Żeby kupić całoroczne ubezpieczenie turystyczne w firmie Alianz trzeba wydać minimum 933 zł. W najdroższym wariancie premium i z uwzględnieniem chorób przewlekłych kwota ubezpieczenia wzrasta już do ponad 5500 zł. Tymczasem najtańsze karty oferujące całoroczne ubezpieczenie turystyczne można dostać już za około 65 zł. Czy warto kupić kartę Euro 26, ISIC lub Twoje Podróże?

 

5 kart oferujących całoroczne ubezpieczenie turystyczne

Gdzie tkwi haczyk? Jak zwykle w szczegółach. Karty oferujące całoroczne ubezpieczenie turystyczne mają zazwyczaj mniej lub bardziej okrojoną odpowiedzialność za szkody, niższe sumy ubezpieczenia za poszczególne zdarzenia lub większą liczbę wyłączeń. Czy warto kupić kartę Planeta Młodych, Euro < 26, ISIC lub inną z kart oferujących całoroczne ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli po dokładnej analizie ogólnych warunków stwierdzimy, że godzimy się na pewne ograniczenia kosztem niezwykle atrakcyjnej ceny to zakup karty może być interesującym rozwiązaniem. Szczególnie gdy wyjeżdżamy często lub na długo. Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie najpopularniejszych kart oferujących całoroczne ubezpieczenie turystyczne …

>> zobacz też: Na ile wystarczy podstawowa kwota ubezpieczenia od kosztów leczenia

 

Karta Planeta Młodych

Karta Planeta Młodych gwarantuje ubezpieczenie dla wszystkich osób od 5 do 39 roku życia (jest też opcja dla osób starszych) i jest jedną z najtańszych kart oferujących całoroczne ubezpieczenia turystyczne. Wersja podstawowa – Travel – zapewniająca ubezpieczenie we wszystkich krajach świata poza USA, Kanadą i Japonią kosztuje 65 zł.  W tej cenie zawarte jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do kwoty 7 000 zł, koszty leczenia do 60 000 euro i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do kwoty 50 000 euro. Warto jednak sprawdzić kto w danym roku jest partnerem ubezpieczeniowym karty i dokładnie wczytać się w warunki ubezpieczenia.

Kilka lat temu gdy kartę Planeta Młodych ubezpieczało TU Europa, bardzo zaniżona była np. kwota za transport zwłok, a ubezpieczyciel nie zwracał posiadaczom karty np kosztów zakupu kul, które w przypadku wykupienia „pełnego” ubezpieczenia w tej samej firmie były bez problemu refundowane. Natomiast bardzo sympatycznie wspominam kontakt z centrum likwidacji szkód, które dla TU Europa prowadziła wówczas firma April. Konsultanci byli przyjaźni, pomocni i rzeczowi.

W przypadku Gothaera, który jest aktualnym partnerem ubezpieczeniowym Planety Młodych na papierze wszystko wyglądało ładnie. Spore kwoty ubezpieczenia, ubezpieczenie chorób tropikalnych w cenie pod warunkiem zrobienia zalecanych lub wymaganych szczepień, pokrywane koszty ratownictwa, standardowa lista wykluczeń …

Schody zaczęły się się, kiedy przyszło mi skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Okazało się, że całodobowy assistance był tylko na papierze, a poziom obsługi konsultantów Mondial Assistance jest poniżej krytyki.  Dziś już potrafię się z tego śmiać, natomiast gdy będąc w Tajlandii, wyjąc z bólu musiałem zapłacić za karetkę i depozyt w szpitalu bo od 3 dni nie można się było dogadać z żadną z kilkunastu konsultantek obsługujących ubezpieczenie oferowane przez Planetę Młodych, zdecydowanie nie było mi do śmiechu.

Z takim bowiem zidioceniem i brakiem jakiejkolwiek chęci pomocy jak wśród pracowników Mondial Assistance (który wówczas zajmował się likwidacją szkód dla Gothaer)  nie spotkałem się nigdy wcześniej.

