Wystarczą chęci, kilka dni wolnego i 100 euro w kieszeni by wyruszyć na Uznam. Najlepiej zwiedza się wyspę pieszo lub rowerem. Co zabrać na pieszą lub rowerową wędrówkę po wyspie Uznam, gdzie spać, co jeść i ile to wszystko kosztuję …

Uznam na rowerze – dojazd

Od polskiej strony na wyspę Uznam można dojechać tylko przez Świnoujście, przy czym trzeba pamiętać, że jedyną komunikację z częścią Świnoujścia leżącą na wyspie Uznam są promy. Na szczęście droga do przeprawy jest dobrze oznakowana, a promy odpływają co kilkanaście minut, natomiast i tak należy nastawić się na przynajmniej kilkanaście minut czekania. Szczególnie w weekendy.

Samochód można zaparkować np na parkingu przy ul. Steyera – przy jednostce. Parking jest co prawda niestrzeżony, ale przy bramie znajduje się całodobowa ochrona wejścia do jednostki więc przynajmniej teoretycznie powinno być bezpiecznie. 200 metrów dalej, w stronę wody znajduje się kolejny, spory parking niestrzeżony.

Dalej wsiadamy na rower lub zarzucamy plecak na plecy i idziemy w stronę morza, a później w stronę dawnej granicy państwa – relację i zdjęcia z wędrówki po Uznamie znajdziecie tutaj a o tym co zabrać na wędrówkę lub rowerową wycieczkę i czy namiot z Lidla wytrzymał próbę przeczytacie w naszym teście: Namiot z Lidla, kuchenka z wojska …

 

Wyspa Uznam – noclegi po niemieckiej stronie

W wersji minimalistycznej, gdy zmęczymy się całodniową wędrówką, wystarczy wykopać sobie dołek na plaży, rozłożyć karimatę i wskoczyć do śpiwora :) Idąc od Świnoujścia można natknąć się na kilka miejsc, które mogą ułatwić spanie pod chmurką. Kilka kilometrów od granicy z Niemcami, tuż przed Ahlbec na plaży znajdują się pozostałości kutra, które doskonale izolują od zimnego piasku i chronią przed wiatrem. Za miejscowością Bansin, na plaży można znaleźć kolejną dziwną konstrukcję – trochę szałas, trochę łódkę z piasku…

Całość wygląda na postawioną na stałe, lub przynajmniej na dłużej i świetnie nadaje się na nocleg na dziko. Po kolejnych kilometrach marszu na pustym odcinku plaży rozkwitają parawany plażowe, niektóre konstrukcje wyglądają prawie jak altanki działkowe, z leżakami, krzesełkami i stolikami. W sytuacji awaryjnej mogą służyć jako miejsce na chwilowy postój – więcej o ciekawych miejscach na Uznamie i miejscówkach na nocleg w mini przewodniku (wkrótce na blogu)

Nie wiem czy nocowanie na dziko jest w Niemczech dozwolone, jednak podczas 5 dni nikt specjalnie się nami nie interesował. Uważać trzeba jedynie na traktory bronujące plaże w okolicach campingów od mniej więcej 2 nad ranem i oczywiście pamiętać, żeby na terenie, przy którym zostajemy na dłużej nie został żaden ! ślad naszej obecności. Przyniosłeś pełną puszkę z piwem, to zabierz ze sobą pustą, a jeśli palisz to wcześniej wykorzystaj ją jako popielniczkę. Jak zobaczę kogoś zakopującego opakowanie po chipsach w piasku to chyba następnym razem osobiście nakopię do tyłka…

Ci, którzy szukają większego komfortu znajdą na Uznamie liczne campingi. Od niemal zupełnie dzikich, z namiotami i przyczepami rozstawionymi pod drzewami (np. za Bansin) przez , kameralne, ogrodzone pola campingowe w środku lasu w Ueckeritz po ogromne molochy z doskonałą infrastrukturą np camping w okolicy Karlshagen.

