praktycznie się nie zdarzają.

W okresie od lipca do września też będzie ciężko o super promocje. Jeśli już coś się trafi to licz się z tym, że wylot będzie z Warszawy, a powrót do Wrocławia, a miejsca zostaną w najsłabszym hotelu.

 

4/ Godzina też ma znaczenie

Kiedy szukać najlepszych cen ? Biura podróży często mają swoje godziny szykowania największych obniżek. Biuro Podróży Bee Free robi na przykład szalone środy. Alfa Star każdego dnia po godzinie 15:00 publikuje ofertę dnia, która ważna jest tylko do godziny 23:00. Na spore obniżki można również liczyć przeglądając strony biur podróży w weekend. Niemiecki Ltur często specjalne obniżki wstawia po godzinie 20:00.

Bilet czarterowy na Dominikanę za 1100 zł znalazłem o 21:00 i o 3 nad ranem zrobiłem rezerwację. Wylot miał być za 3 dni … 

5/ Musisz mieć czas i być gotowy do wyjazdu

To nie jest tak, że oferty last minute będą na ciebie czekały. Aby korzystać z najlepszych okazji musisz mieć możliwość podjęcia szybkiej decyzji. Czasami wyjątkowe oferty last minute pojawiają się na dzień przed lub nawet w dniu wylotu. Wówczas oszczędzić można na prawdę dużo. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast, z których lata najwięcej samolotów. Najwięcej okazji trafia się na wyloty z Warszawy i Katowic.

 

6/ Przygotuj sobie plan awaryjny

Nigdy nie ma pewności czy w danym terminie trafi się coś ciekawego. Jeśli planujesz urlop w konkretnym terminie rozważ zawczasu plan awaryjny. Co będzie jak wszystkie miejsca zostaną sprzedane wcześniej ? Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na wakacje ? Czy jeśli cena nie spadnie do wyznaczonego poziomu to jesteś w stanie dołożyć czy wolisz przełożyć urlop na kiedy indziej ?

 

7/ Zarezerwować czy jeszcze zaczekać ? Bądź gotowy na przegraną …

Polowanie na last minute przypomina trochę grę w pokera. Musisz zadecydować czy kupić teraz czy poczekać na obniżkę. Czekając, zawsze jest ryzyko, że ktoś inny kupi miejsca w aktualnej cenie i zostaniesz z przysłowiową „ręką w nocniku”. Musisz też oszacować czy warto czekać na zniżkę. Może się bowiem okazać, że cena wyjazdu spadnie o 100 zł, ale zamiast na wylot ze Szczecina, miejsca zostaną tylko na Warszawę. Dla mieszkańców Szczecina 100 zł obniżki będzie marną pociechą i na pewno nie pokryje kosztów dojazdu do stolicy. O komforcie nie wspominając …

Nie pytaj w biurze czy cena jeszcze spadnie. To najpilniej strzeżona tajemnica.  Pewną pomocą może być znowu „przyjaciel” w lokalnym biurze podróży. Na podstawie systemu rezerwacyjnego może oszacować możliwość obniżki na podstawie ilości miejsc w samolocie. Oszacować, bo czasem rzeczywistą ilość miejsc w samolocie widzi tylko organizator, a na pewno żaden nie odpowie Ci uczciwie na pytanie o ich prawdziwą liczbę.

Nie zawsze jest tak, że wycieczka najtańsza jest na dzień przed wyjazdem. Obniżki zawsze dyktowane są przez podaż i popyt, a biura podróży coraz elastyczniej podchodzą do kształtowania cen wakacji. Polując na last minute z Rainbow Tours bardzo często zdarza się, że cena w poniedziałek na 7 dni przed wyjazdem jest niższa niż w środę na 5 dni wcześniej. Dlaczego ? W poniedziałek mógł zostać ostatni pokój, który biuro miało opłacony wcześniej i zależało im na jego sprzedaży. Następne pokoje musiałyby być kupowane dodatkowo,  po wyższych cenach …

 

8/ Jaka są ceny wczasów last minute

W zależności od kierunku, terminu wyjazdu i tego jak bardzo organizatorowi zależy na sprzedaniu miejsc. Zazwyczaj można liczyć na zniżki sięgające 50 i więcej procent. Poza sezonem wakacje na Cyprze można było trafić za 599 -790 zł z 2 posiłkami dziennie. Egipt bardzo często spada do poziomu tysiąca złotych za tygodniowy pobyt. W maju udawało się znaleźć hotel 5* z all inclusive za ok 1200-1300 zł