> Historia pewnego ubezpieczenia

 

Karta Euro < 26 zawierająca całoroczne ubezpieczenie turystyczne

Jedna z najbardziej znanych kart oferująca kilkadziesiąt tysięcy różnych zniżek w Polsce i 36 krajach europejskich oraz całoroczne ubezpieczenie turystyczne oferowane przez TU AXA. Karta przeznaczona jest dla młodzieży do 30 lat, a podstawowa wersja obejmująca ubezpieczenie kosztów leczenia we wszystkich krajach poza USA i Kanadą do kwoty 60 000 euro, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na 5 000 euro i ubezpieczenie OC do kwoty 20 000 euro kosztuje 84 zł.

Warto zwrócić uwagę na to, że ubezpieczenie w wersji standardowej nie obejmuje np. kosztów ratownictwa!

 

Karta ISIC

Karta bardzo podobna do Euro < 26 tylko przeznaczona wyłącznie dla studentów. Wersja podstawowa stanowi coś na wzór międzynarodowej legitymacji studenckiej i upoważnia do skorzystania z szeregu zniżek w kilkudziesięciu tysiącach punktów na całym świecie. Karta zawierające całoroczne ubezpieczenie turystyczne gwarantowane przez firmę Gothaer kosztuje w wersji podstawowej 79 zł. Zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia do kwoty 60 000 euro we wszystkich krajach świata poza Kanadą, USA i Japonią i NNW do kwoty 20 000 zł.

Podstawowe ubezpieczenie zawarte w ramach karty ISIC nie obejmuje między innymi: odpowiedzialności cywilnej, kosztów leczenia chorób tropikalnych, bagażu czy sprzętu sportowego. Są to opcje dostępne za dodatkową dopłatą.

 

Karta Twoje Podróże

Karta Twoje Podróże towarzyszyła mi podczas ostatniej kilkumiesięcznej podróży po Azji i towarzyszyć mi będzie podczas kolejnych wojaży po Azji. Produkt oferowany jest przez April (ubezpieczycielem jest TU Europa) skupia się wyłącznie na ubezpieczeniu. W cenie 249 zł otrzymujemy całoroczne ubezpieczenie turystyczne, które zawiera między innymi:

  • – koszty leczenia do kwoty 260 000 zł
  • – koszty wynikające z zaostrzenia się chorób przewlekłych! do kwoty 50 000 zł
  • – koszty następstw nieszczęśliwych wypadków do kwoty 15 000 zł
  • – odpowiedzialność cywilna do 100 000 zł

W przeciwieństwie do niektórych ubezpieczeń długoterminowych, przy ubezpieczeniu oferowanym w ramach karty Twoje Podróże nie ma limitu długości pojedynczego wyjazdu ani liczby wyjazdów w ciągu roku. To ważne dla osób wyjeżdżających na dłużej niż 45 dni (to w przypadku wielu ubezpieczeń maksymalny limit jednorazowej podróży).

Warto jednak pamiętać, że limit ubezpieczenia zawsze dotyczy wszystkich zdarzeń w trakcie trwania ubezpieczenia. Inaczej mówiąc jeśli w 1 miesiącu podróży zmuszeni będziemy skorzystać z ubezpieczenia i ubezpieczyciel pokryje koszty naszego leczenia w kwocie 100 000 zł to przy następnej szkodzie jego odpowiedzialność będzie ograniczona już tylko do kwoty 160 000 zł.

Ubezpieczenie gwarantuje ochronę również podczas wykonywania pracy fizycznej czy umysłowej oraz podczas amatorskiego uprawiania sportów. Kilka lat temu, gdy TU Europa była ubezpieczycielem karty Planeta Młodych zmuszony byłem do nawiązania kontaktu z centrum likwidacji szkód APRIL. Wrażenia były zgoła odmienne niż po kilkunastu próbach uzgodnienia czegokolwiek z konsultantami Mondial Assistance – likwidatora obsługującego Gothaer. Rozmowa była konkretna i rzeczowa, a sprawa załatwiona błyskawicznie. Mam ogromną nadzieję, że nadal tak jest i jeszcze większą, że nie będę musiał tego sprawdzać ;-)

Co ważne, karta Twoje Podróże dostępna jest nie tylko dla studentów, mogą ją wykupić osoby do 60 roku życia. Dostępna jest też bardziej prestiżowa i zawierająca jeszcze większy zakres ochrony karta Business oraz karta Student – będąca ciekawą alternatywą dla kart Euro < 26 i ISIC. Szczególnie jeśli bardziej niż na zniżkach zależeć nam będzie na większym zakresie ubezpieczenia to karta Student może być bardzo interesującym rozwiązaniem.

