Jeśli zastanawiacie się czy wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej to dobry pomysł, to jest to wpis dla Was. Znajdziecie tu między innymi informacje o tym: gdzie najlepiej wypożyczyć samochód, ile kosztuje wynajęcie samochodu w Turcji i o czym warto pamiętać. Ale będzie też o tym jak jeździ się po tureckich drogach i gdzie warto tym wynajętym samochodem podjechać…

 

Dlaczego wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej to dobry pomysł?

Co prawda transport publiczny na Riwierze Tureckiej jest bardzo dobrze rozwinięty, a oferta wycieczek fakultatywnych bardzo urozmaicona, jednak wynajęty samochód daje ogromne możliwości. Przede wszystkim wygoda i niezależność. Można na przykład przyjechać sobie do takiej Patary zanim zjadą się autokary z turystami i zostać do zachodu słońca. A warto – zobaczcie zdjęcia.

„Własny” pojazd to też olbrzymia oszczędność czasu. Gdy wybieraliśmy się na wycieczkę do położonego kilkanaście kilometrów od naszego miasteczka Phellos, sama droga dojazdowa zajęła nam dobre 3 godziny. Najpierw dojście do dworca, później pół godziny czekania na odjazd, przejazd przez wioski w poszukiwaniu pasażerów, a później kolejna godzina czekania na busa powrotnego…

Mając już wtedy wynajęty samochód, całą trasę zrobilibyśmy w 30 minut. Oszczędzone 2,5 godziny moglibyśmy przeznaczyć na dłuższą wędrówkę lub choćby piknik na szczycie góry…

Datca - Knidos

Do takiego na przykład Knidos na półwyspie Datca bez wynajętego samochodu ciężko byłoby się dostac. Szczególnie po sezonie…

 

 

Ile kosztuje wynajęcie auta na Riwierze Tureckiej?

I wbrew pozorom wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej to oszczędność. Często duża i szczególnie po sezonie. Ostateczną decyzję o „zainwestowaniu” w wynajem podjęliśmy po jednym z wyjazdów, do miejsca odległego o ok. 40 km od naszego apartamentu . Po powrocie policzyliśmy dokładnie wydatki za przejazdy. Okazało się, że mimo iż transport publiczny w Turcji jest w tej chwili wyjątkowo tani, to i tak na 3 osoby wydaliśmy łącznie blisko 140 TL (ok 70 zł). Nie mówiąc o tym ile czasu straciliśmy na dojazdy.

Przy długoterminowym wynajmie (na 1 miesiąc), za samochód znaleziony na DiscoverCars.com zapłacilibyśmy 38 zł za dzień... –

Ceny wynajęcia samochodu na Riwierze Tureckiej

Ile kosztuje wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej? W Discovercars.com za miesiąc (31 dni) zapłaciliśmy 1200 zł. Czyli około 38 zł za dzień… Oczywiście w sezonie turystycznym ceny będą wyższe.

 

 

Gdzie najlepiej wypożyczyć samochód?

W każdej praktycznie miejscowości na Riwierze Tureckiej w której są turyści jest przynajmniej kilka wypożyczalni. Zdecydowanie warto jednak spojrzeć również na ofertę pośredników. Podczas gdy w lokalnych firmach podawano nam ceny za dzień na poziomie 200-250 TL (100-125 zł), z dodatkowymi rabatami za długość wynajmu udało nam się zejść do maksymalnie 100 TL (50 zł) za dzień. Tak  za samochód znaleziony na Discovercars zapłaciliśmy ostatecznie ok. 1200 zł za 31 dni czyli ok. 38 zł/dzień. Szybko, sprawnie i bez targowania ;-)

Cała procedura zajęła kilkanaście minut (większość czasu to analiza warunków), potwierdzenie dostaliśmy następnego dnia. Odbiór w lokalnej firmie (Babadan Turizm w Fethiye) też bezproblemowy. Co ważne, bez depozytu i bez konieczności płacenia zawyżonej ceny za pierwszy bak paliwa, co jest częstą praktyką przy tanich ofertach wynajęcia samochodu na przykład w Hiszpanii. Zbiornik był niemal pusty, taki sam mamy oddać… W wersji ekonomicznej dostaliśmy przestronnego Fiata Egea mającego raptem 13 000 km na liczniku.