W grudniu opłaca się polować na wycieczki egzotyczne. Kenię w najlepszej cenie znalazłem do tej pory za ok 2000-2500 zł za tydzień z all inclusive (zależnie od hotelu). Wycieczka objazdowa na Sri Lankę normalnie kosztująca ok 6500 zł, w grudniu kosztowała od 3500 zł zależnie od wersji. Z kolei w lipcu czy sierpniu oferta, którą biuro podróży nazwie last minute może być przecenione zaledwie o np 100 czy 200 zł

 

 

9/ Gdzie i jak szukać last minute

W biurach podróży.
W lepszej sytuacji są ci, którzy mają kogoś zaprzyjaźnionego w biurze, który będzie trzymał rękę na pulsie i dzwonił jak pojawi się coś ciekawego. Tylko nie oczekujcie cudów. Promocje pojawiają się i znikają i nigdy nie ma reguły jak duża będzie obniżka. Nie proście też żeby przypilnować czegokolwiek na za 3 miesiące. Przy tysiącach ofert dziennie nawet najlepszy znajomy nie będzie w stanie pilnować tylko waszego wyjazdu. Jeśli chcecie na prawdę wyjechać, a nie stracić znajomego to zdecydowanie większą szansę powodzenia mają konkretne zapytania: mam tyle pieniędzy i czas do końca miesiąca, a kierunek to Egipt, Grecja lub Hiszpania :)

 

W internecie.
To kopalnia ofert i informacji. Jednak nie łudź się, że w ciągu 5 minut znajdziesz super ofertę. Jeśli tak masz szczęście lub małe wymagania. Następnym razem może nie być tak różowo. Wiele stron polskich biur podróży jest średnio czytelna, mało intuicyjna, a na portalach bardzo często dane są przeterminowane. Klikając na Egipt za 990 zł zazwyczaj okazuje się, że terminu już nie ma, jest w innej cenie, albo nigdy nie było bo to błąd informatyka. Wyróżniającymi się stronami są np. strona Alfa Star, ale ta stara, dostępna pod adresem: www.alfastar.com.pl Mimo może staroświeckiego wyglądu bardzo łatwo się po niej poruszać zawężając poszukiwania. Wystarczy kliknąć na last minute i w zależności od potrzeb wybrać miesiąc wyjazdu lub kierunek, termin, hotel, rezerwuj i już. Lecimy na wakacje. Bardzo przystępne są też strony sygnowane największymi markami: RainbowTours.pl i Itaka.pl

Stroną, do której nie mogę się przekonać jest strona Wezyra. Dyskwalifikuje ją dla mnie brak możliwości wyszukania wycieczek po dacie. Szukając np dowolnej wycieczki w terminie między 1.01 a 15.01 muszę każdy kierunek oglądać osobno, a wystarczyłoby w kategorii kraje dorzucić zakładkę wszystkie i byłoby lepiej.

Aby porównać oferty wielu organizatorów wygodniej będzie wejść na stronę jednego z portali gdzie szybko i wygodnie możemy posortować i zarezerwować oferty różnych biur i ułożyć je wg kierunku, ceny, terminu, standardu hotelu czy wyżywienia

 

Na lotnisku.
Ta opcja rozpowszechniona jest szczególnie przy wylotach z lotnisk niemieckich. Startując z Frankfurtu czy Monachium możemy praktycznie przez cały rok jechać w ciemno. Zawsze znajdziemy coś interesującego. Natomiast w szczycie sezonu na mniej popularnych lotniskach może już nie być tak różowo. Mam znajomego, który pojechał do Berlina z rodziną, bo ktoś powiedział mu, że kupi tam wakacje nawet 50 % taniej niż w osiedlowym biurze podróży. Po 2 dniach dniach oczekiwania mało się nie rozwiódł, poleciał zupełnie gdzie indziej i za dużo więcej niż planował.

 

10/ Jakie mam prawa kupując wakacje last minute

Wbrew pojawiającym się czasami opiniom, kupując wakacje last minute masz dokładnie takie same prawa jak kupując ofertę z cennika. Koniec i kropka.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy rezerwujesz ofertę nazywaną traf lub ruletka. To najczęściej wyjątkowo atrakcyjna cenowo propozycja, której minusem jest to, że w umowie określony jest tylko minimalny standard hotelu i region. Konkretny hotel przydzielany jest dopiero po przyjeździe. Natomiast nawet i tu wszystkie pozostałe prawa klienta muszą być przez biuro podróży respektowane podobnie jak przy wczasach kupowanych w promocji first minute

 

Odpowiedzi na więcej popularnych pytań dotyczących podróżowania i wakacji z biurem podróży  znajdziesz w naszej nowej serii: Wakacje bez stresu