Natomiast dużym minusem karty Twoje Podróże jest fakt, że nie obejmuje ona kosztów związanych z chorobami tropikalnymi o czym warto pamiętać wybierając się do krajów tzw. podwyższonego ryzyka.

 

Karta Dinners Club

To z kolei bardziej karta płatnicza, do której dołączone jest bardzo atrakcyjne ubezpieczenie oferowane przez Alianz. Ubezpieczenie obejmuje między innymi koszty leczenia posiadacza karty i osoby towarzyszącej do kwoty 300 000 zł, choroby przewlekłe w standardzie ubezpieczenia czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do kwoty 1 000 000 złotych.

Jednak trzeba pamiętać, że aby aktywować ochronę ubezpieczeniową należy pokryć kartą koszty podróży (np. bilet lotniczy, hotel, wynajem samochodu) co niestety nie zawsze jest łatwe ponieważ w stosunku do kart Visa czy Mastercard, w wielu miejscach na świecie wciąż niewiele punktów obsługuje płatności kartami Dinners. Ubezpieczenie aktywować można również telefonicznie za dodatkową opłatą.

Posiadacze karty Dinners mogą liczyć również na szereg innych przywilejów jak zniżki w punktach współpracujących z wystawcą czy darmowe wejścia do saloników VIP na lotniskach. Przy czym tu również „przywilej” ten obwarowany jest szeregiem regulaminów i nakazów, co trzeba zrobić aby móc z niego skorzystać.

Osobiście lubię proste rozwiązania, a przy karcie Dinners? Najpierw trzeba przebrnąć przez niewielkie różnice jakie dzielą karty prywatne od firmowych i wybrać jedną z 16 rodzajów kart. Następnie przygotować mnóstwo papierów – w zależności od karty mogą to być na przykład:

  • – wniosek o kartę,
  • – oświadczenie przedsiębiorcy,
  • – kopia PIT-u za ostatnie 2 lata,
  • – zaświadczenie od pracodawcy,
  • – kopia dowodu osobistego itp.

W międzyczasie warto zapoznać się ze wszystkim regulaminami, warunkami i instrukcjami… A później zastanawiać się jeszcze czy dobrze aktywowałem ubezpieczenie, szukać na siłę punktów akceptujących płatności kartą Dinners i kalkulować czy już mogę skorzystać z przysługujących mi „przywilejów” czy też jeszcze nie.

Mimo atrakcyjnego ubezpieczenia i wielu dodatkowych usług chęć dołączenia do podobno prestiżowego grona posiadaczy kart Dinners szybko mi minęła. Przynajmniej chwilowo. Może kiedyś, gdy będę miał więcej czasu i cierpliwości by przebrnąć przez milion stron informacji … ;-)

Cena karty Dinners zależy od rodzaju. W promocji można było  ją dostać od 100 zł za kartę firmową i 175 zł za kartę prywatną za 1 rok i odpowiednio 200/350 zł za 2 rok używania karty.

 

Karty zawierające całoroczne ubezpieczenie turystyczne – opinie, oceny, rekomendacje …

Korzystaliście z którejś z kart? Pochwalcie się jeśli macie jakieś – pozytywne lub negatywne – doświadczenia z kartami zawierającymi całoroczne ubezpieczenie turystyczne. Które Waszym zdaniem karty warto kupić, a które lepiej omijać z daleka ?

 

(*) Wszystkie informacje dotyczą podstawowego wariantu karty. Większość z nich ma możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń od poszczególnych ryzyk lub kupienia droższej wersji zawierającej np ubezpieczenie kosztów leczenia również na terytorium USA czy Kanady. W związku ze zmieniającymi się warunkami ubezpieczenia i firmami gwarantującymi ubezpieczenie przed wyborem poszczególnej karty lub jej wariantu należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia! Ceny podane w tekście pochodzą ze stron firm oferujących poszczególne karty i ubezpieczenia.