Czarne, ciężkie czadory zakrywające całą sylwetkę to w Iranie rzadkość. Przynajmniej w większych miastach czy w Kurdystanie. Tam, szczególnie wieczorami, na ulicach widać prawdziwą rewię mody. Kolorowe płaszczyki podkreślające figurę, różnobarwne chusty, które często zakrywają tylko fragment fryzury, do tego mocne makijaże i przepiękne uśmiechy …

Strój dla kobiety w Iranie

Kobiety w Iranie muszą mieć skromny, zakrywający ciało strój i zakryte głowy. Nie musi to być czarny czador zakrywający wszystko łącznie z twarzą. Nie ma też reguły, albo mało kto jej przestrzega, jak ciuch zewnętrzny ma być skrojony, ani co ma być pod nim. Tworzy to szerokie pole do popisu miejscowym projektantom i widać to zarówno w sklepach, jak i na mijających nas Irankach.

Jak do tej pory widziałem chyba tylko jedną kobietę w pełnym czadorze spod którego nie było widać nawet oczu. Resztę Iranek podzielić można na dwie grupy. Tych bardziej religijnych – zazwyczaj starszych i tych nowoczesnych.

Pierwsze z nich chodzą zazwyczaj w czarnych płaszczach, ze szczelnie zawiązaną na głowie chustą, spod której nie wystaje nawet kosmyk włosów. Te drugie natomiast … Tu hulaj dusza piekła nie ma :) Feeria barw, tkanin i wzorów. Płaszczyki i bluzki w różnych kolorach. Często obcisłe i podkreślające figurę. Różnobarwne chusty narzucone są często niedbale na zaledwie fragment wymuskanej i przygotowanej z najwyższą starannością fryzury. Do tego ostre makijaże i duża ilość biżuterii. W połączeniu z niezwykłą urodą większości Iranek i najpiękniejszymi uśmiechami na świecie …

kashan-kobiety

Nie raz podczas pobytu dostałem niestety w ucho od mojej lepszej – podobno połowy za
to, że głowa nieświadomie sama obracała się za co ładniejszą mieszkanką Persji, która obdarzała mnie promiennym uśmiechem …

 

Prawa kobiety w Iranie

Kobiety są również obecne w życiu publicznym. Mogą wychodzić bez mężczyzn, prowadzić samochody, chodzą do szkoły, studiują i pracują na różnych stanowiskach w tym w telewizji. Feministki powiedzą, że żadna to pociecha i domagać się będą pełnego równouprawnienia, zniesienia obowiązku noszenia chust czy takich samych zarobków. Oczywiście, że do zrobienia jest jeszcze dużo. Pamiętajmy jednak, że obracamy się w kręgu krajów muzułmańskich. Na tle sąsiadów, gdzie kobieta nie ma praktycznie żadnych praw i bez mężczyzny nie może zrobić kroku Iran jawi się jako państwo nadzwyczaj wręcz liberalne i postępowe.

 

Zasady damsko męskie w Iranie

Nie widać też na ulicach osób przejętych specjalnie islamskimi, srogimi zasadami dotyczącymi stosunków damsko – męskich. Co prawda przesadne okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych jest nadal zabronione, a w autokarach czy metrze obowiązuje ścisła segregacja płci. Teoretycznie. W metrze skrajne wagony przeznaczone są wyłącznie dla kobiet i nawet na każdym przystanku znajduje się człowiek, który ma pilnować tego by żadna niewiasta nie wsiadła broń boże do części męskiej lub co gorsza by żadem samiec nie pokusił się o zakłócenie spokoju kobietom w wagonie „only women”. W praktyce, „pilnowacze” nie wykazują zbytniej gorliwości w egzekwowaniu zasad, a coraz częściej zdarza się, że kobiety wsiadają również do męskiej części pociągu. Podobnie rzecz ma się w autokarach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Częstym widokiem w irańskich miastach są również pary mieszane idące ze sobą za ręce, siedzące razem lub nieśmiało obejmujące się. Szczególnie parki, szlaki górskie, kina lub okolice mostów w Isfahanie są miejscem gdzie młodzi mogą pozwolić sobie na nieco więcej.

 

Co wolno w Iranie ?

Oczywiście wszystko to w ramach zasad jakby nie było wciąż Islamskiej Republiki Iranu. Chociaż wspominając reportaże Marcina Mellera lub relacje osób odwiedzających Iran kilka lat temu widać, że granice tego co wolno przesuwają się wyraźnie z każdym rokiem. Oczywiście na korzyść zwyczajnych mieszkańców, którzy coraz śmielej mówią co chcieliby zmienić. Już teraz oddzielają to co na zewnątrz i do czego obliguje ich prawo, a to co w gronie prywatnym. Najlepiej zaobserwować to można w różnicach w ubiorze używanym do pracy, który jest zdecydowanie bardziej konserwatywny w stosunku do kreacji wieczornych. Tak zresztą jest na całym świecie, przy czym w Iranie ze względu na większe restrykcje dotyczące ubioru kobiet jest to po prostu zdecydowanie bardziej zauważalne…

Prawa kobiety w Iranie są większe niż np w Arabii Saudyjskiej

 

Czas na imprezę …

Zupełnie inną sprawą są stroje wykorzystywane w czasie spotkań z przyjaciółmi czy imprez. Chwilę po wejściu na teren prywatny, zamknięty dla osób postronnych, zewnętrzny ciuch rzucany jest w kąt ukazując drugie oblicze Iranek. Krótkie spódniczki, obcisłe bluzki i dekolty niczym nie różnią się od tych spotykanych na europejskich dyskotekach… Byłem, widziałem, a to co widziałem czy sfotografowałem obiecałem zostawić dla siebie. W Iranie, mimo pozytywnych zmian, które nastąpiły w ostatnich latach i nadal postępują, za podobne zdjęcia wciąż jeszcze można mieć poważne problemy …