Mamy nadzieję, że zdanie będzie przebiegało równie gładko :-)

Wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej w okolicy Fethyie i Dalamanu

Dla kogo wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej będzie dobrym rozwiązaniem? Dla każdego kto planuje więcej czasu spędzać poza hotelem. Szczególnie gdy jedziemy w 3-4 osoby. Wówczas wynajęcie samochodu może być zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, często tańszym nawet niż korzystanie z niedrogiej komunikacji publicznej. Nie wspominając o oszczędnościach czasu…

 

 

Tureckie drogi…

Temat jazdy po tureckich drogach obrósł już legendą. We wszystkich przewodnikach, książkach czy na blogach większość osób ostrzega przed chaosem czy szalonym stylem jazdy tureckich kierowców.

Nie wiem, może po doświadczeniach z jazdy po drogach w Jordanii, Indiach lub Tajlandii niewiele już może nas zdziwić. Może to kwestia tego, że jest po sezonie i ze względu na pandemię ruch jest mniejszy? A może jak uważają niektórzy Riwiera Turecka, to nie Turcja… Niemniej jednak po blisko miesiącu mogę powiedzieć, że jeździ mi się tu doskonale.

Drogi są w stanie przynajmniej niezłym. Uważać trzeba na drogach lokalnych, na których zamiast czarnego asfaltu jest często utwardzona masa składająca się kamieni, które lubią „strzelać” spod opon (szyby i opony nie są objęte podstawowym ubezpieczeniem).

Gdzie wynająć samochód w Dalamanie lub Fethiye?

Wiele atrakcji turystycznych położonych jest z dala od utartych szlaków. Dojazd komunikacją publiczną jest czasochłonny, a wycieczki fakultatywne drogie. Dlatego jeśli planujemy dużo zwiedzać, to wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej jest najlepszym rozwiązaniem.

 

 

Jak się jeździ po tureckich drogach?

Poza dużymi miastami jak Antalya, ruch jest umiarkowany, poza uczęszczanymi szlakami często niewielki. W ciągu prawie 4 tygodni zauważyłem może kilka przypadków jazdy mogącej stwarzać niebezpieczeństwo – jeżdżąc po polskich drogach więcej ryzykownych zachowań widziałem często w ciągu jednego dnia.

Oczywiście, że i na Riwierze Tureckiej z 2 pasów robią się czasami 3. Migacze używane są w ostateczności, częściej wykorzystywany jest klakson, którym na przykład kierowca sygnalizuje, że będzie wyprzedzał. Jeśli w terenie zabudowanym są dwa pasy jazdy, to jest duża szansa granicząca z pewnością, że pas wewnętrzny będzie często wykorzystywany jako parking.

Warto też pamiętać, że w Turcji (a na Riwierze Tureckiej czasem również) przepisy drogowe traktowane są często jedynie jako zalecenia. Jeśli na skrzyżowaniu jest czerwone światło, to nie oznacza że za chwilę nie pojawi się tam samochód. Znak zakazu zawracania może być uznany za wskazówkę, że w tym miejscu lepiej tego nie robić. No chyba, że akurat musisz… :-)

Wystarczy jednak, że zachowamy czujność i często będziemy spoglądali w lusterka by poruszać się po drogach Riwiery Tureckiej bezpiecznie, a być może i – podobnie jak my – z przyjemnością.

Sprawdzone wypożyczalnie samochodów w Dalamanie i Fethyie.

Planując wyjazd poza utarte szlaki warto zwrócić uwagę na fakt, że podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje na przykład opon czy szyb. Dlatego nie chcąc ryzykować uszkodenia, często zostawialiśmy samochód w bezpiecznym miejscu i niebezpieczne fragmenty drogi pokonywaliśmy pieszo.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wynajęcia samochodu na Riwierze Tureckiej:

Ile kosztuje benzyna w Turcji?

