Spodziewaliśmy się tego, że ceny w Kopenhadze nie będą nas rozpieszczały, a mimo to i tak co chwilę łapaliśmy się na tym, że z niedowierzaniem przeliczamy korony na złotówki. Jeśli będziecie wybierali się do stolicy Danii to przygotujcie swój maksymalny budżet, a później powiększcie go przynajmniej trzykrotnie …

 

Ceny w Kopenhadze

Dobrze, że Kopenhaga była tylko krótkim przystankiem w drodze do Azji, bo w ciągu 1,5 dnia pobytu wydaliśmy tu tyle, ile w takiej Tajlandii starczało nam czasami na cały tydzień.

Taka na przykład puszka coli. W Bangkoku kosztowała nas zazwyczaj około 1,5 zł, w Kopenhadze już średnio złotych czternaście. Chociaż to jeszcze byłbym w stanie przełknąć. W końcu bez coli da się przeżyć. Jednak w sklepikach w centrum tyle samo życzyli sobie często za butelkę wody (27 koron), a cena średniej jakości tosta to wydatek blisko 50 zł. Jakie są podstawowe ceny w Kopenhadze?

Ceny w Kopenhadze

Stolica Dani, piękna i nieprzyzwoicie droga. Ceny w Kopenhadze należą do jednych z wyższych Europie

 

Ceny noclegów w Kopenhadze

250 zł za pokój 2 osobowy to zazwyczaj minimum, jeśli będziemy chcieli zatrzymać się blisko centrum. I to w promocji – ceny standardowe to najczęściej od 350 zł za noc wzwyż. Za łóżko w wieloosobowym pokoju w świetnie położonym hostelu Bedwood zapłacić trzeba średnio 100-120 zł. Pewnie i są tańsze hostele ale w przypadku Kopenhagi lokalizacja ma bardzo duże znaczenie bo transport publiczny też nie należy do tanich.

Na przykład bilet na metro z centrum miasta na lotnisko (ok. 10 minut jazdy – 8 przystanków) kosztuje 36 koron (około 20 zł).

Szukając noclegów w Kopenhadze warto spojrzeć też na airbnb – czasem można znaleźć tam bardzo ciekawe obiekty: 7 niezwykłych miejsc, w których spaliśmy dzięki airbnb

 

Ceny w Kopenhadze w centrum miasta

 

Ceny w Kopenhadze – sklepy i bary

W centrum miasta, za prosty obiad w knajpce zapłacić trzeba przynajmniej 200 koron (120 zł). Gorzej mają piwosze. W sklepie mała butelka np. Tuborga to wydatek 5-9 zł (9-15 koron) ale już w knajpce w okolicach Christianii ok 17 zł, a w centrum Kopenhagi około 35 zł (60 koron).

 
Nieco taniej można zjeść na Copenhagen Street Food. Najprostsze dania kosztują tam w granicach 60-90 koron (35-50 zł) ale już za talerz ryżu z dodatkami jaki w Tajlandii czy Malezji bez problemu dostaniemy za 6-9 zł tu trzeba zapłacić około 110 koron (ok. 65 zł)

Najniższe ceny to jak zwykle chińszczyzna ;-) Kubełek makaronu serwowany w jednej z uliczek w pobliżu centrum dostać można za 35 koron (ok. 20 zł)

 

Bahty, wongi, złotówki i korony …

Przyglądając się cenom na kopenhaskim lotnisku cieszyłem się, że przez następne miesiące będę mógł przeliczać moje złotówki na tajskie bahty czy wietnamskie dongi.  I po raz kolejny zastanawiałem, się jak bardzo muszą się cieszyć tacy Duńczycy, Norwegowie czy Anglicy, którzy zamiast złotówek, na azjatyckie waluty mogą przeliczać swoje korony czy funty …

 

Drogo czy tanio? Jakie macie doświadczenia z cenami w Kopenhadze? Ile płaciliście za noclegi, jedzenie czy bilety wstępów?