Dla tych co na Uznam planują przyjechać na komfortowe wakacje nad Bałtykiem czekają dziesiątki wysokiej klasy hoteli, mieszczących się często w zabytkowych dworkach. Co ważne, wcale nie trzeba być milionerem by wybrać się na wczasy na niemiecką stronę wyspy. Średnie ceny za pokój wahają się od 30 do 50 euro. W wielu hotelach w standardzie 3-4 *, luksusowy apartament można poza sezonem wynająć już za ok 50 euro za dobę, a najniższą ceną jaką wypatrzyłem było 20 euro za 40 metrowe mieszkanie w okolicy Zinnowitz. Oczywiście przed sezonem… Więcej informacji o noclegach i atrakcjach turystycznych Uznamu znaleźć można na stronie www.usedom.de

 

Uznam – ceny

Czasami zastanawiam się czy nie przesadzam z krytyką cen w polskich kurortach nad Bałtykiem. Może to tylko złudzenie i nad polskim morzem wcale nie jest tak drogo. Po powrocie z długiego weekendu na Uznamie wszelkie wątpliwości minęły błyskawicznie. Na polskim wybrzeżu ceny są zdecydowanie za wysokie i wszystko jest niewyobrażalnie drogie. Niemcy, którzy zarabiają kilka razy więcej niż Polacy, na wakacjach nad morzem płacą tyle samo co my, a wiele produktów mają wręcz tańszych. Przykłady ? Proszę bardzo.

  • – woda mineralna w sklepie od 0,19 euro za butelkę
  • – coca – cola miejscowa 0,39-0,50 euro, markowa 0,79-0,99 euro za dużą butelkę
  • – piwo w sklepie od 0,5 euro, a za niecałe 1 euro można kupić doskonałe trunki z lokalnych browarów np ciemne lub wiśniowe piwo, które u nas kosztuje 4-5 zł
  • – kawa w lokalach od 1-1,5 euro (w Świnoujściu od 6 zł)
  • – piwo w niewielkiej knajpce na promenadzie 1-1,2 euro za butelkę, w restauracjach od 1,5 euro (w Świnoujściu 8 zł tyskie i 9 zł za ciemne)
  • – przekąska – świeża bułka ze słusznym płatem śledzia lub smażoną rybą 2-2,5 euro

Co jeść na Uznamie

Od Ahlbecku po Peenemunde znaleźć można szereg lokali gastronomicznych. Od niewielkich barów po luksusowe restaurację. Najpopularniejszą przekąską po niemieckiej stronie wyspy Uznam jest bułka z płatem śledzia w różnych odmianach np w zalewie curry. Innym, tanim i sycącym daniem jest backfish – coś w rodzaju fishburgera ze smażoną rybą, a w lokalnych barach nie brakuje również tradycyjnych, niemieckich kiełbasek z frytkami.

Na deser warto spróbować niewielkich, miejscowych pączków posypanych pudrem. Kosztują niewiele, a smakują wyśmienicie i tylko te kalorie trzeba potem jakoś spalić …

 

Uznam na rowerze

Najlepszym środkiem poznania wyspy jest rower. Ilość ścieżek rowerowych i infrastruktura dla rowerzystów jest oszałamiająca. I nie trzeba wcale przywozić własnego sprzętu. Na całym Uznamie jest doskonale rozbudowana sieć rowerów do wynajęcia. System jest niezwykle prosty. Wystarczy zadzwonić na całodobową infolinię – dostępny jest również polski numer, podać numer karty kredytowej i odebrać rower w jednej z ponad 100 lokalizacji.

Koszt wynajęcia roweru to 3 euro za godzinę, 9 euro za dzień, a jeśli planujemy korzystać z roweru przez więcej niż 6 dni to cena spada do 7,5 euro za dobę. Dla tych bardziej leniwych idealnych rozwiązaniem będą rowery elektryczne w cenie od 18 euro za dzień przy dłuższym wynajmie. Telefony pod którymi można wynajać rowery: +49 030 555 76 911 lub +48 913500413 lub na stronie: www.usedomrad.de