Wyjazd w jakąkolwiek podróż bez ubezpieczenia to przejaw skrajnej głupoty i braku odpowiedzialności. Na jaką kwotę się ubezpieczyć i na co zwrócić uwagę, żeby podczas podróży spać spokojnie ? Jak wybrać dobre ubezpieczenie na wakacje i o czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia turystycznego? 

 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne ?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne jadąc na wycieczkę? Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić wybierając się w podróż? Niestety na takie pytania nie ma łatwych odpowiedzi. Możesz zdać się na agenta ubezpieczeniowego ale coraz trudniej jest spotkać doradcę, który dobierze produkt do naszych potrzeb, a nie wciśnie ten, za który dostanie największą prowizję. Osobiście, z dużą ostrożnością podchodzę również do wszelkiej maści poradników czy kompendiów znajdujących się w internecie, naszpikowanych linkami reklamowymi do stron firm ubezpieczeniowych.

Niestety, żeby wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne trzeba z mozołem przekopać się przez najeżone specjalistycznym bełkotem szczegółowe warunki ubezpieczenia każdej z firm. A i to nie gwarantuje powodzenia. Bo bywa, że warunki – warunkami, a w przypadku likwidacji szkód trzeba będzie zmierzyć się jeszcze z centrum likwidacji szkód, którego pracownicy zrobią wszystko, żeby udowodnić, że 2+2 nie zawsze równa się 4 – ale to już temat na inną historię.

 

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne na wyjazd.

Jakie więc jest najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

– Najdroższe i zawierające najszerszy zakres ubezpieczenia – będą przekonywali agenci ubezpieczeniowi.

Jednak to tylko część prawdy. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego i sprawdzającego się w każdej sytuacji ubezpieczenia. A nawet jeśli ktoś kiedyś takie wymyśli to będzie kosztowało majątek i zawierało mnóstwo zazwyczaj niepotrzebnych dodatków. Innego ubezpieczenia będzie wymagała osoba starsza, cierpiąca na choroby przewlekłe, a inne priorytety będą mieli narciarze, żeglarze i wszyscy uprawiający sporty uznawane przez firmy ubezpieczeniowe za czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia szkody.

Inaczej wybierać będą turyści wyjeżdżający na 2 tygodnie wakacji do Hiszpanii, a na zupełnie inne punkty w warunkach ubezpieczenia zwrócić powinni uwagę ci, którym zamarzy się wyprawa do lasów tropikalnych.

Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem na wakacje lub wyruszeniem w podróż i o czym pamiętać?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne

Jak wybrać dobre ubezpieczenie? Wybór nie jest łatwy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w najtańszych pakietach nie refundują na przykład kosztu zakupu kul. Samemu trzeba przeanalizować czy warto zapłacić wyższą składkę …

 

1. Ubezpieczenie trzeba mieć

Głupotą lub skrajną nieodpowiedzialnością jest wyjazd za granicę bez wykupionego ubezpieczenia. Po co ci ubezpieczenie turystyczne? Choćby po to, żeby w przypadku twojej choroby czy śmierci za granicą – tak, tobie też może się to przydarzyć – twoi bliscy nie musieli płacić czasem nawet kilkuset tysięcy za twoje leczenie lub ściągnięcie zwłok do Polski. I zupełnie nie przekonuje mnie pojawiające się od czasu do czasu tłumaczenie, że kogoś nie stać na zakup ubezpieczenia bo wszystko wydał na podróż. Zbierz butelki, makulaturę lub złom. Najtańsza polisa na rok czasu kosztuje już od około 70-250 zł więc nie są to środki, które mogą zrujnować budżet jakiegokolwiek wyjazdu zagranicznego.

 

2. Na ile starczy 70 000 zł ubezpieczenia od kosztów leczenia?

Co prawda nawet słabe ubezpieczenie jest lepsze niż jego brak, jednak jeśli jest taka możliwość to warto przeanalizować czy kwota na jaką jesteśmy ubezpieczeni jest wystarczająca w stosunku do miejsca, do którego się udajemy i długości podróży.