W listopadzie/grudniu 2020 zł litr benzyny bezołowiowej kosztował ok. 7,25 TL (ok. 3,5 zł). Stacji benzynowych na Riwierze Tureckiej jest dużo, tankowanie nie nastręcza trudności – we wszystkich odwiedzonych do tej pory stacjach, w tankowaniu pomagał jej pracownik. Bez problemu można płacić kartą – korzystałem z karty wielowalutowej kantoru Alior Banku.

 

Czy do wypożyczenia samochodu w Turcji wystarczy polskie prawo jazdy?

Jeśli planujecie jeździć po Turcji (Riwierze Tureckiej) krócej niż pół roku, to nie ma konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy – polskie w zupełności wystarczy.

 

Wynajęcie samochodu na Riwierze Tureckiej – o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Większość dróg na Riwierze Tureckiej jest bezpłatnych. Jedynym odcinkiem za który trzeba zapłacić jest tunel w Gocek na trasie pomiędzy Fethiye a Dalamanem. Koszt przejazdu przez tunel to w tej chwili 9 TL. Płaci się gotówką (nie sprawdzaliśmy czy można też kartą płatniczą) na bramkach, po przejechaniu tunelu.

 

  • Wyjeżdżając dalej warto sprawdzić listę płatnych dróg. Jest to o tyle istotne, że w Turcji płatności za przejazd autostradami dokonuje się za pomocą urządzenia HCP, a konto przypisane do niego należy wcześniej zasilić odpowiednią kwotą. Mapę płatnych dróg w Turcji oraz szczegóły dotyczące opłat znajdziecie tutaj

 

  • Podstawowe ubezpieczenie samochodu nie obejmuje zazwyczaj uszkodzenia opon czy szyb. Biorąc pod uwagę fakt, że na drogach – szczególnie lokalnych – w okolicy Antalyi, Kemer, Kas, Fethyie czy Dalamanu często znajdują się spore ilości kamieni, zdecydowanie warto rozważyć dokupienie pełnego ubezpieczenia.

 

Zwiedzanie Turcji wynajętym samochodem

Mając swój (wynajęty) samochód można zatrzymać się na każdym punkcie widokowym, a tych na Riwierze Tureckiej nie brakuje…

 

Co mając samochód warto zobaczyć w okolicach Fethiye czy Kas?

O ciekawych miejscach nie tylko na Riwierze Tureckiej i o tym co warto zobaczyć w okolicach Kas, Fethiye, Dalamanu czy Bodrum więcej piszemy tutaj. Wiele z tym miejsc można odwiedzić korzystając z wycieczek lub komunikacji publicznej. Jednak wynajęcie samochodu daje zdecydowanie więcej możliwości.

Można na przykład odwiedzić niezwykłą plażę Patara Beach zanim pojawią się na niej tłumy zorganizowanych turystów przywożone autokarami. I zostać tak długo jak będzie się chciało, a zdecydowanie warto zobaczyć zachód słońca nad wydmami.

Warto podjechać do pięknego miasteczka Üçağız i stamtąd popłynąć w rejs do zamku Simena i dookoła wyspy Kekowa (rejsy zaczynające się w miasteczku potrafią być czasem niemal o połowę tańsze niż te z Kas czy nawet z Demre).

 

Mając wynajęty samochód dużo łatwiej niż korzystając z transportu publicznego i zdecydowanie taniej niż kupując wycieczki można dostać się do starożytnych miast jak Ksantos, … czy Tlos. Nie wspominając o nie tak słynnej, schowanej w górach Pinarze…

A innych ciekawych miejsc na Riwierze Tureckiej czekających na odkrycie, do których dostanie się bez samochodu jest mówiąc delikatnie skomplikowane lub drogie, jest na Riwierze Tureckiej i Egejskiej również bez liku…

  • tu znajdziecie praktyczne informacje o podróżowaniu po Riwierze Tureckiej i ciekawe miejsca, które warto odwiedzić.