Znowu będzie trochę o kasie bo to właśnie pytania o ceny w Omanie, Emiratach czy innych miejscach świata pojawiają się najczęściej po naszym powrocie. Powiem krótko. Bardzo miło tankuje się do pełna wiedząc, że wysokość rachunku będzie podobna do rachunku za obiad w tanim barze dla 2 osób, a woda na lotnisku kosztuje całe 1 zł …
 

Ceny w Omanie

Najdrożej jest dostać się do Omanu. Bilety lotnicze rzadko kiedy kosztują mniej niż 2000 zł za 2 strony. Tańszą, czasami sporo tańszą, opcją jest dolot do Dubaju i przejazd lokalnym autobusem. Loty z Budapesztu do Dubaju można w promocji i bez bagażu znaleźć za 500-600 zł w 2 strony. Autobus z Dubaju do Muscatu to kolejne ok. 50 zł, a do kosztów trzeba też wliczyć wizę do Omanu: do 10 dni ok 50 zł, miesięczna to już niestety ok. 200 zł na głowę.

Kolejnym, drogim punktem wizyty w Omanie są noclegi. Nie wierzyłem, że w Omanie nie można znaleźć tanich noclegów. Wszędzie na świecie są przecież hostele czy lokalne, podrzędne hoteliki. Nie w Omanie. Tu obowiązują stałe ceny. Standardowa stawka w Muscacie (Matrah) to ok. 250 zł. Taniej jest dalej od centrum gdzie podobno noclegi można trafić już od ok. 180 zł. W Salalah standardowa stawka to 140-150 zł. Tu natomiast znaleźliśmy przypadkiem tani hotel – blisko targowiska, w hinduskiej dzielnicy za 80 zł za noc. Także jedynym sposobem na naprawdę tanie noclegi w Omanie jest własny namiot lub samochód. Rezerwując najmniejszy, możliwy egzemplarz dostaliśmy Mazdę 2, która tak dobrze sprawdziła się jako samochód campingowy, że podczas całego pobytu w Omanie namiotu nie rozbiliśmy ani razu.Koszt wynajęcia samochodu w Omanie to nieco ponad 100 zł za dzień, natomiast prawie nic nie zapłacimy za paliwo. To jedna z tych rzeczy, która w Omanie jest tańsza niż w Polsce. Dużo tańsza. Tankowanie do pełna to koszt obiadu w niedrogiej restauracji dla 2 osób. Cena litra benzyny w Omanie to ok. 1,2 zł ;-)

Przejazd autokarem liniowym z Muscatu do Salalah to 60-75 zł w zależności od linii i dworca początkowego (w Muscacie jeden dworzec – Ruwi znajduje się blisko Mutrah i starego Muscatu, drugi na rogatkach miasta – ok 40 km dalej). Taksówkami jeździliśmy rzadko. Koszt z dworca Ruwi do Mutrahu to 10-20 zł w zależności od zdolności negocjacyjnych. Szczególnie w Muscacie, jak we wszystkich dużych miastach trzeba uważać na taksówkarzy naciągaczy ;-)

 

Ceny jedzenia w Omanie

Również jedzenie bywa w Omanie dość tanie. Oczywiście przy założeniu, że stołujemy się w lokalnych knajpkach czy coffe shopach (tańsza restauracja serwująca kawę, soki, kanapki, a często i niewyszukane dania obiadowe). Kawa w takim przybytku to 1 zł, sok z cytryny 2-5 zł, z pomarańczy ok 4 zł, wypasione koktajle z egzotycznych owoców, z lodami, mlekiem, a często orzechami i owocami ok 6-8 zł za prawie pół litrowy puchar (w centrum Salalah). Kanapka z kebabem lub falaflem to 2-4 zł, a obiad można zjeść od 7-12 zł np talerz biryani – ryżu z kurczakiem to 12 zł

Ceny w lokalnych restauracjach są nieznacznie droższe ale nadal pozostają na nieco niższym niż w Polsce poziomie. Kebab na talerzu w restauracji tureckiej to 16-25 zł w zależności od rodzaju mięsa. W restauracjach hotelowych ceny mogą być nawet kilkukrotnie wyższe.

Śniadania najlepiej kupować w lokalnych piekarniach. Ceny są tu niższe niż w marketach (przynajmniej w Salalah). Za 6 ciepłych samosów, tyle samo falafli + kilka drożdżówek płaciliśmy zazwyczaj nie więcej niż 6-7 zł. Starczało na śniadanie dla 2 osób i zostawało na popołudniowe przekąski.

 

Oman ceny w sklepach

Dość tanie są produktu miejscowe. Woda w małej butelce to 0,75 zł do 1 zł. Duża butelka 2 zł. Puszka coli kosztuje 1,5 zł, za tyle samo można kupić soki. Chleb arabski to 1,5 za opakowanie – starczało na zazwyczaj 2 śniadania dla dwóch osób lub jedno solidne :-) Jogurt do picia to ok 2,5 zł za sztukę, ciastka 3-5 zł za opakowanie, świetny mus z kawałkami owoców: mango, liczi, maracuja za 1,25 zł za pudełeczko.

Droższe (czasem znacznie)  są artykuły przemysłowe jak żele do mycia czy np papier toaletowy, który kosztuje 5-6 zł za 2 rolki.

No i na koniec drogie są też niestety wczasy i wycieczki do Omanu. Wpływ na to mają wysokie ceny hoteli i biletów lotniczych przez co, żeby wyjechać na zorganizowane wakacje do Omanu należy liczyć się z wydatkiem 4-7 tys. zł za osobę w zależności czy mają to być wczasy czy wycieczka objazdowa. I raczej nie zapowiada się by ceny znacząco pospadały w najbliższym czasie. Oman szykuje się na turystę z kasą i inwestuje w luksusowe hotele, dla których wyburza np całą dzielnicę nadmorską w Salalah.  A jeśli będziecie chcieli zamieszkać w jednym z nowo zbudowanych hoteli, jadać w restauracjach dla turystów i poruszać się taksówkami to szybko okaże się, że spojrzenie na ceny w Omanie bardzo zależy od sposobu podróżowania … ;-)

 

więcej o cenach w różnych częściach świata

 

Do zestawień zaokrągliłem kursy walut do 1 OMR = 10 zł

Kursy wymiany euro i dolara podczas naszego pobytu w Omanie wynosiły odpowiednio:

  • 1 euro = 0,42 – 0,44 OMR
  • 1 usd = 0,38 OMR