Dla przykładu, podstawowe ubezpieczenie dołączone w pakiecie podstawowym do wycieczek oferowanych przez duże biuro podróży TUI opiewa na kwotę 70 000 zł. Na ile starczy kwota ubezpieczenia w przypadku wyjazdów do najpopularniejszych krajów basenu morza śródziemnego?

Koszty leczenia mężczyzny u którego podczas pobytu w Hiszpanii rozpoznano różyczkę zamknęły się w kwocie 16 500 euro za leczenie szpitalne + 4000 zł kosztował transport pacjenta do Polski.

 

Za turystę, u którego w trakcie wakacji w Grecji zdiagnozowano pęknięcie tętniaka wystawiono rachunek na kwotę 5 000 euro za leczenie szpitalne i ponad 20 000 euro za transport samolotem sanitarnym do kraju.

 

Koszt leczenia kobiety, która podczas wycieczki po Turcji złamała kość ramienia wyniósł 25 500 euro.

 

Co się stanie jeśli koszty leczenia przekroczą sumę ubezpieczenia? Firma ubezpieczeniowa zażąda spłaty różnicy lub odmówi dalszego leczenia lub np. transportu chorego do kraju.

W przypadku gdy z takim podstawowym ubezpieczeniem gwarantującym zwrot kosztów leczenia do kwoty 70 000 zł wybierzemy się na przykład do Azji, to oszczędność kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych przy zakupie ubezpieczenia będzie nas kosztowała dużo więcej.

 

Koszt leczenia wyrostka robaczkowego w USA wyniósł 180 000 zł, a transport pechowej uczestniczki wycieczki z Mami do Polski dodatkowe 33 000 zł.

 

To przykładowe koszty rzeczywiste poniesione przez jedną z firm ubezpieczeniowych w trakcie likwidacji szkód.

 

Ile trzeba zapłacić za transport zwłok?

Mocno zdziwić się też można gdy los zmusi nas do skorzystania z pomocy ubezpieczyciela przy transporcie zwłok osoby ubezpieczonej do Polski. Przykładowe ubezpieczenie oferowane przez AXA dołączone do karty kredytowej wydawanej przez Mbank ogranicza pomoc finansową w takich przypadkach do kwoty 8 000 zł. Rzeczywiste koszty przewiezienia ciała z popularnego wśród turystów Egiptu to średnio 30 000 – 40 000 zł, w przypadku krajów pozaeuropejskich od 10 000 euro wzwyż…

 

3. EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie KL

Warto też pamiętać, że darmowa karta EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie. Po pierwsze można z niej skorzystać wyłącznie w krajach Unii Europejskiej, a po drugie nie wszystkie koszty pokrywane są z karty.

Przekonał się o tym między innymi turysta, który w Grecji zachorował na zapalenie płuc. EKUZ pokrył koszty leczenia, natomiast koszt transportu w wysokości blisko 7 500 euro pokryć musiał z polisy ubezpieczeniowej, którą na szczęście miał wykupioną.

Mniej szczęścia miał inny rodak, któremu feralną przygodę we Francji zakończoną złamaniem kości strzałkowej przypominać będzie rachunek na kwotę 320 euro będącą częścią kosztów leczenia niezrefundowaną przez EKUZ.

 

4. Droższe ubezpieczenia turystyczne na wyjazdy do USA, Kanady czy Japonii

Zakres terytorialny ubezpieczenia to kolejna rzecz, którą warto dokładnie sprawdzić w trakcie wertowania warunków uczestnictwa. Wyjazdy do USA, Japonii czy Kanady wymagają zazwyczaj specjalnego, sporo droższego ubezpieczenia.

