Jakie są aktualne ceny w Turcji? Ile pieniędzy zabrać ze sobą na wakacje? Gdy pierwszy raz odwiedziliśmy Turcję, żeby otrzymać ceny w złotówkach mnożyliśmy je razy dwa. Teraz niewiele wyższe – powiększone o inflację – ceny dzielimy przez dwa… Jeśli więc planujecie wyjazd do Turcji (na Riwierę Turecką), to tak tanio na miejscu chyba jeszcze nie było…

 

Ile pieniędzy zabrać ze sobą do Turcji?

Gdy pierwszy raz przyjechaliśmy do Turcji wszystko wydawało nam się dużo droższe niż w Polsce. Za 1 euro dostawaliśmy ok. 2,5  liry co sprawiało, że aby otrzymać orientacyjną wartość produktu w złotówkach trzeba było mnożyć cenę w lirach razy 2 – tu pisaliśmy o cenach w Turcji w 2013 roku.

Później przyszło załamanie tureckiej waluty, o którym słyszeliśmy w mediach czy od znajomych. Opowiadali nam, że ceny w Turcji znacząco wzrosły, natomiast w 2018 roku za 1 euro można było dostać już przynajmniej 5-6  lir.

Za moment będziemy mieli 2021, a 1 euro można wymienić już na niemal 9 tureckich lir. Nawet biorąc pod uwagę inflację i wzrost cen, to i tak dla europejskiego turysty ceny na miejscu są wyjątkowo atrakcyjne. Smaczny obiad w tureckiej knajpie można dostać już za równowartość 15 zł, ciuchy w marketach czy na targu są nawet 2 razy tańsze niż w Polsce, a lot na paralotni nad magiczną zatoką Oludeniz kosztuje w złotówkach ok 150 zł.

Więcej o przykładowych cenach w Turcji na dole artykułu.

 

Dolary czy euro? Gotówka czy karta?

Aktualnie średni kurs euro do liry wynosi 1 Euro = 9,4 TL  Z kolei za dolara można dostać ok 7,8 lir (*). Także nie ma w tej chwili większego znaczenia czy do Turcji zabierzecie euro czy dolary. Więcej bowiem będzie można oszczędzić szukając w Polsce kantoru z lepszym kursem (osobiście – mimo wielu zastrzeżeń – korzystam z kantoru Aliora) niż na różnicach kursowych pomiędzy euro czy dolarami w Turcji. No chyba, że planujecie zabrać ze sobą na przykład kilkanaście tysięcy… Ale wówczas z pewnością będziecie wiedzieli jak nie stracić na wymianie… ;-)

Dobrym rozwiązaniem jest zabranie karty walutowej do wypłaty z bankomatów, których na Riwierze Tureckiej jest od zatrzęsienia. Większość sklepów czy restauracji również przyjmuje płatności kartą, które teraz, w czasie pandemii są szczególnie zalecane.

(*) To oczywiście kursy średnie, w kantorach mogą być one mniej korzystne. Wymieniając pieniądze lub wypłacając je z bankomatu z wykorzystaniem karty wieluwalutowej Alior Banku, realny kurs wymiany to zazwyczaj pomiędzy 0,49 a 0,51. Oznacza to, że za każde 100 zł dostajemy ok 200 TL.

Ile pieniędzy zabrać do Turcji?

Aktualne ceny w Turcji…  Ile pieniędzy zabrać na wakacje? Dużo zalezeć będzie od zdolności negocjacyjnych. Ceny na tureckim targu często można targować… Szczególnie jeśli chodzi o odzież czy lokalne pamiątki.

 

 

Aktualne ceny w Turcji

Jakie są aktualne ceny podstawowych i najczęściej niezbędnych turystom produktów? Doskonały Adana Kebab jako danie obiadowe kosztuje ok. 15 zł (27-30 TL). Lokalne dania kuchni tureckiej w barach zwanych tu lokantasi można dostać dużo taniej. Nieco wyższe (ale wciąż na bardzo rozsądnym poziomie) są ceny w restauracjach turystycznych.

Wynajęcie samochodu to w tej chwili koszt od ok. 40 do 100 zł za dzień w zależności od wypożyczalni i długości wynajmu.

Poza sezonem duży, 2-3 pokojowy apartament można wynająć za 1000-1500 zł za miesiąc – zobacz więcej. Ceny w hotelach są równie atrakcyjne.

 

Ceny w sklepach i na targu…

Kilogram pomarańczy to 2-2,5 złotego (4-5 TL) za kg. Mandarynki w grudniu na targu można kupić już za 3 TL (1,5 zł) za kilogram. Nieco droższe są banany – na targu płaciliśmy za nie zazwyczaj 8-10 TL (4-5 zł) za kg. Tureckie warzywa smakują doskonale i kosztują znacznie mniej niż w Polsce. Za piwo w sklepie trzeba zapłacić minimum 5-6 zł (10-16 TL), lokalne (smaczne) wino to zazwyczaj przynajmniej 17 zł (35 TL).

Za przejazd taksówką na odległość ok. 5-6 km płaciliśmy 17 zł (35 TL). Cena biletu na busa na tej samej trasie to 1,5 zł (3 TL). Autokar z Kas do Fethiye – (ten z którego nas wyprosili za brak HES code;-) kosztował  17 zł (z Kas do Fethiye jest ok. 110 km). A jeśli ktoś nie chce się tłuc lokalnymi busami, to transfer z lotniska w Dalamanie do odległego o 150 km Kas kosztuje 50 zł (100 TL).

