Dubaj to kurort nastawiony na turystów z kasą. Z dużą kasą. Najlepsze hotele na świecie, najwyższe budynki, targi złota i luksusowe samochody. To kosztuje. Ale wakacje w Emiratach wcale nie muszą być drogie. Wiele rzeczy jest tu tańsze niż w Polsce …

Aktualne ceny w Dubaju

Wszystko zależy od tego gdzie będziemy spali, gdzie jedli i jak zwiedzali. Najlepszym sposobem przemieszczania się po Dubaju jest metro.

>> zobacz też jak bardzo arabskie są Emiraty

 

Na lotnisku kupiliśmy srebrną kartę (można ją doładowywać, tańsza – czerwona podobno jest jednorazowa) za 25 dirhamów (ok. 25 zł *) Z czego 19 zł to kwota, którą można przeznaczyć na przejazdy. Podobno maksymalna stawka za dzienny bilet to 14 dirhamów (po jej osiągnięciu system przestaje ściągać kasę z karty i traktuje ją jako bilet dzienny). Podobno, bo mimo, że jeździliśmy dużo to nigdy nie udało nam się przekroczyć 14 dirhamów. Średni przejazd to 3-4 dirhamy. Nawet jadąc z lotniska Al Maktoum do centrum (autobus i metro – razem ok 2 godzin jazdy) ściągnęło nam nieco ponad 11 dirhamów (7,5 za autobus i bodajże 4 za metro).

>> Tańczące fontanny w Dubaju – absolutnie niepowtarzalne – film

 

Ceny żywności w Dubaju

W lokalnych knajpkach w Deirze można zjeść w niższych cenach niż w Polsce. Np kebab w bułce za ok 10 zł, dania obiadowe 15-40 zł zależnie od tego co wybierze się z menu. Dania kuchni arabskiej jak hummus czy full są jeszcze tańsze. Również ceny w sklepach nie odbiegają znacznie od cen w Polsce (nie sprawdzaliśmy cen artykułów przemysłowych). Nie są to ceny tak niskie jak choćby w Iranie ale jak na Dubaj i tak nie jest źle.

 

Przykładowe ceny w Dubaju

– cola – duża puszka 1,5 zł
– sok rani – 1-1,5 zł – sok z kawałkami owoców, popularny w krajach Bliskiego Wschodu i napój, od którego jestem uzależniony :-)
– woda mineralna 0,75 zł – 1 zł za małą butelkę, 2 zł za dużą
– żel do mycia 6-12 zł
– obiad w tanim barze: falafel 12 zł, humus, moutabal 10 zł, kebab w bułce 10 zł, napój 2 zł, dania obiadowe 20-50 zł. Piwo tylko w wybranych klubach – w hotelu Ramee pakiet 5 piw kosztował 80 zł

 

Co więc jest drogie ? Wszystkie strefy hotelowe i znajdujące się tam butiki i restauracje. Tak jest oczywiście wszędzie ale w Dubaju różnice cenowe są najbardziej widoczne. Zwykły filet z kurczaka przy najlepszym hotelu na świecie kosztuje 300 zł (chyba, że to pozłacany kurczak ;-). Pamiątki potrafią przekraczać tysiąc złotych za większą, zdobioną szkatułkę (na targu taką samą można kupić za kilkadziesiąt złotych). Złoto lepiej kupować na targu złota w Deirze – zobacz zdjęcia
 
 

Ceny noclegów w Dubaju

W Dubaju nie ma też tanich hoteli, a przynajmniej nie znaleźliśmy żadnego, chociaż trzeba przyznać, że nie szukaliśmy zbyt dokładnie. Mieliśmy na Emiraty tylko trzy dni więc zależało nam na tym, żeby być w centrum. Hotel w standardzie 2 * znaleźliśmy za ok 140 zł za pokój 2 osobowy + miejscowe podatki. W Sharjah zdarzają się hotele w niższych cenach. Nie wiem czy wszędzie ale w naszym hotelu zdecydowanie opłacało się rezerwować przez internet – zobacz.

Wg cennika hotelowego zapłacilibyśmy za ten sam pokój 700 zł za noc lub po stargowaniu (przy mnie na recepcji klient targował się zaciekle o ostatni pokój) za 260 zł – spaliśmy w hotelu Ramee International w Deirze. Szału nie ma, hotel lata świetności ma za sobą ale lokalizacja jest wyśmienita – ok.  50 – 100 m od stacji metra i lokalnych knajpek. W lokalu znajdują się nocne kluby i największa dyskoteka więc o spokojnej nocy raczej nie ma mowy ;-) Na 4 piętrze nie przeszkadzało nam to zbytnio. Obsługa grzeczna na tyle na ile musi.

 

(*) W trakcie naszego pobytu kurs dirhama wynosił średnio: 1 euro = 4,3 dirhama więc w zestawieniu przyjąłem dirhama do złotówki jak 1:1