 

5. Choroby przewlekłe to bardzo szerokie pojęcie

Podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje zazwyczaj chorób przewlekłych.  Zdecydowanie warto niezwykle starannie przeczytać ten fragment warunków ubezpieczenia i uczciwie przeanalizować swoje schorzenia. Jeśli bowiem ubezpieczyciel zacznie podejrzewać, że nagłe zachorowanie można w jakikolwiek sposób podpiąć pod chorobę przewlekłą to zrobi wszystko, żeby nie zapłacić ani złotówki.

Co może być chorobą przewlekłą? Jedna z firm ubezpieczeniowych próbowała dowodzić, że jak sama nazwa mówi nagłe, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego może być schorzeniem przewlekłym. Ostatecznie po wielu bojach okazało się, że jednak nagłe to nagłe, a nie przewlekłe ale koszty transportu karetką i kilku dni w szpitalu – w sumie ponad 10 000 zł odzyskałem dopiero po 2 miesiącach i powrocie do domu. Jednak od tamtej pory wszystkie ubezpieczenia turystyczne firmowane marką Gothaer omijam szerokim łukiem

 

6. Czy jazda na nartach to już sport ekstremalny?

Dla niektórych firm do sportów ekstremalnych zaliczona będzie tylko jazda sportowa lub jazda poza trasami. W innych, jeśli nie dokupimy odpowiedniego rozszerzenia o sporty ekstremalne nawet podczas zwykłego wyjazdu na narty to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia nogi złamanej w hotelu ale jeśli do wypadku dojdzie na stoku wszystkie opłaty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

ubezpieczenie na wakacje dla nurków

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne? Jeśli w planach masz nurkowanie sprawdź czy nie musisz wykupić dodatkowej polisy.

 

7. Choroby tropikalne nie zawsze refundowane

Jeśli planujemy podróż do dżungli lub w miejsca, w których występuje duże zagrożenie chorobami tropikalnymi upewnijmy się, że nasz ubezpieczyciel nie wyłączył swojej odpowiedzialności w tym zakresie.

 

8. Wojna i zamieszki

Większość polis ubezpieczeniowych wyklucza swoją odpowiedzialność w sytuacji gdy do zdarzenia dojdzie w miejscu objętym wojną czy zamieszkami. Wybierając się na wakacje warto prześledzić wcześniej sytuację w miejscu docelowym i dokładnie upewnić się czy stan wyjątkowy we Francji czy Egipcie nie będzie uznany za przesłankę do wyłączenia ubezpieczenia w razie jakiegoś zajścia.

 

9. Wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej

Spora część warunków ubezpieczenia każdej firmy to wyłączenia odpowiedzialności. Na żadną gotówkę nie możesz liczyć gdy na przykład złamiesz sobie nogę będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (*) lub gdy złamanie nogi nastąpi w trakcie próby samobójczej lub napadu na sklep.

(*) chociaż tu pojawiają się już firmy, które oferują ubezpieczenie turystyczne obejmujące zdarzenia, do których doszło po kielichu

 

10. Ubezpieczenie na rok czy na kilka miesięcy w roku?

To, że w banku powiedzą ci, że do karty kredytowej dostaniesz roczne ubezpieczenie turystyczne gratis, nie zawsze musi oznaczać, że przez 12 miesięcy możesz spokojnie włóczyć się po świecie.

Niektóre polisy długoterminowe lub te dołączane do produktów bankowych ograniczają w warunkach długość jednorazowej podróży. Może się zdarzyć, że tzw. ubezpieczenie na rok będzie wymagało powrotu do Polski co dwa miesiące lub ograniczone będzie do 2 maksymalnie 30 dniowych podróży w ciągu roku.

 

To nie jest kompletne zestawienie, kompleksowy przewodnik czy vademecum. To wyłącznie zbiór subiektywnych uwag powstałych na podstawie osobistych doświadczeń. Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne? Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ubezpieczeń w podróży i tego jak wybrać ubezpieczenie turystyczne oraz na co uważać.