I jedynie mocne alkohole dostępne są w Turcji w cenach wyższych niż w Polsce (butelka whisky 0,7 l – ok. 100 zł).

Przynajmniej z rzeczy, które przez ostatnie tygodnie były nam potrzebne…

Aktualne ceny w Turcji - pomarańcze i mandarynki

Za pomarańcze czy mandarynki płacilismy zazwyczaj 4-5 TL (ok. 2-2,5 zł) za kilogram. Przy zakupach hurtowych (juz od 3 kg) ceny spadają… Poniżej znajdziecie aktualne ceny w Turcji (na Riwierze Tureckiej) podstawowych produktów.

 

Zakupy na Riwierze Tureckiej

Niską wartością liry tureckiej zachwyceni będą też miłośnicy zakupów. Ceny ciuchów w Turcji są obecnie również wyjątkowo atrakcyjne. Przykładowo, ładny męski sweter można w jednej z sieciówek kupić za ok. 25 zł (49 TL). Tyle samo (czasem jeszcze mniej)  potrafią kosztować damskie sweterki, bluzy, koszule… Damska kurtka zimowa w Bodrum kosztowała od ok. 40 zł… Drożej jest oczywiście w nadmorskich butikach, natomiast i tam można znalexć wyjatkowo fajne rzeczy w cenach dużo niższych niż w Polsce. Szczególnie gdy lubimy i potrafimy się targowac…

Popularne w Turcji sieciówki do zakupów tanich ciuchów to między innymi Waikiki czy Dee Facto…

Aktualne ceny w Turcji - gdzie robić zakupy?

Gdzie robić zakupy w Turcji? Jedną z popularnych „sieciówek” jest De Facto. Tanie ciuchy można też znaleźć w Waikiki…

 

 

Przykładowe ceny w Turcji – na Riwierze Tureckiej:

Przy przeliczaniu cen tureckich na złotówki przyjąłem dla ułatwienia uśredniony kurs: 1 TL = 0,5 PLN.

 • butelka wody 1,5 l: 2,5 TL (1,25 zł)
 • woda 5l : 7 TL (3,5 zł)
 • wyciskany sok z granatów – 10 TL (5 zł) za kubek
 • Lahmacun/Pide (lokalna pizza) w knajpce – od 10 – 30 TL (5-15 zł) – lahmacun może być jako przekąska, przystawka lub lekki lunch, pozostałe spokojnie mogą stanowić danie na mniejszy głód
 • proste dania obiadowe w tureckich restauracjach (barach): 18-30 TL (9-15 zł)
 • lokalna karta SIM z pakietem 20 Gb internetu: 159 TL (ok. 80 zł)
 • doładowanie karty Turkcel – 20 Gb: 69 TL (ok. 35 zł) – w innych sieciach być może taniej ;-)
 • szampon – 13 TL (ok. 6,5 zł) – to oczywiście przykładowa cena, są droższe i tańsze w zależności od rodzaju, marki… itp.
 • Lipton – duża butelka – ok. 6 TL (ok. 3 zł)
 • Coca-Cola – puszka 6 x 250 ml – 16 TL (8 zł) = nieco ponad złotówkę za puszkę ;-)
 • mleko 1 l – 4-6 TL (2-3 zł)
 • herbata ekspresowa – od 4-6 TL (2-3 zł) za 25 sztuk (lokalne marki), Lipton 12 TL (6 zł)
 • papier toaletowy 8 rolek – 16-20 TL (8-10 zł)
 • gruszki, jabłka (miejscowe) ta targowisku od ok. 4 TL (2 zł)
 • cytryny, pomarańcze, mandarynki – zazwyczaj po 4-5 TL (2-2,5 zł)
 • całodniowa wycieczka statkiem z kąpielami, często możliwością korzystania z kajaka, SUP-a, z lunchem: od 150-200 TL (75-100 zł) za osobę – w zależności od trasy
 • opłata za dolmusz na trasie o długości ok 5-6 km: 3 TL (1,5 zł)
 • opłata za przejazd z Kas do Patara Beach 11 TL (ok 5 zł)

 

 

Ceny wycieczek do Turcji i przydatne linki.

Nie tylko na miejscu – w Turcji ceny są niskie. Ceny wycieczek oferowanych przez polskie biura podróży również znacząco spadły. W listopadzie, tygodniowe wczasy można było z łatwością znaleźć za mniej niż 1000 zł (zdarzały się oferty Last Minute w cenach poniżej 800 zł) – zestawienie najciekawszych w tej chwili ofert.

Warto jednak pamiętać, że nawet na Riwierze Tureckiej pogoda w grudniu czy styczniu może być kapryśna, a sytuacja związana z koronawirusem, mimo że wciąż lepsza niż na przykład w Polsce, również zmusza turecki rząd do wprowadzania różnych obostrzeń. Tu znajdziecie więcej informacji o tym czy warto polecieć do Turcji zimą i jak aktualnie wygląda tu sytuacja związana z covid-19.

Jeśli macie w planach polowanie na oferty Last Minute, to polecamy jeden z naszych najpopularniejszych tekstów w ostatnich latach czyli: Jak upolować super ofertę Last Minute.

A jeśli zdecydujecie się na wyjazd, to więcej praktycznych porad, zdjęcia i informacje o miejscach, które warto zobaczyć będąc w Turcji znajdziecie tutaj.