Gdzie wymienić pieniądze na lotnisku w Teheranie, żeby nie stracić 60 zł na każdych wymienionych 300 zł, jak dojechać z lotniska w Teheranie do centrum za 2 dolary i kilka uwag dotyczących transportu w Iranie. Ceny taksówek, autokarów i metra oraz pierwsze wrażenia i spostrzeżenia po wylądowaniu w Iranie.

Iran informacje praktyczne

Podróżowanie zrobiło się łatwe jak nigdy wcześniej. Sieć połączeń autobusowych, kolejowych i lotniczych oplata już praktycznie cały glob powodując, że coś co kiedyś trwało kilka czy kilkanaście dni dziś zajmuje zaledwie kilka godzin. Do tego coraz niższe ceny biletów powodują, że podróżowanie dostępne jest dziś dla praktycznie każdego. Bilety autokarowe za przysłowiową złotówkę. Promocje lotnicze, w których bilety zdobyć można za nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych w zależności od kierunku i odległości. W tej chwili to już tylko kwestia chęci, ustalenia priorytetów i zoptymalizowania wydatków. Na przykład rzucając palenie można oszczędzić średnio 300 zł miesięcznie. I już jest bilet lotniczy, albo i kilka  …  Ale wracając do łatwości podróżowania … i informacji praktycznych ;-)

 

Jak dojechać do Iranu ?

Kiedyś najtaniej sposobami łączonymi, dziś za 800 zł można dostać bilet lotniczy do Iranu – patrz niżej. My do Iranu dostaliśmy się w taki sposób:

 • – 300 km samochodem – 5 godzin: Koszalin → Berlin … zobacz darmowy parking przy lotnisku Schonefeld w Berlinie
 • – 3 km pociągiem – 0,5 godziny wliczając oczekiwanie na przyjazd pociągu, parking → lotnisko w Berlinie…
 •  – 2000 km samolotem – ok 3 godzin; Berlin → Stambuł..
 •  – kolejne 2000 km i kolejne 3 godziny; Stambuł → Teheran..
 •  – 40 km busikiem – ok godziny; lotnisko Teheran → plac Azadi..
 • – 5-10 km metrem ok 0,5 godziny; plac Azadi → dworzec Terminale-e Jonub..
 • – ok 220 km autobusem – 5 godzin; Teheran → Kashan

Razem po ok 34 godzinach w podróży (wliczając czas oczekiwania na kolejne środki transportu) znajdujemy się ponad 4500 km dalej lądujemy w naszym pierwszym hotelu w Iranie…

 

Waluta w Iranie i gdzie wymienić pieniądze

 • – kurs riala irańskiego: 1 USD = ok 29700 riali (średni kurs z całego pobytu – kurs w października 2013 roku) – dla ułatwienia można przyjąć, że 10 000 riali = 1000 tomanów = 1 zł

 

 • – Riale i Tomany: w kantorze otrzymujemy riale, natomiast w potocznym użyciu jest wirtualna waluta – toman. 10 000 riali to 1 000 tomanów. Ceny w sklepach podawane są raz w rialach, raz w tomanach.  Po pierwszych dniach można się nieco przyzwyczaić do podwójnej waluty, natomiast nawet po 3 tygodniach potrafiłem mieć problem z prawidłowym odszyfrowaniem ostatecznej ceny. Na szczęście Irańczycy są cierpliwi i nie zdarzyła się sytuacja, żeby ktoś próbował wykorzystać naszą niepewność. Najczęściej po prostu z pliku banknotów sprzedawca wybierał sobie odpowiednią sumę.

 

– WAŻNE !!! aby wymienić pieniądze na lotnisku trzeba wejść z powrotem na górę do hali odlotów – schodami ruchomymi z końca sali przylotów. Kurs jest tam ZDECYDOWANIE ! bardziej korzystny niż na dole np 1 USD = 24000 riali na dole i 1 USD = 30000 riali na górze, w hali odlotów. To ok 60 zł oszczędności na każdych 100 dolarach. Kurs w hali odlotów był zbliżony do kursu w centrum Teheranu i w innych miastach irańskich.

 

 • – Późniejszej wymiany gotówki na riale można dokonać w jednym z licznych kantorów – kurs podczas naszego pobytu był zbliżony we wszystkich miastach – najlepszy w Shirazie i Teheranie, najgorszy w Yazdzie. Mimo, że teoretycznie wymiana poza bankami i kantorami jest w Iranie zabroniona, to przy kantorach spotkać można cinkciarzy, którzy nie kryjąc się z tym zupełnie, często pod okiem miejscowego policjanta, oferują wymianę dolarów i euro na riale. Nie wiem na ile oferowany przez nich kurs jest lepszy niż w kantorze, natomiast przy ew. wymianie należy zachować szczególną uwagę. Wymieniając zaledwie 200 USD powinniśmy otrzymać prawie 6 milionów riali !!!, a przy bardzo podobnych banknotach 10 000 i 100 000 łatwo o pomyłkę … sprawdź aktualne ceny w Iranie

 

DOJAZD Z LOTNISKA DO CENTRUM TEHERANU:

 • – autokar z lotniska do centrum Teheranu – placu Azadi kursuje sprzed lotniska – po wyjściu przed terminal po prawej stronie – 60 000 riali = ok 2 USD Oczywiście można też dojechać taksówką – normalna cena ok 250 000 – 300 000 riali (zależnie dokąd) może być trudna do wynegocjowania, natomiast 400 000 powinna być jak najbardziej osiągalna.

