Kilka praktycznych wiadomości, które być może nie ocalą ci życia, ale mogą się przydać jeśli planujesz odwiedzić Hampi ;-) Jak wygląda miasteczko, przeprawa na drugą stronę rzeki, dojazd do Hampi z Goa i przykładowe ceny. Ile kosztuje wynajęcie skutera w Hampi, nocleg czy wynajęcie tuk-tuka. Hampi informacje praktyczne i jeszcze trochę zdjęć ;-)

 

Hampi informacje praktyczne

Jak wygląda Hampi ?

Hampi to niewielka wioska położona przy rzece. Centrum to kilka lekko utwardzonych uliczek, przy których stoją sklepiki i niewielkie restauracyjki. Każdy dom to jednocześnie guest house czy home stay oferujący pokoje do wynajęcia. W pobliżu znajdują się ciekawe świątynię, z których większość można zwiedzić na piechotę.

 

Hampi - centrum

Hampi informacje praktyczne. Tak wyglądają uliczki w centrum Hampi

 

Po drugiej stronie rzeki znajduje się część turystyczna. Z domkami do wynajęcia i pensjonatami ciągnącymi się wzdłuż polnej promenady rzeki i kilkoma restauracjami serwującymi piwo (w centrum na taki luksus raczej nie ma co liczyć – szybciej dostanie się marihuanę niż alkohol, no chyba, że dogada się z kierowca tuk-tuka, który podobno może dowieźć whisky czy rum ze sklepu oddalonego o 7 km ;-) Tu również mieszczą się kolejne świątynie i nie brakuje miejsc z pięknymi widokami. Warto mieć własny środek transportu.

Jak wygląda Hampi

Hampi informacje praktyczne. Po drugiej stronie rzeki znajduje się część turystyczna. Jednak nie spodziewaj się marmurowych posadzek ;-) Tak wygląda droga od przeprawy do wioski i głównej, asfaltowej drogi, która prowadzi do rozrzuconych po okolicy świątynii

 

Więcej ładnych ;-) zdjęć znajdziesz tu: 10 moich ulubionych zdjęć z Hampi

 

Dojazd do Hampi z Goa

Z Goa do Hampi najtaniej można dojechać pociągiem. Z Vasco pociąg wyjeżdża ok 7:10 i planowo przed 15:00 powinien zameldować się w Hospet. Bilet na pociąg kosztuje ok 250 rupii za miejsce w wagonie sypialnym (sleeper) – przynajmniej tyle zapłaciliśmy bo w internecie widzieliśmy już bardzo różne ceny ;-) Jak jedzie się pociągiem w Indiach ? Ciekawie …

Pociągi w Indiach

Pociągi w Indiach – górna prycza zajęta przez sprytnego pasażera bez rezerwacji ;-)

 

Z Hampi lub Hospet kursują też autobusy sypialne do Panjim. Wyjazd wieczorem, dojazd na rano. Trasę około 350 km autobus pokonuję w około 12 godzin. Cena biletu zależy od agencji i przewoźnika oraz tego czy autobus będzie miał klimatyzację i waha się w granicach od 750 Rs (podobno bo nie znaleźliśmy nigdzie nic w takiej cenie) przez 900-950 Rs za autobus bez klimy po 1100-1200 Rs za autobus z klimatyzacją. Jadąc tym bez klimy trzeba liczyć się z tym, że będzie gorąco, bardzo gorąco. Szczególnie podczas postojów, bo w trakcie jazdy dość skutecznie działa otwarte okno ;-)

Indie - autobus sypialny

Hampi informacje praktyczne. Jazda autobusem sypialnym też jest ciekawym doświadczeniem ;-)

 

Czym lepiej dojechać ? Oba sposoby są ciekawe. Jazda pociągiem w Indiach to przeżycie ciekawe – bardziej targowisko na szynach niż pociąg. Gdy tylko spuścisz na chwilę z oczu swoje miejsce to za chwilę przekonasz się ilu Hindusów może zmieścić się na każdym jego skrawku. Sen dość skutecznie uniemożliwia nawoływanie sprzedawców.

W autobusie, mimo, że sypialnym też nie pośpisz, o co zatroszczą się indyjskie drogi. Osobiście stawiałbym jednak na pociąg. Jest dużo tańszy i chyba jednak trochę bardziej bezpieczny. Przynajmniej taką mam nadzieję.

 

Dojazd do Hampi z Hospet

Z Hospet do Hampi kursuje autobus, który zatrzymuje się tuż przy dworcu, zaraz za postojem tuk-tuków lub z dworca autobusowego znajdującego się w centrum, około 1-1,5 km dalej. Bilet kosztuje 14-18 rupii za osobę (za każdym razem płaciliśmy inną cenę ;-)  Cena tuk-tuka z Hospet do Hampi to ok.  150-200 Rs – trasa ok 12 km – można próbować negocjować.

Droga z Hospet do Hampi

Droga w okolicy Hampi – po drugiej stronie rzeki. Droga z Hospet do Hampi nie jest tak pusta ;-)

 

Przeprawa na drugą stronę rzeki

Z centrum Hampi na drugą stronę rzeki można dostać się niewielką łodzią motorową, które pływają po zebraniu minimum pasażerów od mniej więcej 7:00 do 17:30. W godzinach szczytu zebranie kompletu trwa zazwyczaj 2-3 minuty, w południe najdłużej czekaliśmy około 10 minut. Koszt przepłynięcia to 10 Rs za osobę, natomiast płynąc z plecakiem bileter będzie chciał skasować drugie 10 Rs. Rano podobno cena jest wyższa – nie sprawdzaliśmy. Łodzią można przewieźć też motor jednak to dość karkołomne zadanie, którego podejmują się raczej miejscowi – wyjazd z łodzi po obu stronach jest dość stromy.  Można zabrać się również okrągłą łodzią – cena przeprawy, podobno 50 Rs – nie sprawdzaliśmy osobiście.

 

Gdzie spać w Hampi ?

W Hampi nie brakuje Guest Housów i pokoi do wynajęcia. Ceny noclegów zaczynają się od ok 500 rupii za pokój bez łazienki i 600 Rs za pokój z łazienką. Decydując się na nocleg po drugiej stronie rzeki warto wziąć pod uwagę, że łodzie pływają od około 7:00 rano, oficjalnie do 17:30. Mając autobus lub pociąg wcześnie rano może być problem z przedostaniem się do centrum. Jeśli macie więcej czasu niezłym rozwiązaniem jest podzielenie pobytu na obie strony. Kilka noclegów zrobić sobie po drugiej stronie rzeki, tam wynająć skuter i objechać atrakcje turystyczne, a później przenieść się do centrum skąd jest zdecydowanie więcej możliwości transportu.

 

więcej o noclegach w Hampi i zdjęcia Rambo Guest House

 

Ile kosztuje wynajęcie skutera w Hampi ?

Skuter można wynająć  po drugiej stronie rzeki (po stronie centrum podobno nie ma takiej możliwości) gdzie własny pojazd jest najlepszym rozwiązaniem. Ceny wahają się w granicach 200-300 Rs za dzień. Cena nie zawiera żadnego ubezpieczenia, wynajmując odpowiadasz za wszystko co zdarzy się z motorkiem podczas jego użytkowania. Na szczęście ceny ewentualnych napraw nie są duże.

Hampi rent a motorbike

Własny skuter to najlepsze rozwiązanie w Hampi

 

Mister Tuk-Tuk

Nie korzystaliśmy z tuk-tuków stawiając na własny skuter po drugiej stronie rzeki i własne nogi podczas zwiedzania świątyni w okolicach centrum Hampi. Natomiast chcąc pojeździć po okolicy z kierowcą można przebierać w ofertach. Za przejazd z centrum Hampi do Hospet kierowcy wołają zazwyczaj 150-200 rupii, wycieczka po okolicy zależy od czasy jej trwania i zdolności negocjacyjnych.

Hampi krajobraz

Okolice Hampi – mając własny środek transportu można dotrzeć do wielu takich miejsc., które zupełnie nie przypominają Indii, jakie do tej pory widzieliśmy ;-)

 

Większy problem z tuk-tukiem jest po drugiej stronie rzeki, tam trzeba się zdecydowanie bardziej napocić podczas ustalania ceny. Za przejazd od przeprawy do położonego 2,5 km dalej pensjonatu kierowca zawołał 400 Rs – nie podejmowaliśmy dalszych negocjacji słysząc tak absurdalną kwotę. Za poranny przejazd do Hospet, który z centrum bez problemu można zamówić za 150 Rs chciano od nas 800 Rs. Grzecznie podziękowaliśmy przenosząc się na ostatnią noc do centrum.

 

Ciekawe miejsca w Hampi

Ciekawych miejsc w Hampi jest całe mnóstwo i jeśli chcesz zobaczyć wszystkie, to najlepiej zaopatrz się w dobry przewodnik np. biblię Lonely Planet, w której opisane są najważniejsze świątynie znajdujące się w okolicy Hampi.

Lub zamiast odhaczać kolejne rzeczy na swojej liście, spróbuj usiąść z piwkiem i popatrzeć na życie dookoła, pobujać się w hamaku czy powędrować przed siebie ;-) Na przykład idąc w lewo od centrum (ustawiając się tyłem do rzeki) i wspinając na górę, można znaleźć schowane między skałami i rzadko odwiedzane świątynie.

ciekawe miejsca w Hampi

Ciekawe miejsca w Hampi

 

Po drugiej stronie rzeki, w okolicach jeziora – zapory biegnie piękna, niezwykle widokowa trasa przez niewielkie wioski sąsiadujące z polami ryżowymi, palmami i malowniczymi formacjami skalnymi. Idąc przy jeziorze w lewo, można wdrapać się na jeden z ogromnych głazów, z którego roztaczać się będzie spektakularny widok na okolicę.

ciekawe miejsca w Hampi

Hampi informacje praktyczne. Wystarczy odejść kawałek od utartych szlaków, żeby „zgubić” tłum pielgrzymów i turystów ;-)

 

Dużo jest takich miejsc w okolicach Hampi i myślę, że nawet miesiąca zabraknie by odszukać przynajmniej połowę z nich ;-)

 

więcej o podróży po Indiach: zamieszkać na Goa