 

 • – Z placu Azadi można metrem dojechać do praktycznie wszystkich dworców autobusowych w Teheranie – przydaje się mapka metra z nowego ! – w starszych wersjach mapki mogą być nieaktualne ze względu na oddanie nowych odcinków metra do użytku. Bilety kupuje się w okienku przy wejściu na perony. Bilety na metro kosztują grosze za 6 biletów jednokrotnych zapłaciliśmy ok 20 000 riali (+/- 2 zł). Wbrew wyczytanym opiniom jeśli przesiadamy się na trasie nie trzeba kupować nowego biletu – przynajmniej nigdzie po drodze przy przesiadkach nie trzeba było pokazywać, kasować ani przechodzić przez dodatkowe bramki.

 

 • – Metro na początku i końcu składu ma wagony przeznaczone tylko dla kobiet, natomiast nawet miejscowe panie, szczególnie będąc w towarzystwie np. męża wsiadały również do składów męskich.

 

 • – Dojazd z placu Azadi na Terminal-e Jonub: metrem nr 4 prze 8 przystanków – wysiadka na 8 stacji: Darvazeh Dowlat i przesiadka na metro nr 1 w kierunku południowym. 7 przystanek to Terminal-e Jonub

 

 • – Terminal Jonub to spory dworzec z mnóstwem ilości kas. Wystarczy jednak przejść się powoli wzdłuż okienek i posłuchać nawoływania kierowców by bez problemu znaleźć odpowiednią kasę we właściwym kierunku.

 

 • – W Iranie jeżdżą 2 rodzaje autokarów: mahmouly i VIP Te pierwsze są zazwyczaj autokarami klasy lux w polskim rozumieniu – z barkiem, TV, klimatyzacją i na krótszych dystansach w zupełności spełniają swoje zadanie. Na dłuższych trasach (szczególnie nocnych) warto zainwestować w podróż autokarem VIP-owskim. 3 rzędy siedzeń, zamiast standardowych 4, odległości między siedzeniami takie, że prawie leżąc ciężko dosięgnąć siedzenia przed nami. Dodatkowo w autokarach VIP-owskich często mamy też indywidualne monitorki ze słuchawkami służące do oglądania filmów i słuchania muzyki. W obydwu klasach w cenie biletu dostaniemy też zazwyczaj drobny poczęstunek z napojem lub obiad na dłuższej trasie np. z Shirazu do Isfahanu :)

 

 • – Taksówkarze w stosunku do krajów arabskich są wyjątkowo grzeczni i mało namolni. Oczywiście jak wszędzie na świecie przy dworcach, lotniskach naskakują stadami i ciężej jest wynegocjować dobrą cenę, ale najczęściej jedno, dwa stanowcze i grzeczne „nie” skutkuje pozbyciem się tych bardziej natrętnych. Zazwyczaj po odczekaniu ataku pierwszej fali najbardziej agresywnych taksówkarzy wybierałem z tych stojących nieco z boku kierowcę najbardziej sympatycznego z wyglądu oraz bardziej spokojnego. Negocjacje przebiegały wówczas zdecydowanie łatwiej, a cena spadała do rozsądnego poziomu, ku rozpaczy największych krzykaczy :)

 

Tanie loty DO IRANU od 800 zł/w 2 strony:

Po pojawieniu się tzw. tanich linii lotniczych ceny biletów znacząco potaniały. Dotyczy to również Iranu. Za podróż, która jeszcze 2-3 lata temu potrafiła kosztować 2-3 tysiące złotych dziś zapłacić można nawet 800-900 zł. Oczywiście za bilet w 2 strony. Najlepsze ceny biletów jakie znaleźliśmy oferował z Berlina przez Stambuł turecki Pegasus. Warunkiem złapania dobrej ceny jest jak zwykle odpowiednio wczesna rezerwacja, natomiast pamiętać trzeba o ryzyku związanym z odmową otrzymania wizy – zobacz informacje dotyczące wizowania

Droga lądowa jest jeszcze tańsza natomiast zajmuje blisko 3 doby w jedną stronę. Rozwiązaniem pośrednim może być znalezienie taniego biletu do Stambułu (często bilety można znaleźć już za 200 zł w 1 stronę) i dalej podróż odbyć autokarem do Tabrizu. Minusem takiego rozwiązania jest nadal długi czas podróży. Chyba że planujemy powrót przez np. Gruzję, co zważywszy na tanie połączenia z Gruzji do Polski oferowane przez Wizz-aira i odwiedziny za jednym zamachem 2 niezwykle atrakcyjnych miejsc może być ciekawym pomysłem.

Inne trasy dotarcia do Iranu opisuje dość dokładnie zarówno przewodnik Lonely Planet jak i Lemańczyk w jedynym jak do tej pory przewodniku po Iranie wydanym po Polsku.